Головна Новини Децентралізація влади Доступ до публічної інформації Запобігання проявам корупції Безвізовий режим: запитання та відповіді

Децентралізація влади

 09.02.17

 Децентралізація: до квітня облдержадміністрації мають виконати низку важливих завдань

Децентралізація не збавляє темпів. Регіони отримали низку важливих завдань, більшу частину яких вони мають виконати до 1 квітня 2018 року.  Нагальні завдання реформи обговорили сьогодні в Києві на нараді з керівництвом регіонів під головуванням Віце-прем’єр-міністра – Міністра регіонального розвитку,  будівництва та ЖКГ Геннадія Зубка.

В першу чергу в областях повинні забезпечити розробку, супроводження, погодження та внесення для затвердження Урядом перспективних планів формування спроможних територіальних громад в межах 100% території відповідного регіону.  Поряд з цим, обласні державні адміністрації спільно з районними отримали завдання активізувати на рівні районів роз'яснювальну роботу щодо переваг об’єднання територіальних громад. Здебільшого це стосується тих районів, де не створено ОТГ, та в тих, де триває процес добровільного об'єднання.

В Мінрегіоні звернули увагу на те, що в деяких областях порушено терміни надання висновків щодо відповідності рішень громад про об’єднання чинному законодавству, а також порушено терміни подання  звернень до ЦВК щодо призначення перших місцевих виборів на територіях ОТГ. Ці порушення обласні державні адміністрації повинні виправити вже до 15 лютого.

Серед важливих завдань – забезпечення розмежування та передачі об’єктів спільної комунальної власності районів у комунальну власність об’єднаних територіальних громад. На сьогодні таких об’єктів налічується більше трьох тисяч.  

Крім того, обласним державним адміністраціям необхідно розглянути питання щодо оптимізації структури та граничної чисельності працівників райдержадміністрацій (РДА) у тих районах, територія яких стовідсотково покрита об’єднаними громадами. Також виконавча влада на місцях має проаналізувати структуру та граничну чисельність працівників РДА та сформувати пропозиції щодо перехідного етапу для районів, територія яких більше як на 50% покрита ОТГ.

 05.02.18

Більше 700 об’єднаних громад за три роки дії закону: багато це чи мало, - коментар Геннадія Зубка

Три роки тому, 5 лютого 2015 року, Верховна Рада України прийняла закон про добровільне об’єднання територіальних громад, який дав можливість громадам консолідувати зусилля, отримувати нові повноваження та ресурси і використовувати їх для розвитку своїх територій, для поліпшення якості і доступності послуг на місцях. За цей час більшість місцевих рад включилися в процес об’єднання. А ті, хто об’єдналися першими, вже на ділі довели свою спроможність формувати новий рівень якості життя на своїх територіях.

Про це сказав Віце-прем’єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко.

Він нагадав, що сьогодні у нових умовах, з більшими ресурсами і повноваженнями працюють вже 665 об’єднаних громад, до складу який увійшло 3118 місцевих рад. Ще 40 об’єднаних громад, сформованих зі 163 сільських, селищних, міських рад, чекають на призначення перших виборів місцевих голів та депутатів. Процес об’єднання не зупиняється: на різних стадіях формування на цей час знаходяться ще 50 ОТГ, і чи не щодня їхня кількість збільшується.

«Може виникнути запитання, 705 об’єднаних громад за три роки – багато це чи мало? Але я б ставив запитання дещо інакше: чи достатньо успіхів продемонстрували ці громади, щоб усі, хто ще сумнівається чи критикує реформу, взялися нарешті використовувати ті можливості, які вона надає. І на це я впевнено відповім – так. Недоліки у роботі об’єднаних громад є, але і не помітити ті разючі зміни, що там відбуваються, теж неможливо», - сказав Геннадій Зубко.

За його словами, громади, які повірили у реформу ще у 2015 році й одразу почали використовувати нові можливості, реалізували вже тисячі інфраструктурних проектів. Зараз вони вже відходять від латання дір і беруться за комплексний розвиток територій.

«Об’єднані громади власними справами доводять, що спроможні змінювати на краще якість життя у містах і селах. У цих громадах вже мають стратегічне бачення розвитку, створюють нові робочі місця, залучають мешканців до вирішення місцевих питань. Там зміни відбуваються не завдяки рішенням і коштам згори, як раніше, а завдяки вмінню місцевих лідерів залучати та ефективно використовувати ресурси, користуватися своїми повноваженнями, завдяки готовності нести відповідальність за свої рішення та дії. І найголовніше - мешканці об’єднаних громад почали розуміти, що багато чого тепер залежить від їхньої думки, їхнього вибору, їхньої ініціативності. А це те, заради чого реформа і починалася», - зазначив Геннадій Зубко.

 

Децентралізація земельних відносин забезпечить ріст надходжень до бюджетів від сплати за землю на 30-40%

Про це йдеться в інформаційному віснику Уряду.

Кабінет Міністрів України розпочинає процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об'єднаним територіальним громадам. Згідно з розпорядженням КМУ, вже з 1 лютого розпочнеться процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об’єднаних територіальних громад.

Як саме земля буде передана в розпорядження громадам

Уряд надав розпорядження Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру з 1 лютого 2018 року провести інвентаризацію таких земель з подальшою передачею земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад відповідно до статті 117 Земельного кодексу України.  Також відтепер передача таких земельних ділянок в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність буде здійснюватись тільки за погодженням з об’єднаними територіальними громадами та після прийняття ними рішення відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

«З завтрашнього дня жоден геокадастр країни не має права приймати одноосібні рішення, - сказав Володимир Гройсман. – Не дай Бог хтось спробує передати землю поза межами населеного пункту (без згоди ОТГ). За це буде чітка кримінальна відповідальність – викинемо з кабінету».

Урядове рішення сприятиме розвитку громад

Завдяки ініціативі Уряду відтепер не чиновники, а самі громади прийматимуть рішення, які сприятимуть розвитку сільськогосподарського виробництва, залученню інвестицій, суттєво збільшать надходження до місцевих бюджетів. Також децентралізація земельних відносин дозволить побороти проблему корупції в цій сфері. Рада громади сама визначає ставку земельного податку, 100% якого залишається в місцевому бюджеті.

Скільки землі зможуть отримати в розпорядження об’єднані громади

Минулого року бюджетні надходження об’єднаних громад від плати за землю зросли на 20% – до 1,4 млрд грн. Завдяки рішенню Уряду надходження зможуть суттєво збільшитись, адже у розпорядження об’єднаних територіальних громад може перейти до 7,2 млн га, з яких 2,5 млн га ще не розподілені між користувачами. Податкові надходження за використання земель, що знаходяться поза межами населених пунктів, можуть скласти до 10% бюджетних надходжень ОТГ.

Чому об’єднані громади мають розпоряджатись землями за межами населених пунктів

Наразі землями поза межами населених пунктів розпоряджається  Держгеокадастр. Суттєва частина цих земель здавалася в оренду за найменшою орендною платою – 1-3%, тобто за цінами, нижчими за ринкові, а об’єднані територіальні громади були повністю усунені від розпорядження такими земельними ділянками державної власності. Це збільшувало корупційні ризики, а громади недотримували кошти на свій розвиток. Органи місцевого самоврядування фактично мали вплив лише на 12% власних територій і були позбавлені можливостей ефективно планувати їх розвиток.

 

Прем'єр-міністр: З лютого починаємо процес передачі землі поза межами населених пунктів об'єднаним громадам у власність

Кабінет Міністрів України знайшов оптимальне юридичне рішення і готовий вже з лютого розпочати процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об'єднаним територіальним громадам. Про це сказав Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

"Об'єднані територіальні громади зараз управляють територіями в межах своїх населених пунктів. Але голови ОТГ ставлять питання аби землі за межами населених пунктів передати в управління, - сказав Глава Уряду. - Ми знайшли рішення. Я даю доручення Держгеокадастру відвести всю землю ОТГ".

Прем'єр-міністр пояснив, що з лютого громади можуть планувати свої території.

"З лютого починаємо процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність (громадам)", - наголосив Володимир Гройсман.

 

Реформа децентралізації — безумовний успіх України, — представник ЄС

Реформа децентралізації є безумовним успіхом України. Про це наголосив директор Програми "U-LEAD з Європою" від GIZ Бастіан Файгель під час підсумкової прес-конференції Віце-прем’єр-міністра — Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадія Зубка.

«Я гордий бачити лідерів місцевих ініціатив. Людський ресурс є найважливішим у реформі. З ним треба дбайливо працювати. Потрібно поширювати програми сприяння розвитку людського потенціалу», — зауважив він.

На його думку, важливе завдання децентралізації – використати можливості реформи, аби вона сприяла регіональному розвитку та місцевим лідерам.

У свою чергу Йоганнес Баур, керівник відділу розвитку, пов'язаного з інфраструктурою (енергетикою, транспортом) і навколишнім середовищем, у Представництві ЄС в Україні, зауважив про підтримку урядової політики щодо енергонезалежності та енергоефективності. «Необхідно знизити до європейських стандартів рівень вживання енергії в Україні. Важливим рішенням є прийняття Верховною Радою чотирьох важливих законів. Це – крок до імплементації європейської політики енергоефективності в Україні. Цього року наш пріоритет – Фонд ЕЕ. ЄС підтримує цей проект і виділить для нього 100 млн євро», — наголосив Йоганнес Баур.

^Нагору

 Першим виборам ще в 14-ти об'єднаних громадах - бути! 

  Постановою ЦВК від 7 жовтня 2016 року № 437 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 18 грудня 2016 року" на неділю, 18 грудня 2016 року призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів згідно з додатками 1-22.

  Перелік об'єднаних громад Миколаївщини, в яких відбудуться перші вибори визначений додатком 12 (дивись нижче).

  Нагадаю, раніше постановою ЦВК від 23 вересня 2016 року № 396 на неділю, 11грудня 2016 призначено перші вибори в Олександрівській селищній, Прибужанівській сільській, Мостівській сільській, Михайлівській сільській, Чорноморській сільській об'єднаних територіальних громадах.

  Тож перші вибори у грудні відбудуться у 19-ти громадах із 20-ти створених у цьому році.

  Постановою ЦВК від 7 жовтня 2016 року № 419 "Про відсутність правових підстав для призначення  Центральною виборчою комісією перших виборів депутатів Радсадівської сільської ради об'єднаної територіальної громади та Радсадівського сільського голови (Миколаївська область)  і оголошення виборчого процесу відповідних місцевих виборів" Радсадівській сільській об'єднаній територіальній громаді відмовлено в призначенні перших виборів, позаяк, на думку ЦВК, призначення виборів потребує вирішення питання стосовно зміни меж відповідно Миколаївського та Очаківського районів (об'єднана громада створена на території двох суміжних адміністративно-територіальних одиниць – Миколаївського та Очаківського районів Миколаївської області). Згідно з пунктом 29 частини першої статті 85 Конституції України вирішення питання щодо утворення і ліквідації районів, встановлення і зміни меж районів і міст, віднесення населених пунктів до категорії міст, найменування та перейменування населених пунктів і районів належить до повноважень Верховної Ради України. Також частиною першою статті 174 Земельного кодексу України визначено, що рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України.

  Слід додати, що у цьому питанні існує правова колізія. Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" дозволяє громадам об'єднуватись, - незважаючи на межі району. Логіка спеціального Закону наступна: спочатку об'єднання - потім зміна меж району. ЦВК притримується іншої точки зору.

 

Валентин БОЙКО, координатор Миколаївського регіонального офісу реформ. 

 

Додаток 12
до постанови Центральної виборчої комісії
від 7 жовтня 2016 року № 437

ПЕРЕЛІК
об’єднаних територіальних громад, утворених у межах
Миколаївської області, у яких призначаються перші місцеві вибори
18 грудня 2016 року
 

№ 
з/п

Назва об’єднаної
територіальної громади

Найменування місцевих рад територіальних громад, що увійшли
до об’єднаної територіальної громади

Найменування ради об’єднаної
територіальної громади

Назва посади сільського, селищного, міського голови

Арбузинський район

1

Благодатненська сільська об’єднана територіальна громада

Благодатненська сільська рада (село Благодатне), Воєводська сільська рада (село Воєводське), Новогригорівська сільська рада (село Новогригорівка), Рябоконівська сільська рада (село Рябоконеве), Садівська сільська рада (села Садове, Виноградний Яр, Зелена Поляна, Новомихайлівка), Семенівська сільська рада (села Семенівка, Булацелове, Остапівка)

Благодатненська сільська рада Арбузинського району Миколаївської області

Благодатненський сільський голова

Баштанський район

2

Баштанська міська об’єднана територіальна громада

Баштанська міська рада (місто Баштанка, селище Андріївка, села Зелений Яр, Трудове, Шевченко), Добренська сільська рада (села Добре, Новоєгорівка), Новоіванівська сільська рада (села Новоіванівка, Київське, Старосолдатське), Новопавлівська сільська рада (села Новопавлівка, Зелений Клин), Новосергіївська сільська рада (села Новосергіївка, Горожене, Зелений Гай, Новогорожене, Тарасівка), Пісківська сільська рада
(села
Піски, Костянтинівка), Плющівська сільська рада
(села
Плющівка, Новогеоргіївка, Одрадне, Шляхове), Христофорівська сільська рада (село Христофорівка), Явкинська сільська рада (села Явкине, Червоний Став)

Баштанська міська рада Баштанського району Миколаївської області

Баштанський міський голова

Березанський район

3

Коблівська сільська об’єднана територіальна громада

Коблівська сільська рада (села Коблеве, Виноградне, Морське), Новофедорівська сільська рада (села Новофедорівка, Федорівка), Рибаківська сільська рада (села Рибаківка, Глибоке, Лугове), Українська* сільська рада (села Українка, Бессарабка)

Коблівська сільська рада Березанського району Миколаївської області

Коблівський сільський голова

Веселинівський район

4

Веселинівська селищна об’єднана територіальна громада

Веселинівська селищна рада (смт Веселинове, села Звенигородка, Кременівка), Токарівська селищна рада (смт Токарівка, села Бондарівка, Виноградівка, Воронівка, Михайлівка, Новомиколаївка, Новопавлівка), Зеленівська сільська рада (села Зелене, Колосівка, Кутузівка, Улянове), Луб’янська сільська рада (села Луб’янка, Бузоварове, Іванівка, Калинівка, Нововоскресенка, Петрівка, Райдолина), Порічанська сільська рада (села Поріччя, Градівка)

Веселинівська селищна рада Веселинівського району Миколаївської області

Веселинівський селищний голова

Вітовський район

5

Воскресенська селищна об’єднана територіальна громада

Воскресенська селищна рада
(смт Воскресенське, селище Горохівка), Калинівська сільська рада (село Калинівка), Пересадівська сільська рада
(село
Пересадівка)

Воскресенська селищна рада Вітовського району Миколаївської області

Воскресенський селищний голова

6

Галицинівська сільська об’єднана територіальна громада

Галицинівська сільська рада (село Галицинове), Лиманівська сільська рада (села Лимани, Лупареве), Прибузька сільська рада (село Прибузьке, селище Степова Долина), Українківська* сільська рада (село Українка)

Галицинівська сільська рада Вітовського району Миколаївської області

Галицинівський сільський голова

7

Шевченківська сільська об’єднана територіальна громада

Шевченківська сільська рада (села Шевченкове, Зоря, Новогригорівка, селище Луч), Зеленогайська сільська рада (села Зелений Гай, Оленівка), Котляревська сільська рада (села Котляреве, Новоруське, Шевченко*), Мирнівська сільська рада (село Мирне), Полігонівська сільська рада (селища Полігон, Водник)

Шевченківська сільська рада Вітовського району Миколаївської області

Шевченківський сільський голова

Вознесенський район

8

Бузька сільська об’єднана територіальна громада

Бузька сільська рада (село Бузьке), Таборівська сільська рада (село Таборівка)

Бузька сільська рада Вознесенського району Миколаївської області

Бузький сільський голова

Доманівський район

9

Доманівська селищна об’єднана територіальна громада

Доманівська селищна рада (смт Доманівка, села Забари, Зброшкове, Казаринське, Чорталка), Фрунзенська сільська рада (села Петропавлівка, Олександродар, Сила), Царедарівська сільська рада (села Царедарівка, Копані)

Доманівська селищна рада Доманівського району Миколаївської області

Доманівський селищний голова

Миколаївський район

10

Веснянська сільська об’єднана територіальна громада

Веснянська сільська рада (селище Весняне), Надбузька сільська рада (селище Надбузьке, село Сливине)

Веснянська сільська рада Миколаївського району Миколаївської області

Веснянський сільський голова

11

Нечаянська сільська об’єднана територіальна громада

Нечаянська сільська рада (села Нечаяне, Іванівка, Лук’янівка, Мефодіївка, П’ятихатки, селища Мирне, Чемерлієве), Комсомольська сільська рада (селища Благодарівка, Маловарварівка, село Сеньчине)

Нечаянська сільська рада Миколаївського району Миколаївської області

Нечаянський сільський голова

12

Ольшанська селищна об’єднана територіальна громада

Ольшанська селищна рада (смт Ольшанське, села Сапетня, Тернувате, селище Ясна Зоря), Трихатська сільська рада (село Трихати)

Ольшанська селищна рада Миколаївського району Миколаївської області

Ольшанський селищний голова

Очаківський район

13

Куцурубська сільська об’єднана територіальна громада

Куцурубська сільська рада
(села Куцуруб, Іванівка, Яселка), Дмитрівська сільська рада (село
Дмитрівка), Острівська сільська рада (села Острівка, Матросівка, Червоне Парутине), Парутинська сільська рада (села Парутине, Каталине, Прибузьке), Солончаківська сільська рада (села Солончаки, Дніпровське)

Куцурубська сільська рада Очаківського району Миколаївської області

Куцурубський сільський голова

Первомайський район

14

Кам’яномостівська сільська об’єднана територіальна громада

Кам’яномостівська сільська рада (селище Кам’яний Міст, села Катеринка, Петрівка), Кодимська сільська рада (село Кам’яний Міст), Кримківська сільська рада (села Кримка, Коломіївка)

 Кам’яномостівська сільська рада Первомайського району Миколаївської області

Кам’яномостівський сільський голова

 

* Згідно з відомостями електронного довідника "Україна. Адміністративно-територіальний устрій", розміщеного на офіційному веб-порталі Верховної Ради України:

Українська сільська рада має найменування Червоноукраїнська сільська рада;

Українківська сільська рада має найменування Українська сільська рада;

село Шевченко має назву Шевченкове. 

