Єланецький район » Євроатлантична інтеграція
Українська | Русский | English
Головна Новини Децентралізація влади Доступ до публічної інформації Запобігання проявам корупції Безвізовий режим: запитання та відповіді

Євроатлантична інтеграція

 14.08.2020

При Офісі Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної розпочала роботу група радників, які відповідають за взаємодію з бізнесом в процесі оновлення Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

Віцепрем’єрка закликала представників українського бізнесу та бізнес-асоціацій надсилати предметні пропозиції, аналітичні дані та правову аргументацію для того, аби їхні потреби та очікування від оновлення Угоди про асоціацію Україна-ЄС були максимально враховані.

Усі пропозиції, які надходитимуть до Офісу, будуть ретельно опрацьовані та враховані в подальших перемовинах щодо оновлення Угоди про асоціацію.

Пропозиції можна надсилати за зазначеними контактами (координатори групи радників):

Назар Бобицький: n.bobitski@ubta.com.ua

Ірина Дацюк: i.datsiuk@ubta.com.ua

Іван Нагорняк: nahornyak@kmu.gov.ua

Найближчим часом до уваги зацікавлених асоціацій та об’єднань українського бізнесу буде представлена деталізована інформація про порядок організації процесу консультацій, в тому числі стосовно збору пропозицій до очікуваних параметрів оновлення Угоди шляхом анкети-опитування. Ця інформація буде доступна на веб-сайті офісу Віцепрем’єрки О.Стефанішиної та на сайті УАБТ: https://ubta.com.ua/

Довідково

28 липня Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина провела Перший діалог з українським бізнесом щодо оновлення Угоди про асоціацію Україна-ЄС.

Діалог дав початок процесу поглиблених консультацій з бізнес-спільнотою щодо потреб та очікувань українських виробників від оновлення Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Результатом таких діалогів стане узагальнена позиція бізнесу, яка буде врахована під час підготовки переговорної позиції України в рамках оновлення Угоди.

Українська асоціація бізнесу і торгівлі (УАБТ) підтримує зусилля Уряду України, зокрема офісу Віцепрем’єр-міністерки О.Стефанішиної з підготовки переговорного процесу щодо оновлення Угоди про асоціацію, та закликає українські бізнес-асоціації приєднуватися до підготовчого процесу.

 01.07.2020

Президент Володимир Зеленський підписав Указ «Про Річну національну програму під егідою Комісії Україна – НАТО на 2020 рік» № 203/2020.

Річна національна програма (РНП) визначає стратегічну мету реформ, цілі та пріоритетні завдання в межах реалізації політики євроатлантичної інтеграції України, а також державні органи, відповідальні за виконання цих завдань.

Програма є системним документом, спрямованим на планомірну реалізацію закріпленого Конституцією України стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору.

Особлива увага у програмі приділена питанням досягнення відповідності критеріям членства в НАТО, переведення сектору безпеки та оборони України на стандарти НАТО та зміцнення демократичного цивільного контролю.

Головний акцент у програмі зроблено на зусиллях держави для забезпечення безпеки й добробуту людини як ключового суб’єкта національної безпеки.

Реалізація всеосяжних реформ у різних сферах, передбачених РНП, має ще більше наблизити Україну до Альянсу.

 Формування нормативно-правової бази відносин Україна-НАТО.

Будуючи відносини з Північноатлантичним альянсом, Україна пройшла шлях від Хартії про особливе партнерство, підписаної 9 липня1997 року в Мадриді, через План дій, схвалений 22 листопада 2002 року у Празі, в рамках якого реалізується щорічний Цільовий план Україна-НАТО, до Інтенсифікованого діалогу з НАТО з питань набуття членства та відповідних реформ, який було започатковано 21 квітня 2005 року у Вільнюсі, в рамках якого розглядається повний діапазон політичних, військових і фінансових питань, пов’язаних з членством в Альянсі.