Секретар

Центральної виборчої комісії                                                         Т. ЛУКАШ

 У п'яти об'єднаних громадах на Миколаївщині призначено перші вибори 

  23 вересня Центральна виборча комісія прийняла постанову за № 396 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 11 грудня 2016 року», у якій визначено долю низки громад Миколаївщини.

Координатор Миколаївського регіонального офісу реформ Валентин Бойко коментує:

«В Олександрівській, Прибужанівській, Мостівській, Михайлівській та Чорноморській об’єднаних територіальних громадах, утворених у 2016 році у межах Миколаївської області, призначено на неділю 11 грудня 2016 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів. Для цих громад з 22 жовтня 2016 року оголошено початок виборчого процесу».

  Слід зазначити, що 22 вересня на засіданні Кабінету Міністрів  прийнято розпорядження про виділення додатково у 2016 році 30 млн. грн. на проведення перших виборів в об’єднаних територіальних громадах. Це надасть можливість провести вже у цьому році перші вибори у майже 200 новостворених об’єднаних громадах і ці громади зможуть з наступного року перейти прямі міжбюджетні відносини з Держбюджетом.

  Щодо Миколаївщини, то сьогодні ще 15 об'єднаних громад очікують рішення ЦВК про призначення перших виборів.

Прес-служба Миколаївського регіонального офісу реформ.

Додаток 5 до постанови Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2016 року № 396 "Перелік об’єднаних територіальних громад, утворених у межах Миколаївської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 11 грудня 2016 року

 ПЕРШИМ ВИБОРАМ В ОБ'ЄДНАНИХ ГРОМАДАХ НА МИКОЛАЇВЩИНИ - БУТИ! 

БОЙКО Валентин Анатолійович, координатор Миколаївського регіонального офісу реформ  

  "Є топ-новина в ракурсі практичної реалізації громадянами України Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".

  Так, 8 вересня Кабінет Міністрів України схвалив розпорядження «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених ЦВК на 2016 рік», таким чином Уряд знайшов 10,5 млн. гривень на проведення перших виборів в об'єднаних територіальних громадах (або ОТГ).

За інформацією Мінрегіону, сьогодні близько 80 об’єднаних територіальних громад по Україні чекають рішення ЦВК щодо призначення перших виборів. Обласні державні адміністрації готують подання до ЦВК щодо оголошення перших виборів ще у 40 громадах. До цього часу ЦВК відмовляла громадам у призначенні виборів, посилаючись на відсутність коштів. 

  Додамо регіональну новину, щільно пов'язану з першою: Рябоконевська сільська рада (Арбузинський район) ухвалила минулого тижня остаточне рішення про об’єднання, чим завершила процедуру утворення Благодатненської об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром в селі Благодатне.

  Це перша об’єднана громада в Арбузинському районі і 11 (одинадцята) з числа об’єднаних територіальних громад, що з’явились на Миколаївщині впродовж цього року. 

  Нагадую, відповідно до ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об’єднана територіальна громада вважається утвореною з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об’єднання територіальних громад, та за умови наявності попередньо наданого обласною державною адміністрацією (ОДА) висновку щодо відповідності проекту такого рішення Конституції та законам України.

  Яка ситуація з об’єднанням в цілому по області і які з новоутворених у 2016 році громад встигають провести у цьому році перші вибори?

  Для повного розуміння картини об'єднань варто знати про таке.

  Наразі існують два типи об’єднань, перший – за Перспективним планом формування територій Миколаївської області (державницьке бачення спроможності громад, своєрідна "модель" або "дорожня карта" від держави), другий – поза цього плану або т.з. «вільне об’єднання» - насправді, хрестоматійне об'єднання по існуючому Закону, але спроможність цих громад державою не визнана (або поки що не визнавалась). За формою, процедурою утворення, проведенням перших виборів вони є однаковими. Різниця - у відносинах з державою (в контексті обсягу повноважень та ресурсної бази) після проведення перших виборів, організаційного становлення й нормативного становлення.

  Щодо першого типу – громади виходять на прямі міжбюджетні відносини з Державним бюджетом, виконують повноваження, визначені законом та Бюджетним кодексом як для міста обласного значення. Склад доходів бюджетів таких об’єднаних територіальних громад значно збільшується і відрізняється від складу доходів інших місцевих рад, але повноваження й відповідальність теж зростають. Делеговані державою повноваження вони мають виконувати як власті. Можуть претендувати на кошти субвенції, що відповідно до Бюджетного кодексу України надаються на розвиток інфраструктури об'єднаної громади, створеної за Перспективним планом.

  Щодо другого типу - об’єднання вважається адміністративним, спроможність не визнана. Держава не делегуватиме таким громадам повноваження, визначені в Законі про місцеве самоврядування як делеговані. Виконавчі органи рад цих громад продовжують виконувати повноваження, визначені в Законі про місцеве самоврядування як власні. Але така громада буде більш успішнішою, ніж поокремі, що увійшли до її складу. Більше можливостей за рахунок консолідованого бюджету, зменшення витрат на адміністрування, ширший погляд на вирішення місцевих проблем, збільшення мотивацій щодо співпраці з суміжними громадами. Об'єднання може розраховувати на кошти Державного фонду регіонального розвитку для реалізації інвестиційних проектів та програм, кошти міжнародних проектів та програм підтримки децентралізації в Україні шляхом участі у конкурсному відборі. З метою часткової фінансової підтримки таких громад у 2017 році Мінрегіоном опрацьовуються пропозиції щодо внесення змін до відповідного законодавства задля забезпечення таких громад державною субвенцією на розвиток інфраструктури.

  Щодо "вільного об'єднання", то за наявності певних переконливих позитивних результатів прорахунків інфраструктурних, фінансових, кадрових можливостей (здатності виконувати повноваження) обласна державна адміністрація може вийти до обласної ради з клопотанням про внесення змін до Перспективного плану і, таким чином, визнати таке об'єднання спроможним. Перспективний план не є догмою, може бути змінений. У будь-якому разі, - спроможність громад визначає ДЕРЖАВА!!! Крапку у визнанні спроможності тієї чи іншої громади своїм розпорядженням ставить Уряд. 

  Отже, яку картину ми маємо на Миколаївщині станом на 11 вересня 2016 року.

  1. Кількість ОТГ, що утворені в області у 2015 році.

  - відповідно до існуючого Перспективного плану:

  Куцурубська сільська ОТГ (Очаківський район). 

  2. Кількість ОТГ, що вже утворені у 2016 році, але не призначені вибори:

  - відповідно до існуючого Перспективного плану:

  Галицинівська сільська ОТГ (Вітовський район).

- за принципом «вільного об’єднання»:

  Олександрівська селищна ОТГ (Вознесенський район),

  Прибужанівська сільська ОТГ (Вознесенський район),

  Мостівська сільська ОТГ (Доманівський район),

  Михайлівська сільської ОТГ (Миколаївський район),

  Чорноморська сільська ОТГ (Очаківський район),

  Радсадівська селищна ОТГ (Миколаївський, Очаківський район),

  Нечаянська сільська ОТГ (Миколаївський район),

  Шевченківська сільська ОТГ (Вітовський район),

  Ольшанська селищна ОТГ (Миколаївський район),

  Благодатненська сільська ОТГ (Арбузинський район).

  Створюючись, зазначені вище громади охопили об'єднавчим процесом 37 громад з 313 сільських, селищних, міських наявних в області, що складає 12 відсотків.

  Щодо вищенаведених 11 (одинадцяти) ОТГ Миколаївська обласна державна адміністрація звернулась до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови в установленому законом порядку.

  Тож ці громади чекають на рішення ЦВК щодо призначення й проведення перших виборів. Якщо призначення відбувається за 70 днів до дня виборів, то перші вибори, скоріш за все, пройдуть в останню неділю листопада 2016 року.  

  3. Прогнозована кількість майбутніх ОТГ, що отримали висновок ОДА, знаходяться в процесі прийняття остаточних рішень і встигають на призначення й проведення перших виборів у 2016 році.

  - відповідно до існуючого Перспективного плану:

  Баштанська міська ОТГ - (Баштанський район).

- за принципом «вільного об’єднання»:

  Веселинівська селищна ОТГ (Веселинівський р-н),

  Воскресенська селищна ОТГ (Вітовський район).  

  4. Прогнозована кількість майбутніх ОТГ, що наразі знаходяться на стадії отримання висновку ОДА і ще встигають на призначення й проведення перших виборів у 2016 році.

  - та, що має свій статус в Перспективному плані:

  Куцурубська сільська ОТГ (Очаківський район) - маючи повноваження міста обласного значення продовжує процес об'єднання з суміжними громадами.

- за принципом «вільного об’єднання»:

  Бузька сільська ОТГ (Вознесенський район),

  Веснянська сільська ОТГ (Миколаївський район),

  Коблевська сільська ОТГ (Березанський р-н),

  Кам`яномостівська сільська ОТГ (Первомайській район).

  Таким чином, цілком ймовірно, що на Миколаївщині в цьому році будуть призначені і проведені перші вибори в 19 (дев'ятнадцяти) громадах створених на новій територіальній основі. З 19-ти 3 (три) громади утворені відповідно до Перспективного плану, що вкрай важливо і говорить про те, що Перспективний план формування громад Миколаївської області є життєздатним. Загалом об'єднання охоплює 69 громад з 313 сільських, селищних, міських громад, наявних в області. Це - 22%, майже чверть. Найбільш активно реформування проходить у Вітовському, Миколаївському, Очаківському, Вознесенському, Веселинівському та Баштанському районах.  

  Така динаміка об'єднань свідчить про те, що реформа місцевого самоврядування добре прорахована, має міцну наукову та методологічну основу, сприймається людьми, а, відтак, незворотна і приречена на успіх. 

  Вітаю всіх, хто наважився на доленосний і відповідальний крок!

  На цьому шляху бажаю світлої та щасливої долі!

  Хай все омріяне збувається!

 Процес утворення об’єднаних територіальних громад практично охопив вже всю Миколаївщину: заявила про себе 21 громада, і цей природній лавиноподібний процес свідомого і самостійного прийняття рішення людьми - вражає, - А.Ничипорчук

Після створення Куцурубської об’єднаної територіальної громади об’єднавчі процеси у нашому регіоні безперестанно вирували, але конкретних змін у місцевому самоврядуванні не відбувалося. Куцуруб залишався першою ластівкою децентралізації на Миколаївщині. Тенденції різко змінилися протягом червня-липня, і тепер тема реформи практично не сходять зі шпальт газет, екранів телебачення, стрічок Інтернет-сайтів. Новини одночасно повідомляють про створення об’єднаних територіальних громад майже в усіх районах. З проханням прокоментувати загальну ситуацію у регіоні ми звернулися до керівника апарату Миколаївської облдержадміністрації Андрія Ничипорчука.

- Андрію Григоровичу, як Ви оцінюєте реалізацію Закону «Про добровільне об`єднання територіальних громад» на Миколаївщині?
- Загалом позитивно. Вважаю, що у нас відбувається цілком природній, свідомий процес якісного формування об’єднаних територіальних громад. Є низка областей на заході, у центрі і на півночі України, у яких кількість об’єднаних громад сягає 25-30, - натомість у на Миколаївщині довший час залишалася одна ОТГ. І це також природно. Потрібно брати до уваги ментальність – особливості кожного регіону, психологічну готовність його населення до втілення реформаторських ідей, позиціювання до активних змін. Людям потрібен був час на осмислення, на обізнаність у своїх перевагах від добровільного об`єднання ресурсів і територій. І з боку обласної виконавчої влади не було жодного тиску в цьому питанні. Облдержадміністрація не прагнула завдяки форсуванню цифр вийти в лідери по країні, бо у питанні проведення якісної реформи місцевого самоврядування статус лідера чи аутсайдера взагалі не сумісний.

Там де є права, там завжди є обов’язок – відповідальність за людей. Якщо ви об’єднуєте лише 2 сільські ради і, по-суті, обманюєте людей, нав’язуючи їм мрію про отримання преференцій спроможної об’єднаної територіальної громади, - то це не реформа органів місцевого самоврядування, а збільшення територій сільських рад, їх територіальне укрупнення. Бо таке об`єднання відбувається за формальними ознаками, наприклад, щоб користуватися землями, - а не за методикою, згідно із якою об’єднана територіальна громада стане спроможною. Мета реформи – зробити громади спроможними шляхом добровільного територіального об`єднання. (Див.: Постанову Кабміну від 8 квітня 2015 р. «Про затвердження Методики формування спроможних територіальних громад»). Ця Методика визначає механізм та умови формування спроможних територіальних громад, а також порядок розроблення і схвалення перспективного плану формування територій громад. Формування спроможних територіальних громад здійснюється з урахуванням:

- здатності органів місцевого самоврядування вирішувати суспільні питання, які належать до їх компетенції, для задоволення потреб населення відповідних адміністративно-територіальних одиниць;

- історичних, географічних, соціально-економічних, культурних особливостей розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць;

- розвитку інфраструктури відповідних адміністративно-територіальних одиниць;

- фінансового забезпечення відповідних адміністративно-територіальних одиниць;

- трудової міграції населення;

- доступності послуг у відповідних сферах.

Звертаю увагу, комісія облдержадміністрації не створює об’єднані територіальні громади. Громади самі приймають про це рішення. Комісія ОДА підключається по факту об`єднання. Об`єднались, є факт об`єднання, є позитивний висновок, є спільне рішення сесії сільських рад, - тобто, коли все відбулося згідно норми закону, коли громада сформована, - ми звертаємось у ЦВК про призначення перших виборів. Ми не прискорюємо і не гальмуємо процес: ми сприяємо громадам реалізувати норму Закону «Про добровільне об`єднання територіальних громад». Коли ж з самого початку бачимо, що дане об`єднання приречене на невдачу, - даємо відповідний висновок.

- Скільки, усе ж, негативних висновків і з яких причин надала ОДА громадам, які бажали об’єднатись?

- Протягом 2016 року було повернуто на доопрацювання проекти рішень щодо 9-ти ОТГ, серед яких шістьом ОТГ, які повторно звернулись до ОДА, - вже надані позитивні висновки. Документи однієї ОТГ – знаходяться на доопрацюванні, 2 ОТГ – повторно до ОДА не надходили.

Основними причинами повернення документів на доопрацювання є: схвалення радами проектів рішень про добровільне об`єднання не відповідних сільських рад, а ради, навколо якої відбувається об`єднання; відсутність копій рішень рад про схвалення проектів рішень щодо об`єднання; відсутність інформації про проведення громадського обговорення проектів рішень про об’єднання та/або про його результати; ненадання проектів рішень про добровільне об’єднання.

- Загалом по області скільки ОТГ вже отримали від облдержадміністрації позитивні висновки? З приводу яких ОТГ облдержадміністрація звернулася до ЦВК з клопотанням про призначення перших виборів?

- Пять об’єднаних територіальних громад вже пройшли всі процедури і чекають призначення дати перших виборів. Це – Олександрівська селищна, Прибужанівська, Мостівська, Михайлівська, Чорноморська сільські ОТГ.

Миколаївська ОДА направила 2 звернення до Центральної виборчої комісії про призначення перших виборів у Олександрівській селищній раді ОТГ, утвореної в межах Вознесенського району, та у Чорноморській сільській раді ОТГ, утвореної в межах Очаківського району. Ми отримали відповідь від ЦВК, що питання щодо призначення виборів в Чорноморській сільській раді ОТГ комісія розглядатиме після отриманих нею відповідних бюджетних призначень для організації підготовки та проведення місцевих виборів. Щодо призначення виборів у Олександрівській селищній раді ОТГ відповіді від ЦВК ще чекаємо.

Крім того, ОДА готує звернення до ЦВК з клопотаннями про призначення перших виборів ще в трьох ОТГ: Михайлівській сільській раді ОТГ, утвореної в межах Миколаївського району; Мостівській сільській раді ОТГ, утвореній в межах Доманівського району; Прибужанівській сільській раді ОТГ, утвореної в межах Вознесенського району.

- Крім цих п’яти, утворення ще якої кількості ОТГ прогнозуєте в області у 2016 році, та у яких ще громадах можуть бути (будуть) проведені перші вибори?

- Ми їх поділяємо за такими критеріями: відповідно до перспективного плану, «вільне об`єднання», в межах декількох районів або міста обласного значення та району.

Відповідно до перспективного плану до кінця поточного року прогнозується створення 3-х об’єднаних територіальних громад: Галіцинівськох сільської (Вітовський район), Баштанської міської (Баштанський район), Южноукраїнської міської (де також ведеться конкретна робота).

За принципом «вільного об`єднання» (об`єднання поза перспективним планом) передбачається створення 13 об`єднаних територіальних громад. А саме, Чорноморська сільська ОТГ (Очаківський район), Олександрівська селищна ОТГ (Вознесенський район), Мостівська сільська ОТГ (Доманівський район), Прибужанівська сільська ОТГ (Вознесенський район), Михайлівська сільська ОТГ, Радсадівська сільська ОТГ, Нечаянська сільська ОТГ, Ольшанська селищна ОТГ (Миколаївський район), Шевченківська сільська ОТГ (Вітовський район), Доманівська селищна ОТГ (Доманівський район), Веселинівська селищна ОТГ (Веселинівський район), Благодатненська сільська ОТГ (Арбузинський район), Коблевська сільська ОТГ (Березанський район).

Є ще громади – міжрайонні об’єднання. В межах кількох районів або міста обласного значення та району формується створення 3-х ОТГ:

Радсадівської сільської ОТГ (до складу якої увійшли Радсадівська, Кіровська, Безводненська сільські ради Миколаївського району та Козирська сільська рада Очаківського району); Нечаянської сільської ОТГ (Нечаянська сільська рада, Комсомольська селищна рада Миколаївського району та Кимівська, Данилівська, Чапаївська сільські ради Березанського району); в межах міста обласного значення та району передбачається створення Южноукраїнської міської ОТГ (Южноукраїнська міська рада та Констянтинівська селищна рада – задля чого фактично треба провести зміни меж Арбузинського району). Є ще 2 громади – Казанківська та Дорошівська, мають напрацювання, які свідчать про їх активність до об’єднання.

Це лавиноподібний процес. Громади поспішають завершити всі процедуру, провести перші вибори: що потрібно встигнути зробити до завершення 2016 року. Попереду формування бюджету, і всі хочуть отримати преференції від держави з 1 січня 2017 року.

- В області маємо два приморські райони – Очаківський і Березанський. В Очаківському вже утворилися 2 об`єднані територіальні громади – Куцурубська і Чорноморську. Ви не згадали про Березанський район. Як тут складається ситуація?

- Як і скрізь по області, люди проявляють активність, але наразі процес триває. Березанський район згідно з Перспективним планом має об’єднатись за принципом «1 район – 1 громада». І це був би кращий варіант. Річ у тому, що є певні розшарування між громадами на півдні району і громадами на півночі. Це і різні економічні показники, різні можливості і т.д. Відверто кажучи, вже нині є зрозумілим, що в ідеалі принцип «1район – 1 громад» - тут не спрацює. Тому об`єднання на півдні району можна розцінити як рекреаційне, тобто, за логікою. Рибаківка, Коблево – вони будуть об’єднуватись заради забезпечення рекреаці́йної діяльності, проведення управлінських та економічних заходів, що спрямовані на оздоровчу, лікувальну та культурну діяльність. Зрозуміло, що такий пазл забере левову частку фінансового ресурсу району. Але як вирішать громади, так і буде. Виконавча влада не може змінювати думку людей. Тим не менше, зазначу, реформа неминуча і вона всеохоплююча. Зрештою, і вона завершиться, і який буде формат реформи – залежить від самих людей. Якщо люди підтримають принцип «1 район – 1 громада» – переваги такого об`єднання відчують всі жителі району, якщо ні – це буде також їхнє рішення, бо потім за такою моделлю їм доведеться будувати нове життя.

Нині багато покладається на депутатів сільських, селищних, районних рад та обласної ради. Вони найближче до людей. Люди їх обирали, їм довірили представляти свої інтереси у радах. Треба розуміти, що кожен несе відповідальність за реформу. Депутати повинні бути провідниками об`єднання, а не лобістами. Повинні неупереджено доносити закон до кожного представника громади. Від того, як влада на місцях разом з депутатським корпусом донесе правдивість реформи до людей, настільки якісні об`єднання сформують.

Нині є багато потужних інформаційно-консультаційних ресурсів, спрямованих на просування і підтримку реформи. Це і сайти «Децентралізація влади», Офісу реформ, «Децентралізаційний марафон», сайт Асоціації міст України. В рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), за підтримки USAID (Агентства США з міжнародного розвитку) Миколаївське відділення АМУ до кінця року здійснить виїзди у 50 громад області з метою надання методологічної і консультаційної допомоги. Миколаївська ОДА робить все, щоб проведення децентралізації у регіоні відбувалось гласно, добровільно, демократично. Ми не маємо права прямо втручатися у процес. Органам державної влади заборонено впливати на діяльність органів місцевого самоврядування. Є закон, який регулює діяльність органів державної. Тому як люди бажають, так нехай об’єднуються.

- Андрію Григоровичу, вже сьогодні видно, ще на Миколаївщині буде не 32 ОТГ, як це передбачено Перспективним планом, а дещо більше. Що скажете з цього приводу?

- Нічого трагічного я в цьому не бачу. Дійсно їх буде більше, максимум, це до 50-ти об’єднаних територіальних громад. Хоч бажано, чим менше, тим краще. Бо чим більша громада за територіальним показником та чисельною кількістю населення - тим краще для неї. Вона буде спроможна, більш потужна.

Інтервю взяла Олександра МЕНТЕЛЬ,  регіональний консультант з комунікацій МРВ АМУ. 

 Асоціація міст України закликала провести у Парламенті День децентралізації та розглянути законопроекти, ухвалення яких очікують ОТГ

http://auc.org.ua/sites/default/files/imagecache/highslide_thumb/images/logotip_reformi_4_0_2.jpg

У Парламенті зареєстровано низку законопроектів, які мають суттєвий позитивний вплив на реалізацію реформи місцевого самоврядування та вирішують проблеми об’єднаних територіальних громад.

Асоціація міст України звернулася до Голови Верховної Ради України А.Парубія з проханнямсприяти прискоренню розгляду законопроектів (перелік), ухвалення яких очікують ОТГ, під час пленарних засідань Верховної Ради України 5-15 липня 2016 року.

Також АМУ ініціювала перед Головою Парламенту провести у Верховній Раді України «День децентралізації», присвячений розгляду виключно цих важливих законопроектів.

Перелік законопроектів, які необхідно ухвалити для реалізації реформи місцевого самоврядування та вирішення проблем об’єднаних територіальних громад

№ 

Назва

Номер та дата

Опис

Стан проходження в ВРУ, позиція АМУ

1.

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" щодо забезпечення державної підтримки добровільного об'єднання територіальних громад

 

Головний Комітет: з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування

3390 від 02.11.2015

 

 

Передбачає вдосконалення правового регулювання затвердження Перспективних планів формування спроможних громад, що надасть змогу усім спроможним громадам своєчасно отримати ефективне ресурсне забезпечення.

 

 

 

02.02.2016 прийнято за основу в першому читанні.

 

Позиція АМУ: винести на розгляд парламенту для прийняття в другому читанні і в цілому.

 

2.

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель

 

Головний Комітет: з питань аграрної політики та земельних відносин

4355 від 31.03.2016

Пропонується розширити юрисдикцію органів місцевого самоврядування на території за межами населених пунктів, зокрема, в частині розпорядження земельними ділянками; надати органам місцевого самоврядування додаткові повноваження у сфері контролю за використанням та охороною земель.

 

19.04.2016 прийнято за основу в першому читанні.

 

Позиція АМУ: винести на розгляд парламенту для прийняття в другому читанні і в цілому.

 

3.

Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо зарахування окремих адміністративних зборів до місцевих бюджетів

 

Головний Комітет: з питань бюджету

4386-д від 12.05.2016

Передбачається чітко унормувати питання зарахування до доходів загального фонду бюджетів об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, окремих видів плати за надання адміністративних послуг.

31.05.2016 Включено до порядку денного.

 

Висновок Комітету від 11.05.2016 позитивний: рекомендувати за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу та в цілому як закон.

 

Позиція АМУ: підтримати позицію Комітету.

4.

Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо виборів старост

 

Головний Комітет: з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування

4091 від 17.02.2016

Вирішується проблема однозначності тлумачення та застосування окремих положень законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві вибори» та «Про добровільне об'єднання територіальних громад» щодо можливості обрання одного старости виборцями декількох населених пунктів об’єднаної територіальної громади на підставі рішення відповідної місцевої ради.

14.06.2016 в порядок денний не включено.

 

Висновок Комітету від 07.04.2016 позитивний: рекомендувати в першому читанні прийняти за основу.

 

Позиція АМУ: підтримати позицію Комітету.

5.

Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про місцеві вибори" (щодо фінансування підготовки і проведення перших виборів старост)

 

Головний Комітет: з питань правової політики та правосуддя

3535 від 26.11.2015

Пропонується запровадити фінансове забезпечення перших виборів старост за рахунок коштів Державного бюджету України.

Висновок Комітету відсутній.

 

Позиція АМУ: винести на розгляд парламенту для прийняття в першому читанні за основу.

6.

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов зміни меж районів у процесі добровільного об'єднання територіальних громад

 

Головний Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування

4676 від 17.05.2016

Визначає послідовність дій в процесі призначення перших місцевих виборів у територіальних громадах, утворених в результаті об’єднання територіальних громад різних районів, та зміни меж таких районів. Запроваджуються можливості утворення об’єднаних територіальних громад, суб’єктом утворення яких є територіальні громади міст обласного значення, без зміни меж районів.

Висновок Комітету відсутній.

 

Позиція АМУ: винести на розгляд парламенту для прийняття в першому читанні за основу.

 

7.

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо статусу старости села, селища)

 

Головний Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування

4742 від 01.06.2016

Законопроект передбачає більш чітке законодавче унормування статусу старости шляхом визначення просторових меж його діяльності, кола повноважень, підстав та порядку дострокового припинення повноважень, гарантій діяльності.

Висновок Комітету відсутній.

 

Позиція АМУ: винести на розгляд парламенту для прийняття в першому читанні за основу.

 

 

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області. 06/07/2016

 Чому Новобузький районі досі залишається «білою плямою» на децентралізаційній карті області: науковці «Могилянки» пішли на експеримент

У Новобузькому районі відбулося обговорення процесу формування спроможних територіальних громад з наукової точки зору: арбітрами між позицією влади і громад району зголосився стати директор Інституту державного управління Чорноморського національного університету імені П.Могили, доктор наук з державного управління, професор, державний службовець 1 рангу Володимир Ємельянов та кандидат наук з державного управління Анастасія Ібрагімова.

Цей район, як і Вознесенський, досі залишається білою плямою у Перспективному плані Миколаївської області. Торік люди не погодились прийняти об’єднання за принципом «1 район – 1 громада», але й не змогли довести свій варіант. Місцева ініціатива полягала у бажанні подробити один пазл – Новобузьку об`єднану територіальну громаду на три малі – Софіївську, Новополтавську, Новобузьку міську ОТГ. Комісія ОДА, яка опрацьовували дану пропозицію, навела аргументи, що такі формування не можуть бути спроможними. Згідно з Методикою визначення фінансової спроможності існують певні критерії, що є визначальними при прийнятті рішенні щодо об`єднання. І процес досі стоїть на гальмах.

Думки розділені, хоч всі добре розуміють, що час іде, зволікання з рішенням грає не на користь жителям району. Зрозуміло, що якомога скоріше потрібно шукати консенсусу. Якась частка людей і нині адресує закиди фахівцям облдержадміністрації, які проводили обрахунки та приймали висновки, у владних амбіціях та небажанні прислухатись до думки жителів району. Інша – все-таки підтримує об`єднання за принципом «1 район – 1 громада», і готова розгорнути роботу в цьому напрямку.

Відкриваючи обговорення голова Новобузької РДА Сергій Іванов зазначив: «Зважаючи на принцип добровільності, який лежить в основі Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», я запропонував фахівцям з Інституту державного управління вивчити нашу ситуацію і висловити свій вердикт. В країні йдуть реформи, і це неправильно, що наш район зайняв позицію споглядальника. Потрібно змінювати життя на краще, потрібно діяти, а не сперечатися, на кшталт, «чия візьме». Дякую Володимиру Михайловичу, який позитивно сприйняв цю пропозицію, і ретельно вивчивши всі аргументи нині з наукового погляду приїхав презентувати свої напрацювання щодо Новобузького району. Сподіваюсь, що ця нова інформація декому відкриє очі, допоможе зрозуміти, що є питання, які не можна вирішувати горлом, власними амбіціями. Потрібно думати про долю земляків через 10-15 років, а не власні інтереси на сьогодні. Я закликаю до голосу серця і розуму кожного сільського голови. Вас обирали люди, вам довіряють, давайте цей день проведемо у режимі глибокої дискусії. Нині обговоримо всі запитання, щоб далі плідно працювати».

Володимир Ємельянов спершу дав можливість висловитись сільським та Новобузькому міському голові щодо їх бачення реформи органів місцевого самоврядування у районі. Пояснив, що заради цієї зустрічі з активом району, сільськими головами, депутатами місцевих рад йому разом з колегою Анастасією Ібрагімовою довелося попрацювати над підготовкою даної наукової презентації упродовж декількох місяців. В Інституті державного управління Чорноморського національного університету імені П.Могили було опрацьовано, проаналізовано і зроблено висновки щодо великого обсягу статистичних даних, які включають демографічні процеси на території району, економіку, АПК, соціальну сферу, охорону здоров`я, освіту.

Кандидат наук з державного управління Анастасія Ібрагімова присвятила темі реформи органів місцевого самоврядування власне наукове дослідження. І свою презентацію у Новому Бузу з допомогою кінопроектора побудувала на основі мови цифр, а не емоцій. Обговорення процесу формування спроможних територіальних громад у Новобузькому районі розпочала з прорахування витрат. Так, у законодавстві не прописано вимоги до обов’язкової кількості населення у громаді, але фінансові розрахунки свідчать, що громади з чисельністю 3 тис. осіб є менш фінансово спроможними, ніж громади з чисельністю понад 10 чи 20 тис. осіб. Міжнародний досвід свідчить про те, що оптимальна кількість населення в об’єднаній територіальній громаді - це 30-40 тис. осіб. Рекомендується відстань від центру громади до інших населених пунктів – до 25 кілометрів. Проте чинник території не є визначальним і його застосування різниться у кожному конкретному випадку. Набагато важливішою є наявність транспортної інфраструктури у новоствореній громаді.

Також Методика формування спроможних територіальних громад визначає певні критерії, що є визначальними при прийнятті рішення щодо об`єднання. Так, мінімальна кількість учнів у центральній громаді повинна бути не менше 250, а дітей дошкільного віку – не менше 100. Повинна бути наявною соціальна інфраструктура, дороги, адміністративні приміщення та ін. Анастасія Алімівна звернула увагу на необхідності прорахувати рівень дотаційності новостворюваних громад, доходів на душу населення, рівень залежності від видатків на апарат. Чи буде кому працювати у виробничих підрозділах, які нині є на території сільради, яка хоче сформувати об’єднану територіальну громаду, якщо уже нині більшість її населення пенсіонери, а через 15 років їх кількість зросте ще на третину. Доповідач зробила аналіз народжуваності по кожній сільській раді, а також дітях віком до 5-ти років. На цифрах довела, що через 20 років вони будуть представляти населення молодого працездатного віку, але не зможуть вирішити кадрову проблему у цій об’єднаній територіальній громаді через те, що їх замало. Хто буде наповнювати бюджет? Хто працюватиме на її фінансову спроможність? Навіть судячи з цього критерію подібне об`єднання не є спроможним. Моя позиція нейтральна, - підкреслила А. Ібрагімова. - Ми не маємо наміру підтримувати ту чи іншу сторону. Ми приїхали познайомити вас з тими розрахунками, над якими працювали тривалий час. Вам вирішувати. Однак сільським головам потрібно аналізувати перспективу, а не відстоювати ситуацію сьогоднішнього дня, як «волю людей», - зробила висновок доповідач.

Обговорення тривало майже три години. Володимир Ємельянов не уникав дискусії, реагував на кожну гостру репліку з місць, пропонував аргументувати точку зору відкрито, на розсуд всього залу. Водночас, викладав свою альтернативну думку, - щоб присутні зробили власний розсудливий висновок. Звісна річ, приймати іншу точку зору, навіть якщо твоя - чисто суб’єктивна, завжди непросто. І все ж, перш ніж свою позицію визнати помилковою, потрібно в ній засумніватись на підставі ґрунтовних аргументів, які висловлює фахова людина.

Я б зараз злукавила, якщо б написала, щоб науковців проводжали одностайними оплесками. Не дарма ж кажуть: поступитися думкою – пройтися по-живому… Адже за ці три години були і викрикування, була і істерія. Це стосується ініціаторів ідеї формування на території району трьох об’єднаних територіальних громад. І все ж, чимало присутніх у залі упродовж усього засідання робили нотатки у своєму службовому блокноті, ставили серйозні і змістовні запитання, дякували за неупереджену ґрунтовну інформацію. А після закінчення обговорення з півтора десятка людей залишились, підійшли до гостей порозмовляти у, так званій, неформальній обстановці. Вони поділились, що було б за доцільне цю ж саме презентацію показати людям у селах району. Хто мав бажання і флешку під рукою, перезаписав з ноутбука Анастасії Ібрагімової презентований нею матеріал.

У підсумковому слові голова Новобузької райдержадміністрації С.В.Іванов повідомив, що бере на себе ініціативу на наступному тижні запропонувати сільським головам спеціально зібратись, щоб знову обговорити питання об`єднання громад. Вірить, що крига скресне…

Олександра Ментель, консультант з комунікацій, висвітлення кращих практик та просування успіхів реформ (за проектом «ПУЛЬС» АМУ).

01/07/2016

 Веселиново: об’єднавчі процеси у форматі робочої зустрічі Миколаївського відділення Асоціації міст України

Процес об`єднання громад у Веселинівському районі став предметом робочої зустрічі у Веселинівській селищній раді за участі виконавчого директора Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України Тетяни Яблоновської, консультанта з питань комунікацій Олександри Ментель, консультанта з бюджетних питань Юлії Забродкіної, головного спеціаліста управління економіки облдержадміністрації Віталія Федорука. Було обговорено питання розуміння та підтримки населенням реформи децентралізації влади, а також низку інших, які стосуються законодавчих аспектів реформи, кроків реорганізації органів місцевого самоврядування, що увійшли до складу ОТГ, бюджету ОТГ, місцевих податків та зборів, просторового планування, оптимізації мережі загальноосвітніх навчальних закладів.

У робочій зустрічі взяли участь Веселинівський селищний голова Олександр Румянцев, заступник голови райдержадміністрації Анжела Дрозд, керівник апарату РДА Олена Дикусар, начальник фінансового управління Валентина Михайлова.

Веселинівський селищний голова Олександр Румянцев користується заслуженим авторитетом у земляків. Пост селищного голови обіймає з 2010 року, що є свідченням довіри земляків та уваги до його думки.

Олександр Валерійович першим виступив з ініціативою щодо об`єднання громад Веселинівщини відповідно до Перспективного плану формування спроможних громад Миколаївської області з адміністративним центром у селищі Веселиново.