Хартія про особливе партнерство є основним політичним документом, який регулює відносини між Україною та Організацією Північноатлантичного договору (НАТО).

Хартією визначено, що співпраця між Україною та Організацією Північноатлантичного договору і її державами-членами спрямована на зміцнення стабільності в Європі та безпеки всіх держав в Європі без відновлення ліній розподілу. Підписуючи Хартію, Україна та НАТО беруть на себе зобов’язання у подальшому розширити та посилити своє співробітництво, розвивати особливе та ефективне партнерство, яке сприятиме забезпеченню більшої стабільності та спільних демократичних цінностей в Центрально-Східній Європі.

Хартією визначені принципи, на яких будується розвиток відносин між Україною та НАТО, а також зобов’язання обох сторін:

-визнавати, що безпека всіх держав у регіоні ОБСЄ є неподільною, що жодна країна не може будувати свою безпеку за рахунок безпеки іншої країни, та що жодна країна не може розглядати жодну частину регіону ОБСЄ як сферу свого впливу;

-утримуватися від загрози силою або використання сили проти будь-якої держави будь-яким чином, не сумісним з принципами Статуту ООН або Гельсінкського заключного акта, якими керуються країни-учасниці;

-визнавати невід’ємне право всіх держав вільно обирати та застосовувати власні засоби забезпечення безпеки, а також право свободи вибору або зміни своїх засобів забезпечення безпеки, включаючи союзницькі договори, у міру їх еволюції;

-поважати суверенітет, територіальну цілісність та політичну незалежність всіх інших держав, непорушність кордонів та розвиток добросусідських відносин;

-визнавати верховенство права, зміцнювати демократію, політичний плюралізм та ринкову економіку;

-визнавати права людини та права осіб, що належать до національних меншин;

-запобігати конфліктам та врегульовувати спори мирними засобами у відповідності до принципів ООН та ОБСЄ.

В рамках Хартії Україна підтверджує свою рішучість продовжувати військову реформу, зміцнювати демократичний і цивільний контроль над збройними силами, підвищувати їхню оперативно-технічну сумісність зі збройними силами НАТО та країн-партнерів. НАТО в свою чергу підтверджує свою підтримку зусиллям України у цих галузях.

Окрім питань загальнонаціональної безпеки, Хартією покладено на Україну зобов’язання щодо забезпечення повної підтримки діяльності Центру інформації та документації НАТО, який заснований в Україні для поліпшення обопільної обізнаності та розуміння, у відповідності з Меморандумом про взаєморозуміння між урядом України та НАТО, підписаним у Києві 7 травня 1997 р.

Для реалізації основних положень Хартії, а також з метою забезпечення постійного співробітництва з НАТО та участі у Раді Євроатлантичного Партнерства 4 грудня 1997 року було засновано Місію України при НАТО як закордонну дипломатичну установу України зі статусом представництва України при міжнародній організації з розташуванням у м. Брюсселі.

Положенням визначені основні завдання Місії:

-забезпечення реалізації державної політики України щодо співробітництва з НАТО;

-представництво України при НАТО, її органах та підтримання з цією Організацією офіційних відносин;

-забезпечення постійних контактів з політичними і військовими структурами НАТО, представництво України в РЄАП та її органах;

-участь у роботі органів РЄАП, Програми НАТО “Партнерство заради миру”, Комісії Україна-НАТО та інших спільних органів.

Структура Місії складається з політичної та оборонної секцій і військового представництва. Фінансування та організаційне забезпечення Місії здійснює Міністерство закордонних справ України.22 листопада 2000 року під час Празького засідання Комісії Україна-НАТО на розвиток Хартії про особливе партнерство було ухвалено політичний документ “Україна -НАТО -План дій”, розроблений відповідно до рішення Комісії Україна -НАТО з метою поглиблення й розширення відносин Україна -НАТО. Він відображає Стратегію відносин України з Організацією Північноатлантичного договору і базується на Хартії про особливе партнерство, яка залишається основою відносин Україна-НАТО.