Ініціативу вже позитивно опрацьовують 4 сільські ради, інші сільські голови зазначили, що питання у процесі вивчення. Річ у тому, що Веселинівський район простягається на чималій території. У людей виникають сумніви, чи буде здатна одна об’єднана територіальна громада надати і забезпечити населення якісними послугами. Слушно зазначити, що робоча група облдержадміністрації, яка робила висновок на основі конкретної формули спроможності, дійшла висновку, що у Веселинівському районі об’єднання «1 район – 1 громада» - максимально відповідає запитам жителів громад. Якщо 3-4 громади-новатори разом з Веселинівською селищною радою приймуть рішення розпочати процес, вони вправі не марнувати час, а можуть діяти й у такому форматі. Закон гарантує можливість подальшого дооб`єднання решти громад до вже сформованого пазлу, - по мірі готовності громади здійснити даний крок.

Під час робочої зустрічі Олександр Румянцев поділився власними думками щодо застосування на місцях нових змін у Податковому та Бюджетному кодексі. Зауважив, що ті сільські ради, на територіях яких представлений бізнес, функціонують підприємства, зокрема, автозаправки, - реально відчули збільшення доходів. З окремих питань висловився критично.

Тетяна Яблоновська запропонувала консультаційно-інформаційну підтримку з боку Миколаївського регіонального відділення АМУ та окреслила подальші кроки спільної співпраці. Проінформувала, що асоціація всебічно сприяє втіленню виконавчою владою реформи з децентралізації у регіоні.

Асоціація міст України є партнером держави та активним учасником впровадження децентралізаційної реформи в Україні. У 2015 році у рамках Меморандуму про співпрацю з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства АМУ створила в усіх регіонах України офіси з впровадження реформ, зокрема, був створений Офіс реформ у Миколаївські області.

Консультанти, які представляють Миколаївський Офіс реформ, здійснюють діяльність в рамках проекту «ПУЛЬС». Результатом такої діяльності став Перспективний план формування спроможних громад Миколаївської області. Відповідні плани створені і прийняті практично в усіх областях України. Загалом у 2015 році 159 об’єднаних громад провели перші місцеві вибори. Торік перші вибори відбулися і в Куцурубській об’єднаній територіальній громаді, яка першою на Миколаївщині скористалася Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».

Процес формування спроможних громад продовжується у цьому році, але потребує додаткового поштовху та стимулювання.  Станом на червень 2016 року перші вибори відбулися ще у 13 громадах, і, таким чином, сьогодні в Україні вже сформовано 172 об’єднані територіальні громади. На 31 липня призначено перші вибори ще у п’яти ОТГ. 

У найближній перспективи на вибори депутатського корпусу громад, що об’єднались, очікують і у нашій області. Це Чорноморська об’єднана територіальна громада, щодо якої облдержадміністрація вже направила листа до ЦВК.

Олександра Ментель, регіональний консультант з комунікацій, висвітлення кращих практик та просування успіхів реформ у Миколаївській області (за проектом «ПУЛЬС»).

24.06.2016

 Давайте активніше працювати з громадами, і процес об`єднання піде, - голова Веселинівської РДА Анатолій Філімонов

У Веселиново питання добровільного об`єднання територіальних громад заслухали на засіданні колегії райдержадміністрації під головуванням  очільника РДА Анатолія Філімонова, за участі голови Веселинівської районної ради Інни Долгокерової, представників Миколаївської облдержадміністрації, керівників структурних підрозділів райдержадміністрації, організацій,  установ району, сільських, селищних голів та головних бухгалтерів сільських, селищних рад.

На запрошення районної влади у роботі колегії взяли участь представники Офісу реформ та Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України.

Серед низки нагальних для району питань важливими на колегії усе ж були питання добровільного об’єднання громад та впровадження системи «Prozorro» у Веселинівському районі. Представник департаменту економічного розвитку та регіональної політики Віталій Федорак дуже доступно та наглядно довів до відома присутніх в залі розпорядників бюджетних коштів та представників бізнесу систематизовану інформацію про впровадження державних закупівель через систему «Prozorro», актуальні моменти Закону України «Про публічні закупівлі», який з 01 серпня 2016 року передбачає перехід на систему лише електронних закупівель. Закликав присутніх сільських, селищних голів,  поки є ще час, зареєструватись на майданчиках та здійснити пробні закупівлі з метою тестування служби підтримки майданчиків. Після відеопрезентації, яку доповідач провів на високому фаховому рівні, відповів на запитання присутніх та надав свої персональні дані, закликавши до співпраці у впровадженні електронної системи державних закупівель.

Основний доповідач з питання добровільного об`єднання територіальних громад, керівник апарату РДА Олена Дикусар зазначила, що згідно з Перспективним планом у Веселинівському районі очікується утворення єдиної об’єднаної територіальної громади за принципом «1 район – 1 громада», однак процес об`єднання йде повільно. Населення ще не проявляє особливої активності до втілення реформ. Селищна рада ініціювала і надала семи сільським радам пропозиції щодо об`єднання з адміністративним центром у смт Веселиново. Три сільські ради надіслали позитивну відповідь, інші – у процесі вивчення питання.

Консультант з бюджетних питань Асоціації міст України Юлія Забродкіна розповіла про переваги створення спроможної об’єднаної територіальної громади з фінансової сторони, акцентрувала увагу на отриманні преференцій з боку держави та її підтримку в разі не затягування об’єднавчого процесу, поділилась досвідом діяльності Куцурубської об’єднаної громади Очаківського району, запропонувала надати фахову консультаційну допомогу з будь-якого проблемного питання, що стосується аналізу спроможності та формування бюджету«Але потрібно бути лідерами процесу, а не його пасивними споглядачами», - наголосила Юлія Забродкіна.  

Консультант Офісу реформ з питань комунікацій, висвітлення кращих практик та просування успіхів реформ Олександра Ментель проінформувала про комунікаційну підтримку децентралізації у регіоні з боку Офісу реформ у Миколаївській області, діяльність якого базується на співпраці між Мінрегіоном та Асоціацією міст України в рамках проекту МТД «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування (ПУЛЬС), що фінансується USAID. Вона запевнила присутніх, що Миколаївське регіональне представництво Асоціації міст України та Офіс реформ постійно висвітлюють процеси децентралізації у розділі «Офіс реформ» на офіційному сайті облдержадміністрації, відзначила, що Веселинівська районна газета «Зоря» чи не найбільше публікує матеріалів Офісу реформ, але зауважила, що окрім експертної думки, у пресі необхідно висвітлювати і бачення органів місцевого самоврядування та пересічних громадян району на процеси об’єднання громад, необхідно активізувати людей, щоб вони зрозуміли, що їх доля, у їхніх руках. Навела приклад активної позиції громадськості щодо об’єднання у Доманівському районі.

Виконавчий директор Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України Тетяна Яблоновська зазначила, що органам влади та місцевого самоврядування необхідно активізувати та консолідувати роботу по створенню спроможних об’єднаних територіальних громад на добровільній основі. Якщо є сумніви, громади можуть їх розвіяти, познайомившись з практичним досвідом об’єднаних територіальних громад України. Потрібно використати можливість поїздок в інші регіони, де поцікавитись вирішенням таких больових моментів, як освітлення, медицина, соціальний захист тощо. Тетяна Яблоновська завірила, що МРВ АМУ завжди готове прийти на допомогу громадам, націленим на об`єднання щодо отримання ними консультаційно-роз`яснювальної допомоги з правових, бюджетних, комунікаційних питань.

Дане питання порядку денного колегії викликало жваве обговорення серед присутніх сільських, селищних голів, які поступово починають розуміти, що реформа крокує швидкими кроками і назад вороття немає. Тож поки держава дає змогу добровільно вирішувати долю формату об’єднання, треба користуватись цим шансом. Веселинівський селищний голова Олександр Румянцев, як ініціатор об`єднання громад району довкола адміністративного центру смт Веселиново, поділився низкою власних міркувань щодо узгодження законодавчих ініціатив, аспектів, які позитивно чи негативно впливають на удосконалення об’єднавчого процесу.

За результатами роботи засідання було прийнято відповідні рішення. Підсумовуючи обговорення, голова Веселинівської РДА Анатолій Філімонов зазначив, що на цьому тижні районна влада організовує поїздку у Балту Одеської області, та запросив взяти у ній участь якомога більше людей. «Щоб розвіяти сумніви, потрібно активніше і злагодженіше працювати усім разом: і владі, і громадським лідерам, і сільським головам, і громадам. Ми вже в об’єднавчому процесі. Сподіваюсь, що досвід у Балтської об’єднаної територіальної громади, вивчений на місці, допоможе нашим сільським, селищним головам проявляти себе активніше в реформуванні органів місцевого самоврядування. Довкола Балти об’єдналось понад 40 тисяч чоловік. Її напрацювання – це практичний посібник для всіх, хто ще сумнівався щодо переваг застосування Закону «Про добровільне об`єднання територіальних громад». Як бачимо, там громада повірила у свої сили, і тепер впевнено йде до кращого майбутнього. Вона самодостатня, спроможна, фінансово незалежна. І, що важливо, на ділі подає нам приклад для наслідування».

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області.

17/06/2016

 Внесення змін до Конституції України посилить конституційно-правовий статус місцевого самоврядування, - зазначалось на засіданні регіональної платформи АМУ

 

 8 червня у Миколаївському РВ АМУ в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)», який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID, відбулось засідання Миколаївської регіональної платформи з вироблення політики у сфері місцевого самоврядування на тему: «Посилення конституційно-правового статусу місцевого самоврядування шляхом прийняття змін до Конституції».

У засіданні регіональної платформи взяли участь народний депутат України Т.Кремінь, представники обласної державної адміністрації, мери міст-членів регіонального відділення, депутати обласної та міської рад, науковці – фахівці з питань державного управління, представники ЗМІ.

У ході активної дискусії учасники засідання об’єдналися у думці, що прискорення процесу внесення змін до Конституції України, сприятиме на подальший розвиток місцевого самоврядування та формування ефективного механізму публічної влади на місцевому та регіональному рівнях.

Відкриваючи захід, голова Миколаївського РВ АМУ, Миколаївський міський голова О.Сєнкевич відзначив, що місцеве самоврядування – це особлива публічна влада, найближча до людей, і саме від неї залежить соціально-економічний розвиток міст та територіальних громад: «Проведення зустрічей представників органів місцевого самоврядування з народними депутатами України, науковцями і представниками галузевих інституцій для нас, міських голів, надзвичайно важливе. Разом ми будемо шукати шляхи розв’язання існуючих проблем».

Керівник апарату обласної державної адміністрації А.Ничипорчук наголосив на актуальності проведення даного заходу та важливості внесення змін до Конституції України, зокрема, проведення децентралізації. Незважаючи на те, що в області створена лише одна об’єднана територіальна громада – Куцурубська, процес по виконанню Перспективного плану наразі на Миколаївщині активізувався.

Директор інституту державного управління ЧДУ ім. Петра Могили, доктор наук з державного управління В.Ємельянов у своєму виступі підкреслив, що найголовнішим з елементів децентралізації влади є об’єднання територіальних громад, та зупинився на чинниках, що гальмують цей процес: «…хоча в Україні прийнято необхідні базові нормативні акти, ратифіковано Європейську Хартію місцевого самоврядування, більшість територіальних громад за відсутністю матеріально-технічної бази не спроможні виконувати всі повноваження органів місцевого самоврядування. За останні 23 роки кількість сільського населення скоротилася на три мільйони осіб, кількість населених пунктів – на 360 одиниць, а кількість рад збільшилася на 1067, що свідчить про розбалансування системи місцевого самоврядування. Від 70% до 90% сільських, селищних рад дотаційні. Реформа з децентралізації іде несистемно. Подальше реформування включає в себе відповідні зміни не тільки до Конституції України, а й прийняття змін до низки базових нормативно-правових актів».

Про суть необхідних змін до Конституції та стан прийняття відповідних законопроектів розповів народний депутат України Т.Кремінь: «Поява Куцурубської територіальної громади – це великий позитив. Із великим задоволенням спостерігаю за тим, як ведеться робота зі створення об’єднаної територіальної громади Баштанщини. Активно над просуванням адміністративних реформ працює Олександр Сєнкевич, аналогічна ситуація у багатьох районах області. На думку депутата, проведення таких зустрічей є надзвичайно ефективною допомогою в обговоренні законодавчих ініціатив та регуляторних актів у парламенті, та запропонував залучати до цієї роботи громадський сектор. Підтримка з боку громадського сектору має стати одним з рівнів співробітництва органів місцевого самоврядування та органів державної влади. Після Революції Гідності громадське середовище в Україні стало абсолютно іншим. Ми бачимо безліч асоціацій учасників АТО, організацій вимушених переселенців, ради волонтерів, людей, які тримають руку на пульсі країни. Ми повинні їм довіряти, бо слід говорити не лише про економічну децентралізацію, а й про децентралізацію ініціатив». 

Первомайський міський голова Л.Дромашко та Баштанський міський голова І.Рубський поділились з присутніми проблемами, з якими вони зіткнулись у спробі об’єднання декількох сільських рад та міста в одну об’єднану територіальну громаду.

На здобутках, перспективах та проблемах добровільного об`єднання територіальних громад на Миколаївщині детально зупинився у своєму виступі керівник Офісу реформ-регіональний експерт з правових питань Валентин Бойко. Доповідач звернув увагу, що завдяки децентралізаційній реформі громада самостійно визначає пріоритети, планує власний економічний розвиток та залучення інвестицій, а також формує свій бюджет. На сміливому прикладі Куцуруба – ми стали свідками реалізації права і отримання нових можливостей на теренах Миколаївської області. Валентин Бойко проаналізував переваги об’єднання громад згідно з Перспективним планом формування територій, з врахуванням наявних адміністративно-територіальних центрів; зупинився на викликах, які стають на заваді ефективному процесу об`єднання територіальних громад.

Зокрема, В.Бойко зазначив: «Реформа, яка зараз відбувається, це перш за все реформа, яка спрямована на місцевий розвиток. Я можу одне сказати: без реформи децентралізації влади вихід з тієї економічної кризи просто неможливий. Ми багато говоримо про децентралізацію, але говоримо дещо спрощено: це спрямування на місцевий розвиток. Реформи – це повсюдність місцевого самоврядування у Миколаївській області. У нас повноцінно місцеве самоврядування справляється в п’яти містах обласного підпорядкування. На решті території, на жаль, у нас існує ще радянське середньовіччя, де люди зовсім не розуміють інституту місцевого самоврядування, його ролі, вирішення місцевих питань. Люди ще не розуміють, що можна вести свою діяльність відповідно до власних бажань, до власних рішень.

Реформа приречена на успіх! У нас розумний український народ, який розуміє, що іншої альтернативи, ніж реформа місцевого самоврядування - немає. До речі, реформа децентралізації поєднує в собі три реформи: територіальну реформу, реформу місцевого самоврядування, реформу адміністративну. Тому коли люди мені кажуть, привезіть нас в якусь громаду, і ми подивимось, які у них результати, і тільки після того ми об’єднаємось, - я відповідаю, що потрібно самим брати на себе відповідальність. Ті інвестиції в наше майбутнє ми робимо зараз – через інструмент цієї реформи. Вони дадуть результат через 4-5 років, але не миттєво, не відразу. Цей довгостроковий кредит щодо нашого майбутнього життя, у якому будуть жити наші діти, внуки, - це наші сьогоднішні обмеження.

Стосовно Куцурубської об’єднаної територіальної громади зазначу, що я дуже вдячний цій громаді, її керівництву, депутатському корпусу за ту активність, за той приклад, який вони показали усій Миколаївщині і всій Україні. Вся Україна знає про Куцурубську об’єднану територіальну громаду. Дуже багато речей тут зробили першими в Україні. Зареєстрували, провели сесії, відкрили рахунок. А паралельно за тими схемами, які були відпрацьовані у Куцурубі, працювали по Україні. Листопад-грудень минулого року, коли була невизначеність, і коли депутати ще приймали закони, - ми все ж таки встигали на останню сходинку останнього вагону. І це не зупиняло процес об`єднання, нормативне забезпечення представницьких органів місцевого самоврядування, роботи, - а навпаки, забезпечувало організаційно. Дуже велика робота була проведена і з боку депутатського корпусу, і з боку самої об’єднаної територіальної громади.

Наголошую, добровільність має бути визначальною, а не кількісні показники, якщо ми хочемо щоб процес йшов природнім шляхом. Це той критерій, який було покладено за основу при прийнятті Перспективного плану. Держава в особі ОДА має все-таки орієнтувати людей на цей Перспективний план. І об`єднання територіальних громад має відбуватись довкола тих центрів, які визначені потенційними адміністративними центрами відповідно до Перспективного плану. Ми пішли за схемою: 1 район – 1 громада. Це теж логічно. Навіщо створювати «потьомкінські дєрєвні», в яких немає ні соціальної сфери, ні бюджетної і будь-якої інфраструктури, банків там немає. Навіщо все це створювати, коли все це вже є в райцентрах? При тому і історично, і ментально так склалося, що люди їздять до райцентру. У нас із 19-ти районів, 14 – майбутніх ОТГ побудовані за принципом «1 район – 1 громада». У разі ініціативи з боку потенційного адміністративного центру району, селища або міста обласного значення - у цього об`єднання є перспектива. Потрібно людям доводити ці аргументи. Люди використовують своє право, і іноді тому й утворюються анклави – неспроможні об`єднання, що готові адмінцентри зволікають з пропозиціями.

Радий, що Куцуруб отримав 5 мільйонів державної субвенції на інфраструктуру. Але на рівні нашої області це не так багато. Об`єднані громади Тернопільської області отримали 159 мільйонів гривень, Хмельницької – 214, Одеської – 68 мільйонів гривень. Тож якби ми більше об’єднались ще торік, зокрема, маю на увагу Ольшанську об’єднану територіальну громаду, об`єднання якої не відбулося через «окрему думку» одного сільського голови, - то ця громада отримала б від 18 до 23 мільйонів гривень. Нині активізувався об’єднавчий процес майже в 10-ти громадах Миколаївської області набирає швидких темпів. Громадам, які включились у процес, потрібно не збавляти градус активності. Важливо, щоб це були якісні об`єднання, де принцип добровільності відповідно до Закону «Про добровільне об`єднання територіальних громад» – залишається основним домінуючим принципом.