Метою Плану дій є чітке визначення стратегічних цілей і пріоритетів України для досягнення її мети щодо повної інтеграції у євроатлантичні структури безпеки та для створення стратегічних рамок для існуючого і майбутнього співробітництва Україна -НАТО відповідно до Хартії.

Планом визначено принципи та цілі у пріоритетних сферах діяльності:

-сфері внутрішньої ізовнішньої політики, політики у галузі безпеки, економічних та інформаційних питань;

-питаннях безпеки і оборони, військових питаннях, в тому числі співробітництва з НАТО, ресурсному забезпеченні;

-захисті і безпеці інформації;-правовихпитаннях.

Планом дій визначено механізми імплементації, де вказано, що для досягнення принципів і цілей, викладених в ньому, Україна щорічно розроблятиме та надаватиме власний проект Цільового плану, в якому визначатиме конкретні заходи –внутрішні, виконання яких покладається на центральні органи виконавчої влади, та спільні Україна-НАТО, реалізація яких відбувається за сприяння Північноатлантичного альянсу, –та терміни їх виконання протягом поточного року.

Цільові плани дій приймаються щорічно починаючи з 2003 р. з метою дальшої реалізації положень Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору, виконання Плану дій Україна -НАТО, а також зобов’язань України як держави-учасниці Програми “Партнерство заради миру”. Цільовий план Україна -НАТО формується на підставі пропозицій органів виконавчої влади.

Цільовий план визначає завдання та формує конкретні заходи, обов’язкові до виконання в різних сферах.

Зважаючи на те, що, відповідно до Плану дій та Цільових планів, кінцевою метою є повна євроатлантична інтеграція України, Цільовий план визначає стратегічні й середньострокові цілі й пріоритети України на шляху до поставленої мети. Він складається зі вступу і п’яти розділів: політичні і економічні питання, питання безпеки і оборони та військові питання, захист і безпека інформації, правові питання, механізми імплементації. В кожному з розділів визначаються основні принципи, на яких базуватиметься політика України у конкретній галузі, та цілі, що мають бути досягнуті з метою наближення держави до стандартів країн-членів Альянсу.

Отже, Цільовий план є важливим інструментом діяльності уряду України, що спрямований на активізацію реформ у конкретних галузях із задіянням відповідних можливостей та механізму співробітництва України з НАТО.

Загалом правові питання щодо співпраці України з організацією Північноатлантичного альянсу будуються на принципі перегляду чинного законодавства України для визначення відповідності правилам і нормам НАТО. Враховуючи зазначені документи, основними цілями щодо формування відповідного законодавства починаючи з 2003 року були:

-перегляд законів і підзаконних актів та міжнародних договорів для спрощення надання Україні допомоги з боку НАТО або держав-членів в усіх видах співробітництва України з НАТО, як на урядовому, так і на неурядовому рівнях

-забезпечення повної імплементації угод між Україною і НАТО, включаючи Угоду про безпеку, Угоду між державами-учасницями Північноатлантичного договору та іншими державами, які беруть участь у Програмі “Партнерство заради миру”, щодо статусу їх збройних сил, Меморандум про взаєморозуміння про забезпечення підтримки операцій НАТО з боку України і запланований Меморандум про взаєморозуміння щодо стратегічних авіаперевезень;

-вдосконалення законодавства України у сфері регулюванняпромислового виробництва, пов’язаного з обороною, з метою його наближення до норм і стандартів НАТО (права власності, захист інформації з обмеженим доступом, державні гарантії виробникам і підрядникам, умови іноземних інвестицій в ОПК, фінансування проектів, законодавство та процедури експортного контролю);

-створення правової та організаційної бази співробітництва між Україною і НАТО у галузі озброєнь, оборонних досліджень і технологій.

Протягом всього періоду співпраці Україна постійно підтверджувала свою готовність до повного членства в НАТО, виконуючи всі взяті на себе зобов’язання та беручи участь у спільних проектах.