За місцевими бюджетами державою закріплено стабільні джерела доходів, значно розширена дохідна база місцевих бюджетів. На місцях з'являються і повноваження і ресурси. Як розпорядитися всім цим - під відповідальність громади і тих кого вона обрала. Важливо зрозуміти, що децентралізація та передача повноважень це принцип (головний напрямок), за яким наразі реформується місцеве самоврядування й територіальна організація влади. Принцип, який забезпечить об'єднання на місцях інтересів людей, бізнесу і держави. Забезпечить здійснення у практичній площині кроків назустріч приведення інституту місцевого самоврядування у відповідність з принципами побудови місцевої влади, викладеними у Європейській хартії місцевого самоврядування», - наголосив В.Бойко.

Окремо було обговорено питання розширення повноважень органів місцевого самоврядування у сфері надання адміністративних послуг, реформи освіти, охорони здоров’я та соціального захисту населення.

Учасники засідання регіональної платформи в опитувальній анкеті надали позитивну оцінку щодо актуальності та своєчасності теми та високому рівню підготовки заходу. Також відзначили зручність місця проведення, активність аудиторії та можливість висловити свої думки під час дискусії.

При особистому спілкуванні учасники засідання висловились схвально про започатковану Асоціацією міст України ідею, і вважають таку форму роботу своєчасною і дуже корисною. 

Олександра Ментель, регіональний консультант з комунікацій, висвітлення кращих практик та просування успіхів реформ (за проектом «ПУЛЬС» АМУ).

 Комунікація реформ в контексті децентралізаційної теми стала предметом уваги регіональних консультантів з питань комунікацій

Комунікаторам з усієї України, які працюють в рамках проекту «ПУЛЬС» в обласних Офісах реформ, була надана можливість збагатити свої знання та досвід щодо організації зв’язку з громадами, ефективного налагодження роботи з широким загалом та представниками комунальних і незалежних мас-медіа, всебічного висвітлення реформи органів місцевого самоврядування.  

Асоціація міст України в рамках проекту USAID "Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)" спільно з Українсько-Шведським проектом "Підтримка децентралізації в Україні" провела 9-10 червня у Кам'янці-Подільському семінар-нараду з регіональними консультантами з питань комунікацій. Зокрема, два дні плідної роботи включали вивчення досвіду міста щодо створення позитивного іміджу, привабливого для туризму та інвестицій; визначення комунікаційних пріоритетів для проектів, цільової аудиторії та партнерів; робота з традиційними та соціальними медіа; створення меседжів та історій, ідеї для впливових презентацій; вивчення інструментів використання нових ІКТ в публічній комунікації; знайомство з Дунаєвецькою об’єднаною територіальною громадою. Від Миколаївської області участь у заході взяла регіональний консультант з комунікацій, висвітлення кращих практик та просування успіхів реформ О.І. Ментель.

Спікерами семінару-тренінгу були представники Асоціації міст України Марія Зеленько та Володимир Малинка. Тренінги з учасниками заходу на високому професійному рівні проводили фахові лектори-експерти Каспарс Рукліс, Іева Калніня.

Директор департаменту гуманітарної політики Кам'янець-Подільської міської ради Альона Кузема розповіла учасникам заходу про велику системну роботу щодо створення позитивного іміджу міста, розвитку туризму та залучення інвестицій, а наприкінці дня, після лекцій та тренінгів, було проведено незабутню екскурсію красивими вулицями старовинного Камінця-Подільського, яке за кількістю пам`яток історії є третім містом України після Києва та Львова. Хотілося б зазначити, що для вивчення діяльності об’єднаних територіальних громад на Хмельниччині було запропоновано найширший формат – від створення можливості особисто побачити і самому оцінити побачене – до можливості почути думку компетентних людей.

В рамках заходу було організовано поїздку у Дунаєвецьку об’єднану територіальну громаду, де регіональні комунікатори познайомились з успіхами та кращими практиками найбільшої в Україні Дунаєвецької ОТГ. Супроводжував та відповідав на різнобічні запитання представник громади Айдер Сеїтосманов. З цікавістю учасники сприйняли той факт, що до її складу увійшо 25 сільських рад та одна міська (всього 51 населений пункт) з населенням майже 40 тисяч жителів. Таке потужне об`єднання забезпечує їм безхмарну самодостатню життєдіяльність на своїй спроможній території.

Приємне враження справила інфраструктура міста, матеріально-технічний стан об’єктів соціально-культурних об’єктів. Зокрема, Будинку творчості школярів, Дунаєвецької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3, Музею природи рідного краю. До речі, музей розташований в одній із споруд монастиря Капуцинів, який було побудовано у ХІУ столітті. Дуже багато експонатів стосуються галузі освіти. Як розповіла методист Катерина Лабутенко, в районі налічується 24 освітянські музеї – а це численна кількість унікальних експонатів. Зокрема, зібрані оригінали свідоцтв про освіту, починаючи з 1886 року (таким є перше свідоцтво про закінчення Дунаєвецької церковно-приходської школи). Особисто у мене викликав неабиякий подив і щирий захват той момент, коли я мала змогу погортати у музеї оригінальний експонат – книгу Миколи Аркаса «Історія України-Русі. З малюнками. Друге видання. 1912 рік». Музейні працівники сказали, що у їх районі 100 років тому діяла потужна «Просвіта». Книга була подарована їх землякові за подвижництво і просвітницьку роботу, а нині правнук передав її у музей.

Завершилася наша роботу у Хмельницькій області прес-конференцією за участю голів трьох об’єднаних територіальних громад – Дунаєвецької міської, Дунаєвецької селищної, Маковецької сільської. Їх очільники розповіли про переваги децентралізації на конкретних прикладах діяльності своїх громад. Успішною визнана їх робота щодо ефективного надання якісних освітніх послуг. Оскільки у регіональних консультантів чимало запитань виникало щодо реформування закладів освіти у цих громадах, долі малокомплектних шкіл, то слово раз за разом брали ще й присутні на конференції керівники галузі – начальник департаменту освіти Хмельницької ОДА Олег Фасоля, начальник управління освіти Дунаєвецької міської ради Володимир Колісник.

Комунікація реформ в контексті децентралізаційної теми – широке поле творчої діяльності, яке, як і сама реформа, постійно накопичується досвідом і знаннями. Даний семінар-тренінг – цьому підтвердження.

Олександра Ментель, регіональний консультант з комунікацій, висвітлення кращих практик та просування успіхів реформ (за проектом «ПУЛЬС АМУ).

 Реформа органів місцевого самоврядування: Український інститут міжнародної політики навчає на Миколаївщині розробляти програми розвитку громад

 Вже другий день поспіль фахівці Українського інституту міжнародної політики у партнерстві з Мінрегіоном проводять у Миколаївській області тренінги в рамках ініціативи «Запуск регіонів». Програма розрахована на весь тиждень, згідно з проектом «Підтримка розвитку громади зсередини» щодо реформи децентралізації, розвитку регіонів та наближення стандартів Європейського союзу для України в сфері регіонального розвитку, місцевого самоврядування, підвищення прозорості та відповідальності місцевої влади. Його мета – підтримати органів місцевого самоврядування, які орієнтовані на здійснення реформ та є спроможними розробляти та реалізувати програми розвитку громади у партнерстві з громадськими організаціями та ініціативами.

Учасниками тренінгів є керівники управлінь міських рад, сільські голови, секретарі, бухгалтери, землевпорядники, фахівці, які відповідають за стратегічне планування громад. Загалом, це люди з різним досвідом роботи у місцевому самоврядуванні: від декількох років до, так званих, старійшин, які більшу половину свідомого життя присвятили себе народовладдю. Люди, які прогресивно мислять, мають новаторські погляди, щиро підтримують реформу децентралізації влади в Україні.

Як розповіла модератор заходу Катерина Сідаш, робота під час тренінгів побудована у формі таких сесій: «Реформа з децентралізації влади – нові можливості та виклики для місцевого самоврядування», «Стратегічний розвиток та аналіз», «Стратегія розвитку – кращі практики та їх практичне застосування, Європейський та український досвід», «Проектний менеджмент для органів місцевого самоврядування як універсальний спосіб адміністрування», «Фандрайзінг та фінансова спроможність органів місцевого самоврядування». Наприкінці учасники напишуть та презентують власні проекти, отримають сертифікати. Загалом, це напружена інтелектуальна праця задля розширення знань та напрацювання власного досвіду з стратегічного планування.

До тренінгів залучено блискучих фахових лекторів Ростислава Томенчука і Ірину Ковру, а також керівника Офісу реформ-експерт з правових питань Валентина Бойко.

Він ознайомив присутніх із особливостями децентралізації, станом об`єднання територіальних громад на Миколаївщині, проблемними питаннями процесу загалом, баченням майбутнього; зробив досить детальний аналіз можливостей і перспектив кожного району області, зупинився на здобутках і труднощах на шляху реформ. Закликаючи вірити у власні сили та ефективне застосування переваг децентралізації, Валентин Бойко, зокрема, зазначив: «Держава буде підтримувати і допомагати об’єднаним територіальним громадам, надасть їм відповідні повноваження, одночасно і ресурси на їх виконання. Гарантії містяться в Законі Україні «Про добровільне об`єднання територіальних громад». Державна підтримка самоврядування, перш за все фінансова, як принцип (основний напрям діяльності) закладена у всіх нормативних актах. Бути першим найскладніше, але від цього перші мають певні переваги. Держава заохочує до цього. Випереджати час краще! Значно гірше, якщо щось робиться пізно. Це схоже на те, як на твоїх очах хтось сів у перший вагон потягу, що відправляється, хтось встиг заскочив у середину, хтось стрибнув на останню сходинку останнього вагону, а ти ... просто вчасно не подумав і не поквапився, а тому залишився на пероні, маючи квиток».

Виступ Валентина Бойко викликав цікавий діалог. Особливо згуртувало усіх обговорення земельної теми. Люди ставили живі запитання, судячи зі змісту яких було зрозуміло, наскільки щиро вони переймаються долею своїх громад, хочуть реальних змін на краще, і не на відстані захмарного часу, а у нашому сьогоденні.

З 6 по 8 червня навчання організовано для представників міст Южноукраїнськ, Первомайськ, Миколаїв та Миколаївського, Березанського, Вознесенського і Вітовського районів. З 9 по 11 червня – міст Очаків, Снігурівка, Баштанка, Нова Одеса, Куцурубська об’єднана територіальна громада та ще декількох районів області.

Після завершення навчального компоненту проекту буде визначено низку місцевих ініціатив, розроблених найбільш активними робочими групами за консультування експертів проекту, яким буде надана подальша консультативна підтримка. Український інститут міжнародної політики надасть супровід найбільш успішним командам і забезпечить своє партнерство у пошуку ресурсів для реалізації розроблених проектів. Планується у такий спосіб стимулювати спільну роботу органів місцевого самоврядування та громадянського суспільства у визначенні пріоритетів розвитку, стратегуванні, втіленні визначених пріоритетів та моніторингу результативності і ефективності впроваджених змін.  

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області.
07/06/2016

 Об`єднання територіальних громад: про що слід пам’ятати, щоб при обранні адміністративно-територіального центру уникнути каменя спотикання

Стереотипи – перепони на шляху до втілення кожної доброї справи. Децентралізація – не виняток. Одним із стереотипів, з яким експерти Офісу реформ у Миколаївській області нерідко стикаються під час дискусій та громадських обговорень є те, що малі поселення, бідніші села опиняться у гірших умовах після об`єднання, ніж той населений пункт, який буде визнаний адміністративним центром об’єднаної територіальної громади.

Суб’єктивне сприйняття сьогодення – це вчорашні правили гри, коли існував поділ на «центральні» і «відділкові» села, - встановлення так званої «еліти» і «лузерів» на сільських теренах України. Це принизливе, несправедливе сприйняття перспективності малочисельної «адміністративно-територіальної одиниці» і досі кидає тінь на нормальне здорове ставлення до переваг реформи. На ньому підігрують деякі політичні сили, недруги реформи, намагаючись збурити людей на рівному місці.

Боротьба за адміністративний центр – єдиний камінь спотикання, на якому вдається каламутити стрімкий життєдайний процес об`єднання територіальних громад. Відвідуючи громади області, спілкуючись з людьми, ми не один раз чули такі слова: «Ми – «ЗА!», щоб об`єднатися з іншими сільськими радами, але ми повинні відстояти своє село, як адміністративно-територіальний центр. Оскільки те село, яке буде центром громади, буде мати більше преференцій».

Це абсолютно не відповідає дійсності! Закон України «Про об’єднання територіальних громад» гарантує рівні одинакові можливості для розвитку і процвітання кожного населеного пункту, який входить у новоутворений пазл. Він гарантує відсутність підстав для суспільної конфліктності, спекуляцій на безправ’ї малих сіл.

Маємо реальний приклад – «першу ластівку» децентралізації на Миколаївщині - Куцурубську об’єднану територіальну громаду, у яку об’єднались три села двох сільських рад. Кошти державної субвенції на інфраструктуру у сумі понад 5 млн. грн. громада вирішила розподілити на першочергові потреби сіл Яселки та Іванівка, а не лише одного Куцуруба. Маленькі Яселки отримають завдяки децентралізації вуличне освітлення, ремонт доріг. Іванівка – централізований водогін, який для селян давно був рожевою мрією. Було вирішено придбати автобус, щоб відкрити «соціальний маршрут» між населеними пунктами і територіальним центром громади – с. Куцуруб. Було визначено низку інших пріоритетних напрямків та розподілено на їх розвиток конкретний фінансовий ресурс. Це реальні кошти і реальні кроки, які спрямовані на підтримку наших сіл з тавром «відділових». У наступному 2017 році держава надасть знову державну субвенцію на інфраструктуру. І ці кошти у Куцурубські об’єднаній територіальній громаді також будуть справедливо розподілені і витрачені.

Визначення адміністративно-територіального центру ОТГ – дуже важлива і відповідальна справа. Він є серцем спроможної територіальної громади. Тому саме той населений пункт має бути адміністративно-територіальним центром, який має найбільш розвинуту інфраструктуру. Методика формування спроможних територіальних громад містить низку чітких критеріїв визначення серця громади. Адже з перших днів своєї роботи новоутворений орган місцевого самоврядування має забезпечити надання усіх необхідних публічних послуг. Для розміщення відповідних служб необхідні сучасні добротні приміщення. На їх впорядкування не повинні витрачатись додаткові кошти, якщо на території майбутнього новоутворення є село, в якому є вся відповідна інфраструктура. Насамперед, це приміщення для органу місцевого самоврядування об’єднаної громади з урахуванням додаткових функцій управління фінансами та комунальною власністю, містобудівною діяльністю, освітою, охороною здоров`я, культурою, соціальним захистом тощо. Приміщення для поліклініки (амбулаторії), лікарні широкого профілю; приміщення для територіального центру соціального захисту; приміщення для Центру надання адміністративних послуг; окрема будівля для органів правопорядку; приміщення для органів державної влади (пенсійного фонду, центру зайнятості, казначейства, реєстрації актів цивільного стану та майнових прав); приміщення для пожежної частини.

Виходячи з функцій органів місцевого самоврядування спроможних територіальних громад пропонується така умовна мінімальна структура їх виконавчих органів:

1). Голова територіальної громади.

2). 2-3 заступники голови територіальної громади.

3). Секретар ради територіальної громади.

4). Фінансове управління.

5). Відділ комунальної власності та земельних відносин.

6). Сектор з юридичних питань.

7) Відділ ЖКГ, благоустрою, охорони навколишнього природного середовища та інфраструктури.

8). Відділ економічного розвитку, торгівлі та інвестицій.

9). Відділ містобудування, архітектури та капітального будівництва.

10). Служба містобудівного кадастру.

11). Загальний відділ.

12). Сектор організаційно-кадрової роботи.

13). Відділ ведення Державного реєстру виборці.

14). Центр надання адміністративних послуг.

15). Дозвільний центр.

16). Сектор з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення і територій.

17). Архівний відділ.

18). Відділ освіти, молоді та спорту.

19). Відділ культури, туризму та з питань діяльності засобів масової інформації.

20). Управління соціального захисту населення та праці.

21). Служба у справах дітей, центр сім`ї та молоді, центр обліку бездомних осіб.

22). Відділ охорони здоров`я.

23). Старости територіальної громади у складі виконавчого комітету.

Громада сама буде визначати структуру своїх виконавчих органів, тому вищенаведений перелік не є догмою. Цей перелік довелося навести саме тому, щоб ще раз підкреслити, яка колосальна відповідальність покладається на адміністративно-територіальний центр. Важливо, уникнути крайнощів, суперечок за адміністративний центр, - в результаті яких не лише буксує нормальний процес, а й можуть погіршитись добросусідські відносини між людьми в обох громадах.

Вже та думка, що ставши об’єднаною територіальною громадою у людей буде чимало додаткових можливостей для власного розвитку, - повинна консолідувати. Такі громади наділяються повноваженнями міст обласного значення з можливістю отримувати усі відповідні фінансові ресурси (стаття 64 Бюджетного Кодексу України), а також вони переходять на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, мають можливість отримувати дотації і субвенції безпосередньо, а не через районний бюджет.

Місцеві податки і збори в ОТГ є значно суттєвіші: це і 60% ПДФО; податок на майно; частка акцизного збору і екологічного податку; рентна плата та ін.

Усі ми хочемо жити краще, отримувати якісні послуги, жити за сучасними європейськими стандартами. Держава забезпечує прийняття всіх необхідних законів, передає ресурси та повноваження не місця. Децентралізація – це комплексна системна реформа, процес незворотній. Громада має сама визначати свої пріоритети та напрямки розвитку.

Реформа відкрила навстіж вікно можливостей, зробила їх ширшими та привабливішими. На регіональному рівні маємо важливий документ – Перспективний план формування територій громад Миколаївської області, затверджений Кабінетом Міністрів України. Розробляючи його, комісія облдержадміністрації користувалась Методикою визначення фінансової спроможності, у якій передбачається і дуже ретельний підхід щодо обрання адміністративно-територіального центру. Але, звісно, остатнє слово за людьми. Єдине, чого хотілося б побажати, щоб не амбіції, не суб’єктивізм чи суто корпоративні інтереси керували «лідерами», які втягують у абстрактний спір довкола адміністративного центру громадськість, - а справедливе, доцільне та відповідальне ставлення до процесу децентралізації, долі своїх земляків.

Олександра Ментель, регіональний консультант з питань комунікацій, висвітлення кращих практик та просування успіхів реформ.

06/06/2016

 Децентралізація і школи: у Міносвіті працює пряма телефонна лінія

Для встановлення системної комунікації між об'єднаними громадами і Міністерством освіти та науки України запрацює пряма телефонна лінія.

Оскільки процес налагодження управління шкільною мережею, організації опорних шкіл викликає в органів місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад низку запитань, - експерти та фахівці Міністерства освіти будуть надавати консультації

Відповідатимуть на запитання: заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей, працівники департаменту загальної середньої освіти, експерти шведсько-українського проекту “Підтримка децентралізації в Україні”.

Пряма телефонна лінія буде працювати  16 та 30  червня,  7 та 21 липня з 16.00 до 18.00.

У форматі теми «Децентралізацізація і школи» вже відбувся перший прямий телефонний зв'язок з населенням 2 червня 2016 року. На запитання представників органів місцевого самоврядування відповідали заступник Міністра освіти і науки Павло Хобзей та експерт шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» Айдер Сеїтосманов. Зокрема, стосовно статусу і структури опорних шкіл та їх філій заступник міністра зазначив, що організація опорних шкіл регламентується постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про освітній округ».

В документі зазначено рекомендації щодо кількості учнів, однак рішення про створення опорної школи з меншою кількістю учнів може бути ухвалене на рівні органів місцевого самоврядування.

Під час телефонної лінії також були порушені питання наповнюваності в початкових класах-комплектах, механізмів забезпечення якості освіти та ефективності використання фінансових ресурсів в освітніх округах.

Номер прямої телефонної лінії: 044 486 24 42

Питання щодо організації мережі навчальних закладів та управління нею можна надсилати на адресу: otg@mon.gov.ua 

Відповіді на запитання будуть публікуватися на сайті Міністерства освіти і науки України www.mon.gov.ua у розділі “Опорні школи” 

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області. 

06/06/2016

 В Улянівці працює робоча група: процес об`єднання триває

 30 травня керівник Офісу реформ у Миколаївській області В.А. Бойко на запрошення Криничанського і Улянівського сільських голів зустрівся з робочою групою, яка створена в процесі об`єднання улянівської і криничанської громад. Предметом обговорення були питання щодо роз’яснення подальших дій на шляху до об`єднання.

Ситуація доволі непроста. Вже не один раз за участі влади і Офісу реформ збиралася громада, депутатський корпус, лідери села. Річ у тому, що серед людей немає одностайності у визначенні адміністративного центру майбутньої ОТГ. Нагадаємо, згідно з Перспективним планом формування територій громад Миколаївської області передбачається об`єднання населених пунктів трьох сільських рад – Степівської, Криничанської, Улянівської у складі Степівської об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром у с. Степове.

Всі три громади підтримують такий пазл, однак яблуком розбрату став майбутній адміністративний центр: Степове чи Улянівка? Обидва населені пункти досить самодостатні, мають низку спільних переваг, і водночас, кожен свої індивідуальні плюси. Улянівка – на території якої знаходиться Широкий Лан, географічно знаходиться у центрі ОТГ, за рахунок полігону "Широкий лан" там є чимале ПДФО, що забезпечує наявність реального економічного стриження і передумови розвитку. Село має зручне сполучення із Миколаєвом. І, тим не менше, комісія облдержадміністрації, яка торік працювала над Перспективним планом врахувала не тільки це, коли зробила висновок, - а перш за все не наявний економічний ресурс, а переважно наявну соціальну й економічну інфраструктуру. Отож, вирішила, що для блага майбутньої ОТГ усе ж доцільніше обрати адміністративний центр Степове – як найбільш сприйнятливий варіант. І справа зовсім не в амбіціях чи любові до малої батьківщини. Майбутнє територіальне об`єднання – це нова модель життя громади: велика відповідальність, виклик старим соціально-економічним відносинам. Це, даруйте, як держава у державі, де ідеально повинен функціонувати весь механізм суспільного співжиття. Тобто, потрібно забезпечити достойні умови для роботи правоохоронних та фіскальних органів, юстиції, освіти, охорони здоров`я, культури, соціального захисту тощо.

Робочу групу цікавили підстави для отримання повноважень міста обласного значення в тому випадку, якщо люди підтримають свій варіант об`єднання – наразі у складі лише двох сільських рад – Криничанської та Улянівської з тим, щоб адміністративним центром стала Улянівка. Присутні ставили до керівника Офісу реформ-експерта з правових питань Валентина Бойко численні запитання стосовно отримання державної субвенції, формування бюджету, стосунків з сусідньою Степівською громадою. Також під час зустрічі порушувались питання щодо повноважень виконавчих органів поєднаної територіальної громади, люди цікавились структурою виконавчих органів ОТГ задля виконання повноважень, делегованих державою.

Робоча група повідомила, що залишає за собою час для прийняття рішення. Свою остаточну думку вона збирається повідомити на широкий загал під час підсумкової зустрічі з громадою.

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області.

 Об`єднання територіальних громад: у селі Прибужжя на громадських слуханнях люди опротестували рішення сільського голови і місцевих депутатів

  26 травня 2016 року вперше на Миколаївщині стався, відверто кажучи, довгоочікуваний прецедент: громада, прості люди, яких часто-густо дехто не хоче і чути і бачити, вийшла з ініціативою і опротестовує, спираючись на силу власної громадської думки, рішення про відмову в об`єднанні, яке суперечить її волі. Це свідчить про те, що люди стали безпосередніми учасниками децентралізації, а значить процеси об`єднання територіальних громад на Миколаївщині наближаються до піку усвідомленої громадської активності.

 

  Ініціативна група громади с. Прибужжя Доманівського району на чолі з педагогом Оленою Щербиною повідомила Миколаївський Офіс реформ, що більшість людей не згодні з думкою більшості депутатів Прибузької сільської ради, Прибузького сільського голови Віктора Матющенка, щоб ні з ким не об`єднуватись, тобто залишити все, як воно є, нічого не змінюючи.

  Задля цього спеціально провели подвірний обхід, зібрали майже 600 підписів, де висловили своє незадоволення, щоб місцеві очільники демонстрували свою окрему думку, як волю громади. Тепер люди вирішили зібратись на загальні збори, та офіційно, в межах законодавчо встановленого інструменту доведення громадської думки у формі громадської ініціативи, скласти протокол і подати його на розгляд сесії Прибузької сільської ради. А де має лунати думка громади, як не на рівні представницького органу цієї громади?!

  Як розповіли члени ініціативної групи, від їх сусідів протягом останнього року одна за одною надходять пропозиції до об`єднання, але сільський голова В.В.Матющенко, заручившись підтримкою сільських депутатів, надсилає у відповідь відмови. Мовляв, підбурив депутатів, і вони 16.11.2015 р. прийняли рішення «Про ненадання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад», проігнорувавши ініціативу Доманівського селищного голови О.О. Доги. У письмовій відмові прибузький очільник, не маючи на це будь-яких підстав і аргументації, пояснює: «…в зв’язку з недосконалістю законодавчої бази для об`єднання, відсутністю механізму для збереження економічних та соціальних зв’язків між селами».

  Тепер надійшла нова ініціатива – від сусідів - від Олександрівського сільського голови Вознесенського району щодо об`єднання з адміністративним центром у с. Олександрівка (пропозиція об'єднати Олександрівську, Прибузьку, Таборівську, Бузьку, Трикратівську та Воронівську громади). Це було б потужне об'єднання, воно б згуртувало понад 17 тис. мешканців. І знову місцеві депутати і Віктор Матющенко підготували 17 травня 2016 року відмову. Хоча насправді більшість членів громади повністю влаштовує таке об`єднання. Молодь доїжджає в Олександрівку на роботу, там знаходиться лікарня, музична школа, є вся необхідна інфраструктура. Люди не хочуть більше бути заручниками номенклатурної недалекоглядності Прибузького сільського голови. Вони вважають, що його не турбує майбутнє земляків, а своє власне крісло, в якому він, будучи пенсіонером, хоче спокійно відсидітись ще 2 роки, - наголосила думку громади керівник ініціативної групи Олена Щербина.

  Спірне питання не пройшло повз увагу Миколаївського Офісу реформ. На прохання громади було прийнято рішення виїхати до людей, почути їх думки, надати консультаційно-роз’яснювальну допомогу щодо застосування законодавства, розповісти про права і можливості громади.

  Зазначимо, це був саме той випадок, коли на Офіс реформ сподівались як на думку арбітра, незалежного експерта, захисника з боку держави від тиску сільського голови.

  …Сільський Будинок культури був схожий на вулик: і ті, хто зайняли сидячі місця, і ті, хто стояли у проходах, - всі розмовляли емоційно, на підвищених тонах, переконували, перекрикували один одного. Було зрозуміло, наскільки сильно їм болить це питання, та наскільки важливий привід зібрання… Щоб убезпечити себе від звинувачень у «не легітимності», перед входом до зали було відкрито реєстрацію учасників. Кожен, хто заходив, офіційно засвідчував свою участь у зборах власним підписом. У повітрі зривалися вигуки «Безчинство!», «Ошукали!», «Запроданці!»… Головуючому декілька раз довелося закликати присутніх до спокою, щоб зрештою розпочати громадські збори. Ніхто не хотів мовчати, кожен хотів бути почутим. А це – дві групи опонентів. Перша - найбільш масова – за ініціативу об`єднання з Олександрівською громадою; інші – зовсім незначна – самі депутати на чолі з головою В.В.Матющенко, які попросту перекрикували зал словами «Будемо самі! Ні з ким об’єднуватись не треба!»

  Зате, коли зрештою пристрасті трохи вгамувались, і після озвучення порядку денного Олена Щербина надала слово керівнику Офісу реформ Валентину Бойко, - запанувала вражаюча тиша. Люди вловлювали кожне слово, розуміючи, що лише їх знання законодавства зараз може реальне врятувати ситуацію…

  За понад три години часу, впродовж якого тривало обговорення, мали можливість виступити усі, хто бажав. Окремі виступи зривали аплодисменти, натомість інші – проводжали під свист. Так, Прибузький сільський голова В.В.Матющенко попросту «образився» на земляків, і покинув президію після того, як йому не дали договорити про, образно кажучи, «золоті груші на прибузьких вербах»… А іншими словами, прекрасне нинішнє життя громади. Один із сільських депутатів спробував підтримати свого очільника, та люди практично освистали і такого «захисника народу».

  Присутній на громадському заході Олександрівський селищний голова чітко і лаконічно доповів сусідам, чому саме він вийшов з ініціативою про об`єднання з прибужанами. Повідомив, яку взаємну вигоду відчують їх громади, коли будуть разом. Завірив, що таке об`єднання забезпечить майбутнє однієї із найбільш сильних спроможних громад на Миколаївщині. Пообіцяв, що на наступну зустріч познайомить більш детально з програмою соціально-економічного розвитку нової ОТГ, над якою він нині працює.

  Загальні збори громади проголосували за рішення, у якому висловлено підтримку ініціативі об`єднання в складі Олександрівської ОТГ. Протокол передано на розгляд депутатського корпусу Прибужанської сільської ради.

  КОМЕНТАР керівника Офісу реформ-експерта з правових питань Валентина Бойко: «Вперше на Миколаївщині стався, відверто кажучи, довгоочікуваний, як на мене, прецедент: громада, прості люди, яких часто-густо дехто не хоче і чути і бачити, вийшла з ініціативою і опротестовує, спираючись на силу власної громадської думки, рішення про відмову в об`єднанні, яке суперечить її волі. Це свідчить про те, що люди стали безпосередніми учасниками децентралізації, а значить процеси об`єднання територіальних громад на Миколаївщині наближаються до піку усвідомленої громадської активності.

Події у с. Прибужжя – це конкретний приклад того, що громада, сільська громадськість - і свідома, і жива. Ця ситуація обнадіює, що нарешті учасники процесу не покладаються на думку сільського, селищного голови, зрештою, депутатського корпусу, а є самі безпосередніми господарями своєї долі, свого майбутнього. Дії прибузької громади знаходяться у правовому полі Конституції України і Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад». Окремим рядком в цьому Законі передбачається самоініціювання об`єднання через формування і демонстрацію громадської ініціативи. Якщо брати статистику, то на Миколаївщині з 27-ми ініціювань щодо об`єднання, в 26-ти випадках ініціатором виступав сільський, селищний, міський голова. Тож громадськість була досі безініціативна в частині реалізації права на власне бачення кордонів і умов майбутнього об`єднання. Прибузька громада перегорнула цю сторінку і створила нову статистику – за якою саме люди, саме громада є будівником свого майбутнього. Я таке вітаю!

Дуже сподіваюсь, що приклад прибужан надихне інші громади Миколаївської області більш активно заявляти про себе, бути суб'єктом (а не об'єктом), на який має спиратись процес добровільного, якісного, такого, що має перспективи об`єднання".

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області.

 Використання технологій електронного урядування для органів місцевого самоврядування - тема практикуму, який відбувся у МРВ Асоціації міст України

Для представників місцевого самоврядування – міських голів, секретарів та працівників виконкомів, депутатів місцевих рад 26 травня 2016 року у Миколаївському регіональному відділенні Асоціації міст України проведено практикум із застосування законодавства на тему: «Законодавчі аспекти та практика використання технологій електронного урядування в роботі органів місцевого самоврядування». Практикум організовано в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

Виконавчий директор МРВ АМУ Тетяна Яблоновська, відкриваючи захід, підкреслила про важливість електронного урядування як дієвого інструменту розвитку територіальних громад в умовах децентралізації. «Нині дуже важливо, щоб в органах місцевого самоврядування якомога ширше використовувались сучасні стратегії розвитку електронного урядування. З допомогою даного практикуму його учасники мають можливість збагатити свій досвід новими навичками з надання електронних послуг населення, застосування електронного урядування задля прозорості влади з громадою», - підкреслила Т.О. Яблоновська.

Модератор заходу – Ігор Куспляк, кандидат політичних наук, доцент кафедри інформаційних технологій та систем управління Одеського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України глибоко розкрив тематику, зупинився на сутності, поняттях та основних засадах електронного урядування; познайомив з нормативно-правовим забезпеченням електронного урядування та електронної демократії. Досить детально провів аналіз електронних послуг та досвіду їх впровадження в Європейському Союзі та Україні, зупинився на темі публічної інформації у формі відкритих даних, інструментах електронного урядування та електронної демократії у запобіганні та протидії проявам корупції в органах місцевого самоврядування, розглянув кращі практики впровадження технологій електронного врядування в органах місцевого самоврядування.

Наприкінці заходу відбулася загальна дискусія, під час якої мав можливість висловитись кожен учасник практикуму. Баштанський міський голова Іван Рубський зазначив, що для тісного зв’язку влади і громади нині потрібно якомога ефективніше використовувати сайти органів місцевого самоврядування, доступно і всебічно подавати всю ту інформацію, яка необхідна нашим землякам. Зважаючи на те, що в умовах децентралізації органи місцевого самоврядування розширюють свої повноваження і вплив, буде зростати і обсяг інформації, яку оперативно потрібно доносити до населення, - чим і стане електронний обмін інформації.

Цікавим був досвід з електронного документообігу у Вознесенській міській раді, яким поділилася секретар Вознесенської міської ради Лариса Торжинська, та інші учасники заходу. Модератор надав вичерпні відповіді на всі запитання.

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області.

 Децентралізація і сільські/районні бібліотеки - тема веб-конференція за участю Миколаївського Офісу реформ

Керівник Миколаївського Офісу реформ Валентин Бойко взяв участь у веб-конференції «Децентралізація і сільські/районні бібліотеки», яку 17 травня було проведено у Центрі європейської інформації Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Гмирьова.

Захід відбувся за ініціативою Мережі Центрів європейської інформації України у рамках кампанії «Я RE-ФОРМУЮСЬ європейцем» до  Днів Європи в Україні. Його організатором виступило Товариство «Український народний Дім у Чернівцях» у партнерстві з Вільнюською бібліотекою (Литва).

Веб-конференція була розрахована на бібліотечних фахівців, представників місцевої влади, голів об’єднаних громад, Офісів реформ з 8 областей України. Зокрема, Вінницької, Хмельницької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Полтавської, Миколаївської, Чернівецької, Черкаської. ЇЇ присвятили питанням розвитку різних сфер діяльності, в тому числі і закладів культури, зокрема, районних/сільських бібліотек за умов об’єднання територіальних громад.

Важливо аспектом було те, що захід вийшов за рамки суто веб-конференції. Після її завершення розпочалося обговорення на місцевому рівні. Наш регіон був представлений 17 учасниками. А саме, це керівник Офісу реформ у Миколаївській області В. Бойко, заступник начальника управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації Л. Поддубна, бібліотечні фахівці з ОУНБ ім. О. Гмирьова, обласної бібліотеки для юнацтва, обласної бібліотеки для дітей, ЦБС для дорослих м. Миколаєва, ЦБС для дітей м. Миколаєва, Жовтневої та Миколаївської ЦБС.

Після завершення веб-конференції працівники бібліотечної сфери скористались можливістю отримати фахові відповіді на свої запитання від керівника Миколаївського Офісу реформ Валентина Бойко. Експерт з децентралізації у Миколаївській області висвітлив об’єднавчі процеси територіальних громад загалом в Україні, а також хід реформи на Миколаївщині. Чимало запитань конкретно стосувалося процесів реформування бібліотечної галузі на Миколаївщині, щодо яких В. Бойко та Л. Піддубна надали присутнім чіткі коментарі та роз’яснення.