Новим витком у відношеннях України-НАТО стало отримання запрошення приєднатися до так званого Інтенсифікованого діалогу. Рішення про запрошення України до Інтенсифікованого діалогу з НАТО, який охоплюватиме питання членства та програми широкомасштабних реформ, що мають забезпечити зближення нашої держави з Альянсом, було прийняте 21 квітня 2005 року на засіданні Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, зважаючи на проведення в Україні глибинних демократизаційних реформ у соціально-політичній, економічній та військовій сферах. На цьому засіданні Україна та НАТО також домовилися започаткувати ряд нових ініціатив з метою поглиблення співробітництва у контексті та на підтримку пріоритетів у проведенні реформ в Україні. Ці нові ініціативи вміщені в спільному документі під назвою “Поглиблення співпраці Україна –НАТО: короткотермінові заходи”, підготовленому на основі пропозицій України та держав-членів Альянсу.

Інтенсифікований діалог передбачає періодичні зустрічі з Північноатлантичною радою на рівні послів, групою експертів Міжнародного секретаріату НАТО та, у разі запиту країни-учасниці, з

35іншими органами НАТО. Але це не веде до будь-яких зобов'язань з боку НАТО щодо прийняття рішення відносно членства держави-партнера в НАТО на будь-якому етапі. Засідання в рамках Інтенсифікованого діалогу охоплюють широке коло політичних, військових, фінансових та безпекових питань, пов'язаних з питаннями членства в НАТО. Вони спрямовані на те, щоб дати можливість країнам, які претендують на членство, роз’яснити реальний зміст їх намірів та надати додаткову інформацію з відповідної проблематики. Протягом 2006-2007 років на засіданнях Комісії Україна-НАТО, під час неформальних консультацій, робочих груп тощо Україна постійно підтверджувала спрямування свого курсу на євроатлантичну інтеграцію. 9 липня 2007 року у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі відбулося спеціальне засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів, присвячене 10-й річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО, на якому було підтверджено незмінність євроатлантичного курсу України, спрямованого на досягнення її стратегічної мети –повноправного членства в Альянсі. На користь цього говорить те, що Україна на сьогодні є єдиною країною-партнером, яка бере участь у всіх поточних операціях під проводом НАТО.

Під час засідання було визначено, що створені дієві механізми співпраці між Україною та НАТО протягом десяти років зміцнили безпеку на євроатлантичному просторі, а запровадження Плану дій Україна -НАТО в 2002 році та розпочатий у 2005 році Інтенсифікований діалог з питань членства та відповідних реформ стали інструментами сприяння прогресу України на шляху досягнення євроатлантичних стандартів.

06.03.2020

Засади співробітництва України з НАТО

Співробітництво України з НАТО як один із напрямів безпекової політики нашої держави спрямований на досягнення високих стандартів країн-членів Альянсу, взаємовигідну практичну взаємодію України з Альянсом у подоланні традиційних та нових викликів і загроз, а також на забезпечення належного місця і впливу України в міжнародній безпековій системі.

Основоположними документами у відносинах України з НАТО на сьогодні є Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору від 9 липня 1997 р. і Декларація про її доповнення від 21 серпня 2009 р. Співпраця в практичних сферах регулюється 30 угодами між Україною та НАТО.

Головним механізмом розвитку двостороннього діалогу є Комісія Україна-НАТО (КУН), створена в 1997 р. відповідно до положень Хартії про особливе партнерство. Для розвитку практичного співробітництва в рамках КУН створено 5 спільних робочих груп України з НАТО з питань: воєнної реформи (під її егідою здійснюються додаткові окремі консультації експертів з питань реформування сектору безпеки та розвідки України, а також з питань співробітництва України з НАТО в сфері кібернетичного захисту); оборонно-технічного співробітництва; економічної безпеки; планування на випадок надзвичайних ситуацій цивільного характеру; науки і захисту довкілля. Ключовим практичним інструментом здійснення реформ за сприяння Альянсу є Річні національні програми (РНП), запроваджені в 2009 р. згідно з рішенням засідання Північноатлантичної Ради НАТО на рівні міністрів закордонних справ 2-3 грудня 2008 р.