Важливо зазначити, що експерти з різних місцевостей в режимі веб-конференції взаємопоєднали висвітлення ключової теми заходу. Так, аналітик Центру аналізу та розробки законодавства Асоціації міст України Н.  Миколюк акцентував увагу учасників на нормативному забезпеченні процесу децентралізації, механізмі відокремлення бібліотек територіальних громад від централізованих бібліотечних систем. Директор Вільнюської публічної бібліотеки П. Зірлус ознайомив з досвідом діяльності бібліотек Литви. Керівник Офісу реформ у Чернівецькій області І. Баб’юк проаналізував процес об’єднання територіальних громад на Буковині. Спільно було обговорено питання методичного, кадрового забезпечення та фінансування бібліотек територіальних громад.

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області. 

Врадіївка йде на об`єднання

На Миколаївщині вже незабаром можлива поява ще однієї об’єднаної територіальної громади – Врадіївської, з адміністративним центром у селищі Врадіївка.

Про це стало відомо у п’ятницю, 15 квітня, в ході 5-ї сесії Врадіївської селищної ради сьомого скликання. Миколаївський Офіс реформ на запрошення селищного голови Миколи Москаленка взяв участь у її роботі, забезпечив сільських голів методологічною літературою, буклетами, надав роз’яснення і консультації щодо офіційної процедури проведення процесу реформування органів місцевого самоврядування Врадіївського району в рамках правового поля. Цілком вірогідно, що це буде перша об’єднана територіальна громада, яка об’єднується згідно з Перспективним планом Миколаївської області за принципом «1 район – 1 громада».

Депутати планували розглянути 17 важливих соціально-економічних питань, але їм це не вдалося. Сесія затягнулася, а було розглянуто лише одне питання: «Про розгляд звернення сільських голів до Врадіївської селищної ради щодо проекту рішення про добровільне об’єднання територіальних громад». Сільські голови спільно з депутатським корпусом працювали на піку активності: усі «за» і «проти», усі сумніви і переконання – виплескувались відкрито і прямолінійно. Такого колективного конструктивну напевно давне не пам’ятають стіни сесійної зали Врадіївської селищної ради.

Це була перша сесія, коли час виступаючих не обмежувався рамками регламенту. Таку пропозицію висловив селищний голова М.Л. Москаленко на початку пленарного засідання, - і це було правильно, оскільки всі його підтримали, і всі зголошувалися взяти слово. Виступи були дуже емоційні, щирі, проникливі занепокоєнням про кращу долю рідної Врадіївщини. Зрештою, помітивши, що розгляд питання вже забрав декілька годин часу, а остаточного рішення не напрацьовано, - депутати прийняли розумне рішення – не форсувати події, не закривати пленарне засідання, а продовжити роботу над іншими 16-ти питаннями порядку денного сесії наступного робочого дня, тобто у понеділок, 18 квітня.

У роботі сесії взяв участь депутат обласної ради, голова Врадіївської райдержадміністрації Василь Жосан. Очільник районної влади зазначив, що особисто він ще учора не знав, що є таке звернення, і воно буде винесено на розгляд сесії. Сільські голови зініціювали його з власної волі, і це їх право, бо основний базовий принцип Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад» і є - добровільність, яка починається з ініціативи.

- Наше сьогоднішнє завдання – прийняти рішення: об’єднуватись, чи ні, - зазначив М.Л.Москаленко. – Сесія може прийняти рішення – підтримати звернення сільських голів. А далі, щоб ми зуміли зорганізуватись – потрібна підтримка населення району. Потрібно з розумінням віднестись до того, що не сільські ради об’єднуються, не сільські голови, які ініціюють це об’єднання – а наші люди, районна громада, яка живе у населених пунктах, що відносяться до сільських рад Врадіївського району. Тому наступним кроком мають бути обговорення в громадах. Через людей можливо вирішити все, бо люди – це сила. Сільські голови знають настрої своїх земляків, тому якщо вони ініціювали цей процес, значить сподіваються, що земляки підтримають об`єднання.

Зазначимо, що перш ніж розпочалось обговорення, керівник Офісу реформ-експерт з правових питань Валентин Бойко надав фахові роз’яснення щодо процесу реформування органів місцевого самоврядування. Це була змістовна доповідь про законодавчі засади децентралізації влади в Україні. Упродовж всього розгляду цього важливого питання Валентин Анатолійович залишався у ролі доповідача. Новий формат розгляду сесійного питання «без обмежень у часі» час від часу переходив то у дискусію, то у діалог. І присутні мали можливість наживо отримати пояснення, консультацію, експертну інформацію.

Консультант з комунікацій, висвітлення кращих практик та просування успіхів реформ Олександра Ментель наголосила, що для здобуття підтримки населення потрібно забезпечити його правдивою інформацією. Перш за все, розгорнути інформаційну кампанію на сторінках районної газети «Вісник Врадіївщини». Не боятись «гострих та важких» запитань, нехай люди почують одне одного, і тоді вони займуть виважену позицію, стануть безпосередніми учасниками процесу реформування органів місцевого самоврядування, підтримають своїх сільських голів-новаторів.

Сходки у громадах району щодо підтримки утворення Врадіївської об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром у селищі Врадіївка розпочнуться вже на цьому тижні. Згідно з терміном, що установлений законодавством, це потрібно зробити упродовж місяця.

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області.

 Реформа місцевого самоврядування: ідея практикумів знайшла підтримку

Миколаївське регіональне відділення Асоціації міст України разом з Офісом реформ у Миколаївській області ведуть цілеспрямовану діяльність у напрямку інформаційно-просвітницької підтримки реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади на Миколаївщині.
Для ефективної роботи з цільовою аудиторією - міськими, селищними, сільськими головами, секретарями місцевих рад, юристами виконавчих комітетів упродовж поточного року буде організовано цілу низку практикумів у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Перший практикум із застосування законодавства на тему: «Законодавчі засади та практичний досвід формування об’єднаної територіальної громади» в області проведено 16 березня. У заході взяли участь представники Миколаївської, Снігурівської, Баштанської, Новоодеської, Первомайської, Новобузької міських та Березанської селищної рад, експерти-консультанти з питань розвитку органів місцевого самоврядування, активісти процесу просування реформ на Миколаївщині.
Відкриваючи захід виконавчий директор Миколаївського РВ АМУ Тетяна Яблоновська повідомила, що практикуми мають виконувати роль фахових майстерень, у яких буде створено сприятливе середовище для поглиблення правових знань. Вони націлені на підвищення професійного рівня посадових осіб органів місцевого самоврядування.
Т. Яблоновська: «Відрадно повідомити, що ми подвоїли свої зусилля, і виконавча дирекція Миколаївського регіонального відділення буде працювати у цьому напрямі спільно з трьома регіональними консультантами, призначеними Асоціацією міст України, - які долучилися до проведення нашого заходу. Це регіональний консультант з правових питань Валентин Бойко, регіональний консультант з питань бюджету Юлія Забродкіна, регіональний консультант з питань комунікації та просування успіхів реформ Олександра Ментель.
Основним доповідачем практикуму є Валентин Бойко, досвід і напрацювання якого відіграють помітну роль у сфері реформування органів місцевого самоврядування на Миколаївщині. Юлію Адамівну – фахівця з бюджетних питань багато знають, вона тривалий час пропрацювала в обласному фінансовому управлінні спеціалістом по бюджету. Олександра Ментель – професійний журналіст, має досвід роботи у регіональних і Всеукраїнських мас-медіа - очолила важливий напрям з комунікаційної підтримки реформ на Миколаївщині. Буде поширювати у соціумі інформацію про стан справ у громадах, їх успіхи, які стали можливими завдяки децентралізаційній реформі, надавати інформаційну підтримку тим громадам, які реалізують реформи , а також оприлюднювати кращі практики та історії успіху.
Ми не випадково обрали першу тему для вашої роботи на цьому практикумі. Нами було проведено моніторинг серед очільників територіальних громад, яких попереду чекає об’єднання, і практично всі сказали, що їм насамперед потрібна допомога у застосуванні законодавчих засад, поглиблення теоретичних знань, які стосуються процесів формування об’єднаних територіальних громад. На даному заході представлена перша на Миколаївщині Куцурубська об’єднана територіальна громада. На сьогодні – єдина. Тому попереду дуже багато роботи».
Модератор заходу, координатор Офісу реформ у Миколаївській області-регіональний консультант з правових питань Валентин Бойко ознайомив присутніх з ключовими положеннями і особливостями застосування на практиці Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Досить детально проаналізував еволюцію внесення змін до Закону України, стан реалізації Перспективного плану формування територіальних громад Миколаївської області. Багато уваги головний доповідач приділив питанням формування об’єднаної територіальної громади (процедура, етапи, терміни). Надав роз’яснення щодо алгоритму основних дій з реорганізації органів місцевого самоврядування, які увійшли у процес об’єднання; формування структури та організації роботи об’єднаної територіальної громади. Учасники заходу отримали практичні рекомендації щодо ініціювання та процесу об’єднання громад на досвіді Куцурубської сільської об’єднаної територіальної громади.
Валентин Бойко закликав учасників заходу до активних дій по децентралізації влади на Миколаївщині. Зокрема, доповідач зазначив: «Реформа знаходить і гарячий і холодний супротив. Гарячий - серед тих, хто дуже добре прилаштувався у старих умовах, мав певні дивіденди, і ці люди взагалі нічого не хочуть змінювати. Їх усе ж одиниці. І холодний супротив – це велика аудиторія, яка б могла багато чого зробити, якби захотіла, але вона не хоче, і взагалі нічого не робить – і на теренах Миколаївської області, і загалом по Україні. Гарячий супротив – тобто свою позицію не підтримки реформ ще й дехто приховує, і просто нічого не робить. Ми їх знаємо. Закликаю подивитись на ситуацію в Україні тверезим свіжим поглядом, виходячи з того, що ми живемо у нашій державі, і бачимо, що та система управління, яка зараз є, вона просто буксує, її потрібно реформувати. Пасивність неприпустима, коли вирішується майбутня доля країни».
Практикум пройшов у напруженому змістовному темпі протягом усього робочого дня.
Неабиякий інтерес проявили присутні і до теми виступу регіонального консультанта з питань бюджету Юлії Забродкіної, яка надала фахові роз’яснення по процедурі створення ефективного, прозорого бюджету в об’єднаних територіальних громадах. Юлія Адамівна зазначила, що вона готова у будь-який час надати будь-якій громаді індивідуальну підтримку у підготовці головного фінансового документу, і тим не менше, звернула увагу присутніх, що їм слід пам’ятати: «Щоб убезпечити себе від помилок Бюджетний кодекс України має бути настільною Біблією для очільника громади».
Слушні пропозиції надали міські голови. Зокрема, Баштанський міський голова Іван Рубський вважає, що має бути єдина методика для сплати податків для землекористувачів-одноосібників та крупних сільгосптоваровиробників. Новостворені об’єднані громади повинні залучати кожну копійку на свій економічний розвиток. Тим часом, є такі одноосібники, які користуючись землею, роками уникають податків, оскільки їм вдається вдало маніпулювати законодавством. Присутні підтримали думку Івана Васильовича, що над місцевим самоврядуванням тяжіє заполітизованість. Баштанський міський голова запропонував порушувати питання захисту органів місцевого самоврядування від політики на законодавчому рівні. Для них повинна існувати єдина політика – працювати на розквіт і благополуччя своєї територіальної громади, а не піарити своїх «кумирів», як це має місце у деяких сільських, селищних радах. І насамкінець, Баштанський міський голова схвально висловився з приводу об’єднання довкола більш потужного територіального центру.
Учасники заходу порушили перед основним доповідачем Валентином Бойко шквал запитань, на які отримали глибокі фахові відповіді, - що є підтвердженням результативності такої форми просвітницької роботи. Однак, були і запитання на кшталт «А що ми від того матимемо, якщо приєднаємо до себе села, які занепадають, де люди не мають ні роботи, ні зарплати…» І коли модератор заходу-регіональний консультант з правових питань запитав у відповідь: «А їх землі, ви хіба не плануєте використовувати? Чому ви не берете до уваги, що вони прийдуть у вашу сильну громаду з основним капіталом – землями, і від вас залежить, як ви організуєте роботу з наповнення бюджету завдяки цьому потужному джерелу оподаткування. А закон для цього тепер дає вам зелене світло».
Підсумовуючи ефективність заходу, його учасники, зокрема, Новобузький міський голова Максим Лагодієнко, Березанський селищний голова Валерій Хоміцький та інші висловились схвально про започатковану Асоціацією міст України ідею, і вважають таку форму роботи Асоціації міст України своєчасною і неабияк корисною.
Лідери місцевого самоврядування подякували за брошури, буклети, іншу друковану продукцію, якою їх було забезпечено на практикумі для подальшої роботи у громадах.
Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області.
 
 

100 днів першої об’єднаної територіальної громади на Миколаївщині – Куцурубської.
Здобутки. Проблеми. Перспективи 

      За перші 100 днів своєї історії після проведення перших виборів новостворена Куцурубська об’єднана територіальна громада власними зусиллями, зусиллями Офісу реформ у Миколаївській області, всіх небайдужих до її долі зробила головне - ВИСТОЯЛА, створила правову, організаційну й фінансову основу для подальшої повноцінної роботи своїх представницьких та виконавчих органів. Отримавши владний статус міста обласного значення з  поточного року розпочала реалізовувати не тільки власні а й делеговані державою повноваження, прийняла на свій баланс об'єкти соціальної, медичної, освітньої, комунальної інфраструктури.
     