У рамках міжпарламентського діалогу постійна делегація ВРУ бере участь у заходах Парламентської Асамблеї НАТО, функціонує Міжпарламентська рада Україна-НАТО. 

17.02.2020

Міністр оборони України та Голова Військового комітету НАТО окреслили перспективи участі ЗС України в операціях і місіях Альянсу

13 лютого 2020 року в рамках робочого візиту до штаб-квартири НАТО в Брюсселі Міністр оборони України Андрій Загороднюк провів зустріч з Головою Військового комітету НАТО, головним маршалом авіації сером Стюартом Пічем.

Співрозмовники проаналізували поточний стан військового співробітництва «Україна-НАТО». Сторони відмітили зростаючу динаміку прямих контактів Головнокомандувача Збройних Сил України генерал-полковника Руслана Хомчака та Голови Військового комітету НАТО.

 

Головний маршал авіації сер Стюарт Піч підкреслив, що безпекова ситуація в Україні є об’єктом постійної уваги військових представників держав-членів Альянсу та військової структури НАТО.

 12.12.19

Україна підписала оновлену редакцію дорожньої карти співробітництва з НАТО

Україна підписала оновлену редакцію Дорожньої карти Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва.

Про це повідомляє "Європейська правда" із посиланням на заяву на сайті РНБОУ.

Делегація України на чолі із заступником секретаря РНБО Сергієм Демедюком сьогодні у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі взяла участь у 28-му засіданні Спільної робочої групи Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва (СРГО).

"Під час заходу учасники розглянули результати співпраці з НАТО у 2019 році у сфері озброєнь і реформування національного оборонно-промислового комплексу та визначили пріоритетні завдання на 2020 рік", - йдеться у заяві.

 

За підсумками засідання сторони підписали оновлену редакцію Дорожньої карти Україна-НАТО з оборонно-технічного співробітництва.

"Сторони розглянули практичні аспекти співробітництва у рамках програм і проектів Агенції НАТО з підтримки та постачання, Агенції НАТО зі зв’язку та інформації, а також груп Конференції національних директорів з озброєння", - зазначили в РНБО.

 25.10.19

Міністр оборони назвав пріоритети України в новому форматі відносин із НАТО

Міністр оборони України Андрій Загороднюк назвав пріоритети нового формату відносин з НАТО, який буде ухвалений найближчим часом.

Як повідомляє кореспондент "Європейської правди", міністр озвучив їх під час спілкування із журналістами наприкінці візиту до штаб-квартири НАТО у Брюсселі.

За словами Загороднюка, сторона НАТО повідомила, що новий формат передбачає визначення пріоритетів.

Першим із них стане перехід української армії на натівські стандарти.

 

"Ми змінюємо структуру Генштабу, переглядається функціонал, переглядаються самі органи. Паралельно ми розроблюємо свої нові статути на базі STANAG (стандарт НАТО. - Ред.). Буде дорожня карта, план, після виконання якого ми можемо говорити, що досягли повної оперативної сумісності з Альянсом", - сказав Загороднюк.

Другий пріоритет, за словами міністра, система управління військовою кар’єрою та управління персоналом.

"Також – освіта, підготовка, в тому числі сержантсько-старшинського складу, та професійна військова освіта", - додав він.

Загороднюк також розповів, що є домовленість про те, щоби прописати план досягнення сумісності з конкретними строками виконання. Водночас ці терміни наразі ще не узгоджені.

 23.10.2019

Міністри оборони НАТО хочуть домовитися про збільшення підтримки України

Керівники військових відомств держав-членів НАТО мають намір домовитися про нові програми підтримки України під час зустрічі на рівні міністрів оборони в Брюсселі, що розпочнеться у четвер.

Про це повідомив на пресконференції в Брюсселі генсек Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондент "Європейської правди".

Коментуючи повідомлення медіа про те, що президент США Дональд Трамп намагався перекласти на інших союзників витрати з підтримки України, Столтенберг запевнив, що з боку НАТО жодних скорочень підтримки не передбачається.

"Всі союзники – і у Північній Америці, і в Європі - надають Україні значну підтримку", - підкреслив генсек.

 

З боку НАТО, нагадав він, практична підтримка Україні надається через трастові фонди, через допомогу у модернізації збройних сил, безпекових структур, та у вигляді двосторонніх програм допомоги. Також твердою залишається політична підтримка. "Ми знову і знову заявляємо, що не погодимося з незаконною анексією Криму і що ми підтримуємо територіальну цілісність України", - наголосив генсек.

Столтенберг повідомив, що на міністерській зустрічі 24-25 жовтня буде розглядатися питання про підвищення рівня практичної підтримки.

"Ми будемо не лише зберігати, але і нарощувати підтримку, і зараз ми перебуваємо у процесі збільшення нашої підтримки для України у різних сферах, включаючи підтримку українського військово-морського флоту, і це буде одним з питань, яке ми будемо вирішувати зараз, на зустрічі у найближчі два дні", - заявив він.

"Я закликаю партнерів досягти цієї домовленості", - додав Єнс Столтенберг.

04.09.19 23:49

 НАТО має допомогти Україні та Грузії на шляху євроатлантичної інтеграції, - президент Литви Науседа

 

Виходячи з поточної ситуації у сфері безпеки, НАТО має зміцнювати власну оборону і допомогти партнерам - Україні та Грузії - на шляху євроатлантичної інтеграції.

Про це в Брюсселі під час пресбрифінгу за підсумками зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом заявив президент Литви Гітанас Науседа, повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням наУкрінформ.

"Під час зустрічі ми обговорили загрози і виклики в нашому регіоні і за його межами. Ми маємо прискорити роботу і повністю виконати рішення щодо адаптації і розвитку НАТО. Ми маємо бути готовими захистити і вберегти наші країни і народи. Ми також мусимо надати підтримку і допомогти нашим надійним партнерам і друзям, таким як Грузія і Україна, на шляху євроатлантичних реформ та інтеграції", - сказав президент Литви.

"Росія продовжує порушувати ключові договори і робить агресивні дії щодо наших демократій. НАТО завжди було основою оборони і безпеки Литви, і це залишиться пріоритетом мого порядку денного", - підкреслив Науседа.

 


Указ  Президента України Про Річну національну програму під егідою Комісії Україна - НАТО на 2019 рік


https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/117/2019 

 Розпорядження голови облдержадміністрації від 19 лютого 2019 року № 42-р «Про затвердження плану заходів на 2019 рік щодо реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017-2020 роки у Миколаївській області»

 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 35-р «Про затвердження плану заходів на 2019 рік щодо реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017-2020 роки»

 Указ Президента України від 21 лютого 2017 року №43/2017 «Про Концепцію вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017- 2020 роки» 
Указ Президента України від 8 квітня 2017 року №103/2017 «Про затвердження Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2017 рік» 
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 травня 2017 року №308-р «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017 рік» 
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 року №429-р «Про затвердження плану заходів з відзначення у 2017 році 20-ї річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору» 
Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору 
Декларація про доповнення Хартії про особливе партнерство між Організацією Північно-Атлантичного договору та Україною, підписаної 9 липня 1997 року 
Розпорядження голови облдержадміністрації від 30 червня 2017 року №232-р «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України на 2017 рік у Миколаївській області» 


Корисні посилання:
Україна - НАТО 
Організація Північноатлантичного договору
Місія України при НАТО

  Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору
Формат: PDF | Добавлен: 10/07/2017 13:18:26
129Kb Скачать Завантажити
  Чому НАТО
Формат: PDF | Добавлен: 24/08/2020 17:33:11
3729Kb Скачать скачать