А також стрімко будує майбутнє:  у 2016 році має бюджет у сумі 11 мільйонів гривень замість 2-х млн. торік; розпочала відновлення вуличного освітлення в усіх населених пунктах, ремонт спортзалу Іванівського сільського клубу та заміну вікон в Іванівській школі; взялася за відкриття ЦНАПу; відновлення системи опалення двохповерхової будівлі Куцурубського клубу; запланувала зовнішнє утеплення трьох 2-поверхових шкільних будівель та багато інших добрих справ на благо громади.
     Про все це йшла мова на прес-конференції для Всеукраїнських і регіональних ЗМІ, представників громадськості за темою: «100 днів першої об’єднаної територіальної громади на Миколаївщині – Куцурубської. Здобутки. Проблеми. Перспективи», яка відбулась вчора, 16 лютого, у м. Миколаєві у приміщенні Миколаївського регіонального відділенні Асоціації міст України.
     У роботі прес-конференції взяли участь Куцурубський сільський голова Куцурубської об’єднаної територіальної громади Інна Копійка,  секретар ради цієї громади Любов Федорова, модератором прес-конференції, її ведучим виступив директор Миколаївського Офісу реформ Валентин Бойко.
    Розпочинаючи прес-конференцію керівник Офісу реформ у Миколаївській області В.А. Бойко звернув увагу на основні меседжі, пов'язані з темою заходу та у зв'язку з реформою децентралізації, яка крокує по Миколаївщині (зазначені у прес-релізі).
А саме: Куцурубська об’єднана територіальна громада - перша і вдала реалізація Закону  України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" у практичній площині; жодних нормативних чи організаційних перепон для об'єднання громад на Миколаївщині, і загалом по Україні, не існує; вільне волевиявлення громад щодо процесу об'єднання було й залишається визначальним, адміністративної "штурмовщини" в цьому питанні ніколи не було й не буде; маючи повноваження міста обласного підпорядкування Куцурубська об’єднана територіальна громада з моменту проведення цієї прес-конференції починає процес входження до складу Асоціації міст України, що забезпечить їй захист законних прав та інтересів члена Асоціації в органах державної влади,  підтримку та розвиток місцевого самоврядування.
     Валентин Бойко зробив аналіз сучасних суспільно-політичних процесів в Україні, проінформував про стан процесу об’єднання громад в Україні і на Миколаївщині. Він наголосив на невідворотності реформи місцевого самоврядування. Зокрема, зазначив: «Подія щодо створення Куцурубської об’єднаної територіальної громади вже увійшла в топ 10 визначних подій минулого року для Миколаївщини, увійде в історію назавжди. Адже подібного не відбувалось з хрущовських часів. Першим завжди важко, та вони мають від цього певні переваги – пізніше. Проте починати завжди вкрай важко. Іноді приходиться йти навпомацки. Багато країн проводили реформи, тяжкі реформи. Уряди, які проводили реформи, називали урядами камікадзе. Ми не виняток. Чому? Тому що країна вимагає системних реформ, а кожний наступний уряд боявся за них братись. Делікатно обходили цю тему, "відмахувались" напівзаходами. Бо розуміли – перехідний період страшний, пов'язаний зі зміною стану речей, втратою довіри електорату. Уряд А. Яценюка – класичний уряд камікадзе. Проте, повірте, прийде час, ми будемо пишатися здобутками цього Уряду в частині реформ.
     Що таке бути камікадзе знає і Офіс реформ, - коли їдеш туди, де рейтинг влади навіть не нульовий, а від’ємний, все було: і прокляття, і голосіння і звинувачення невідомо в чому. Нічого – витримали! Тому що розуміли - краще переконання в необхідності новацій, це коли новатор присутній у гущі  подій. Тож, ми вірили і продовжуємо вірити у перемогу народовладдя. За минулий рік Офісом реформ проведена колосальна робота,  рівно настільки, наскільки принаймні вистачило часу, коштів, ресурсів. Тепер інші часи, бодай з'явилось розуміння, є тенденція у спільноти втілити його у дію. Є багато людей, які повірили в себе, визріли на перетворення, а тому реформи в державі мають незворотній характер.
     Про віру людей в об’єднання зазначила і  Куцурубський сільський голова І.В. Копійка, яка розпочала свій виступ на прес-конференції з повідомлення, що в Очаківському районі Куцурубська сільська рада єдина, де видатки заплановано у повному обсязі. Її бюджет становить 11 мільйонів 708 тисяч гривень, з яких більшість – субвенція.
«Наш» фінансовий ресурс становить 4 мільйони 855 тисяч гривень, а майже 7 мільйонів – надійшли від держави, - зазначила Інна Василівна. -  Люди підтримують новий курс громади на оновлення і розвиток. Нині предметно працюємо із двома іншими громадами району, які виявили бажання до нас приєднатись. Це – Дмитрівська і Острівська сільські ради. Громада прийняла рішення розпочати хазяйнування по-новому з вирішення найзлободенніших соціальних питань. Адже сподіваємось, що наші можливості зацікавлять інвесторів. У нас вдале географічне розташування – територія простяглася уздовж Дніпро-Бузького лиману.
     Ми приймаємо найпопулярніші рішення, такі, які одностайно схвалює громада. Так, з 1 січня з сільського бюджету ми виділили кошти на харчування усіх без винятку дітей 1-4 класів, які навчаються у загальноосвітніх закладах на території нашої об’єднаної територіальної громади. Також безкоштовно харчуємо дітей шкільного віку, що перебувають під опікою. Однозначно схвалили фінансувати роботу Куцурубської музичної школи. Ми врахували кошти і на суттєву матеріальну допомогу землякам, які потраплять у скрутні обставити через хворобу чи інші ситуації. Поставили перед собою завдання у першу чергу відновити вуличне освітлення в кожному населеному пункті. Подолаємо темряву у просторі – відродимо віру у зміни на кращі. Адже чим сільські населені пункти гірше за місто, де освітлені вулиці, ілюмінації? Також у поточному році в Іванівському сільському клубі відремонтуємо спортзал. У такий спосіб ми висловлюємо свою турботу про спорт та активне дозвілля нашої молоді, всіх членів громади. Замінимо вікна в Іванівській ЗОШ, щоб заощадити тепло. Відремонтуємо обидва дитсадки. Запланували і готуємо документи на утеплення двохповерхових шкільних  будівель, а таких на території громади три. Ставимо перед собою завдання відновити у цьому році і систему опалення у двохповерховій будівлі Куцурубського клубу. Наше основне завдання – поєднати інтереси людей, держави та бізнесу, створити умови для нових робочих місць, залучення інвесторів в наш регіон для того, щоб кожному члену громади жилося краще. Ми віримо, що все вийде. Адже відчуваємо велику підтримку керівника Офісу реформ Валентина Бойко. З усіх без винятку питань – юридичних, соціально-адміністративних, правових ми завжди можемо розраховувати на його фахову допомогу, при тому звернутись можна у будь яку пору доби. Загалом, я вважаю, що наші перші перемоги – це спільна наша  перемога і злагодженої результативної діяльності Офісу реформ у Миколаївській області».
    Передаючи слово секретарю Куцурубський сільської ради Л.Л. Федоровій, сільський голова Інна Копійка звернула увагу, що вона обрана очільником громади з 25 жовтня 2015 року, а саме її колега – Любов Леонідівна, яка на той час суміщала об’явки секретаря і  в.о. сільського голови, - розпочинала роботу щодо об’єднання громади.
Представникам ЗМІ Любов Федорова повідомила, що цей процес фактично розпочався у травні 2015 року, коли люди сприйняли і підтримали ідею. У липні був отриманий відповідний висновок. І вже на початку серпня 2015 року почався активний процес  утворення Куцурубської об’єднаної територіальної громади шляхом об’єднання з власної ініціативи двох суміжних громад й прийняття відповідних рішень Куцурубською (с. Куцуруб) та Іванівською (с. Іванівка, с. Яселка) сільськими радами.
    У цьому процесі ми були піонерами з багатьох питань. Нагадаю.
    25 жовтня 2015 року відбулися перші місцеві вибори для цього утворення. Вони проходили вже на новій територіальній основі новоствореної адміністративно-територіальної одиниці.
     03.11.2015 вперше з об'єднаних громад в Україні проведена  сесія ради  з прийняттям повноцінних рішень щодо всіх питань, які визначали правове й організаційне підґрунтя для подальшої роботи представницького органу. Це був дуже сміливий і відповідальний крок, якщо зважати на певні законодавчі протиріччя, що існували на той час. Громада довірила дбати про свою кращу долю 14 сільським депутатам. До речі,  це перша депутатська каденція за всю історію, у якої «жіноче обличчя». До Куцурубської сільської ради Куцурубської об’єднаної територіальної громади обрано 11 жінок та 3 чоловіків. Середній «депутатський вік» - 34 роки.   Раніше, до об’єднання, у кожній – Іванівській та Куцурубській сільських радах було по 16 депутатів.
  16.11.2015 вперше в Україні здійснено державну реєстрацію представницького органу  громади як юридичної особи публічного права. Це дозволило новоствореному представницькому органу повністю оформити свою цивільну дієздатність у правовому полі держави.
    02.12.2015 вперше в Україні Державна казначейська служба в Очаківському районі  включила розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) Куцурубську сільську раду до Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів. Відтак, рада громади вже місяць як повноцінно діє відповідно до наданих чинним законодавством України повноважень, реалізуючи права і обов`язки юридичної особи публічного права.
    21.12.2015 громада остаточно легалізувалася, обговоривши й ухваливши на сесії ради  Статут об'єднаної громади, отримавши таким чином свою "маленьку Конституцію".
    25.12.2015 прийнято бюджет на 2016 рік, який наразі виконується.
    Секретар сільської ради Любов Федорова підкреслила, що сільські депутати працюють єдиною командою. А втім, єдина команда – це вся об’єднана територіальна громада, бо для того, щоб будь-якій справі досягти  позитивний результат, потрібні консолідація, згуртованість.
    Під час заходу виконавчий директор Миколаївського регіонального відділення Асоціації міст України Тетяна Олександрівна Яблоновська офіційно повідомила про набуття чинності наміру про вступ Куцурубської об’єднаної територіальної громади до Асоціації міст України, з приводу якого Миколаївське регіональне відділення надало позитивний висновок для включення даного питання у порядок денний найближчої сесії Куцурубської сільської ради Куцурубської об’єднаної територіальної громади.
    Слід зауважити, що загалом інформація, що прозвучала в ході прес-конференції, була сприйнята представниками ЗМІ позитивно. Зрештою, наприкінці вона навіть перейшла у свого роду бесіду, зворотній діалог. Журналісти порушили низку питань, які в даному випадку не стосувалися запланованої теми. На кшталт, правового поля щодо змін меж областей, миколаївських доріг, долі малих сіл на карті України тощо.
 

Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області. 

Шановні жителі Єланеччини!

Пропонуємо вам долучитися до обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)»
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України, прийнятого на засіданні Кабміну 17.04.2014 року «Про організацію проведення обговорення положень змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади» Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України було розроблено порівняльну таблицю до проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України».

Свої пропозиції можна надсилати на електронну пошту Єланецької райдержадміністрації — elanetska-rda@yandex.ru.
Контактний телефон: 9-11-33

 Володимирівська громада прагне об'єднання, задля якого було ініційовано велелюдні загальні збори за участю представників чотирьох сільських рад

Процес реформування органів місцевого самоврядування на Миколаївщині продовжується. 15 січня у Будинку культури села Володимирівка Казанківського району відбулися велелюдні загальні збори, на які володимирівчани запросили ще три сусідні громади, з якими мають намір створити єдину територіальну одиницю – Володимирівську об’єднану територіальну громаду.
Офіс реформ у Миколаївській області став учасником цієї важливої події. На запрошення Володимирівського сільського голови П.І. Долгого я побував у с. Володимирівка Казанківського району, де виступив перед жителями з доповіддю про стан та перспективи добровільного об'єднання територіальних громад на Миколаївщині й загалом по Україні, відповів на низку запитань, які хвилювали людей. У заході взяли участь голова Казанківської РДА О.А. Жорова, голова Казанківської районної ради В.І. Кузін та голови Олександрівської, Скоболевської, Лагодівської сільських рад, представники Новоочаківської громади (Березнегуватський район).
До Будинку культури, де відбувалися загальні збори громади, давно не приходило одразу стільки людей. Ті, кому забракло сидячих місць, упродовж кількох годин стояли в актовій залі у проходах між рядами, бажаючи бути присутніми на цьому вкрай важливому для усіх громадському заході.
Актуальність та значущість події, що відбувалась, полягала у тому, що Володимирівський сільський голова попередньо провів обговорення у своїй громаді й отримав погодження сільської ради щодо ініціативи добровільного об'єднання з суміжними територіальними громадами. Зокрема, запропонували об’єднатись в єдину об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром у с. Володимирівка жителям населених пунктів, які відносяться до чотирьох сільських рад: Олександрівської, Скобелевської, Лагодівської Казанківського району та Новоочаківської Березнегуватського району. А наразі чекають відповіді від сусідів, яких й запросили разом обговорити майбутні плани.
Зверну увагу, що володимирівчани в практичній площині приступили до реалізації Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад". При цьому ініціатори запевняють, що керуються не просто правом громад на об'єднання, а доцільністю такого об'єднання, його відповідністю параметрам Методики формування спроможних громад, врахуванням інтересів людей, бізнесу та держави на майбутній новоствореній адміністративній території.
Володимирівка – другий за розміром та чисельністю жителів населений пункт Казанківського району, який межує одразу з трьома областями України - Кіровоградською, Дніпропетровською та Херсонською. У селі проживає понад 2350 жителів. Населений пункт дуже мальовничий, він розкинувся по обох берегах річки Висунь. Село має розвинену інфраструктуру. Тут працює загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, школа-інтернат, державне лісове господарство, амбулаторія сімейної медицини, відділення поштового зв’язку, філія ПАТ «Миколаївобленерго», цех електрозв’язку № 2, аптека «Фармації», цех з переробки садово-виноградної продукції, 2 дошкільні навчальні заклади, філія «Ощадбанку», сільський Будинок культури.
Та й, зрештою, хіба можна не враховувати, що основні послуги місцевого самоврядування - освітню та медичну - 80% мешканців суміжних громад отримують саме у Володимирівці; значна частка населення знаходить роботу також у цьому селі. Також не слід забувати, що відстань від Володимирівки до районного центру Казанки понад 40 км. Тож є підстави розглядати нове об'єднання з майбутнім адмінцентром у с. Володимирівка, яке вже не одне десятиліття є "опорним", справжнім центром надання послуг населенню на півдні Казанківщини і не тільки.
Слушно зазначити, що питання, яке стало предметом обговорення на загальних зборах, стосувалося подальшої долі одразу 16-ти населених пунктів! Зокрема, це 3 населені пункти, які у підпорядкуванні Володимирівської сільської ради (села Володимирівка і Новосілля, селище Лісове); 6 - Олександрівської сільської ради (с.Олександрівка, с. Волна, с. Зоря, с. Матроно-Василівка, с. Новоблакитне, с. Привілля); 5 - Скобелевської сільської ради (с. Скобелево, с.Веселий Кут, с.Воля, с. Ропове, с. Суходілля); 2- Новоочаківської сільської ради (с. Новоочаково, с. Петропавлівка).
Селяни виявили палку зацікавленість з приводу останніх подій щодо реформування місцевого самоврядування, які відбулись у державі й на теренах Миколаївщини після відвідання мною Володимирівки торік 12 червня. Адже тоді мені доводилось роз’яснювати людям, чому Володимирівська об'єднана територіальна громада не зазначена на території Казанківського району в Перспективному плані формування територій громад Миколаївської області (який саме у цей день ухвалювався Миколаївською обласною радою, далі - Перспективний план). Причиною стало визнання на експертному рівні недостатності основних параметрів об'єднання цієї громади, що забезпечать у подальшому її спроможність. Вочевидь, громаду треба було доукрупнити (збільшити) об'єднанням з суміжними громадами сусіднього Березнегуватського району. І це була думка не тільки окремих миколаївських, а й київських експертів з питань реформування місцевого самоврядування, зокрема, таких авторитетних фахівців, як Ю. І. Ганущак та п. Я.О. Рябошук. На це не можна було не зважати!
Якщо б і залишили без належної уваги тоді це питання, величезна ймовірність, що Кабінет Міністрів України при затвердженні Перспективного плану не затвердив би цю громаду, як не затвердив Софіївську громаду (Новобузький район) з такими ж приблизно параметрами і вихідними даними, - доводилось роз’яснювати людям.
Згадуючи про це, звернув увагу присутніх, що і наразі підхід до формування спроможних територіальних громад в принципі не змінився. Право на добровільне об'єднання залишається за громадами. Але для того, щоб отримати нову якість - через нові повноваження і ресурси - право на місцеве самоврядування повинно супроводжуватись можливістю його здійснювати. Саме тут потрібна деталізація і прагматичні розрахунки. Держава не може надавати громадам права реалізовувати делеговані повноваження, якщо громада до цього не готова.
Відтоді, після 12червня 2015 року, ситуація навколо "володимирівського питання" стала іншою, позаяк до кордонів об'єднання планується входження Новоочаківської громади сусіднього Березнегуватського району. Це змінить простір, територію майбутньої об'єднаної громади, чисельність населення, базу оподаткування тощо. Цілком можливо, що обласні фахівці, що входять до обласної робочої групи з просування реформи місцевого самоврядування, прорахують параметри нового утворення і, у разі визначення такої громади як спроможної, внесуть зміни до Перспективного плану. Це реально! Тож за громадами - реальне об'єднання, але таке, яке не матиме більше сумнівів щодо фінансової, кадрової та інфраструктурної спроможності нової самоврядної одиниці.
Територіальне й адміністративне об’єднання з центром у с. Володимирівка має перспективу, тому я закликав учасників загальних зборів до продовження кроків назустріч формуванню нової території. Був наведений приклад об'єднання Куцурубської й Іванівської сільських рад, зазначено, що цей процес може тривати до ще більших показників спроможності вже об'єднаної Куцурубської громади.
Дехто з жителів Володимирівки висловлював побоювання стосовно того, чи дозволяє законодавство входження до складу об'єднаної громади Казанківського району - громади з іншого, Березнегуватського, району, - на що мною було надано наступне роз’яснення. Насправді жодних правових перепон об'єднанню за таких обставин не існує!
І це важливо знати, адже питання врегульоване законом через внесення зміни до законодавства, що регулює добровільне об'єднання громад. Так, у Законі України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" законодавцем прибрано п. 9 ст. 7, яким передбачалося у разі входження територіальної громади, розташованої на території суміжного району в об'єднану громаду – рішення Верховної Ради України про зміну меж відповідних районів й подальше рішення обласної ради щодо утворення об'єднаної громади.
Тож межі районів у випадку об'єднання громад наразі слід розглядати як чисто умовні. Таким чином, процедура об'єднання громад максимально спрощена. Це яскраве свідчення того, що держава діє для людей, дає їм всі можливості самим впорядкувати своє життя, незважаючи на існуючі адміністративні кордони: держава для людей, а не люди для держави!

Сподіваюсь, що після реального об'єднання, яке буде підкріплено показниками спроможності, Володимирівська об'єднана територіальна громада зможе вийти з клопотанням до Миколаївської обласної державної адміністрації щодо внесення змін до Перспективного плану. Такий порядок дій має бути дорожньою картою для мешканців Володимирівки та всіх сусідніх громад, які прагнуть більш якісного й ефективнішого вирішення власних питань на місцях.
Підтримали реальне спроможне об'єднання громад з центром у с. Володимирівка і наступні виступаючі: голова Казанківської РДА О.А. Жорова, голова Казанківської районної ради В.І. Кузін В.І. Переважно схвальну думку щодо предмету зібрання висловили й Олександрівський, Скоболевський, Лагодівський сільські голови, представники Новоочаківської сільради, освітяни, медики, місцеві фермери.
Валентин БОЙКО, директор Миколаївського Офісу реформ.

 Галузь культури може стати показовою галуззю
для підтвердження переваг децентралізації, - Т. Бугаєнко

Працівники Офісу реформ у Миколаївській області взяли участь у розширеному засіданні обласної підсумкової колегії управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації, яка 11 листопада 2015 року відбулася у приміщенні Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О.Гмирьова.
Першим питанням, що розглядалось на колегії, було питання діяльності клубних закладів в умовах реформи децентралізації влади.
Відкриваючи засідання, начальник управління М.Ф. Димитров звернув увагу на те, що процес реформування органів місцевого самоврядування нині особливо хвилює працівників сільських закладів культури, оскільки протягом тривалого часу до фінансування даної галузі ставились за залишковим принципом. І тим не менше, культура на селі жива, для людей організовуються цікаві культурно-масові заходи завдяки праці самовідданих талановитих ентузіастів. Нині культпрацівників цікавить, що буде з об’єктами культури, на чий баланс вони будуть передані, як фінансуватимуться. Начальник управління зазначив, що півроку тому особисто провів об’їзд клубів і Будинків культури в сільських районах, щоб упевнитись, які із них у аварійному стані, роками не використовуються, і лише перебувають на балансі, а які достатньо фінансуються, мають хорошу матеріальну базу. В тих селах, де не працювали клуби, при бібліотеках були відкриті культурні центри, тому населення також отримує культурні послуги.
- Реформа місцевого самоврядування спрямована на те, щоб громада сама вирішувала: куди, скільки, на які потреби спрямовувати свої кошти, - зазначив директор Офісу реформ у Миколаївській області Валентин Бойко. – Якщо територіальна громада вважає, що селу потрібен клуб – вона буде його утримувати. Ніхто більше не зможе їй нав’язувати свою думку щодо його недоцільності. Володіючи власними коштами, громада буде відповідально ставитись до захисту культури, соціальної сфери. Держава проводить реформу децентралізації влади для того, щоб зберегти село, захистити сільського мешканця, максимально наблизити до нього послуги, підняти рівень його життя до рівня міського жителя. Для цього треба здійснити передачу повноважень та фінансових ресурсів на базовий рівень, дотримуючись принципу субсидіарності, за умов постійного складання народними обранцями іспиту на відповідальність, а громадою - на здатність контролювати тих, кому довірено владу. Так живе світ, який вважає себе правовим, демократичним, соціально орієнтованим.
На колегії виступила експерт з соціальних питань Офісу реформ у Миколаївській області Таміла Бугаєнко, яка навела приклади позитивної дії децентралізації із досвіду роботи Миколаївської міської ради ще задовго прийняття Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». У свій час рішенням депутатів міської ради громади декількох сіл, що неподалік від обласного центру, були приєднані до Миколаєва. Найбільше незадоволення виявили жителі села Матвіївки, які вважали радше бути приєднаними до Новоодеського району, ніж ставати «міськими». Нині вони першими розповідають про переваги об’єднання, оскільки Матвіївка розквітла. До села (яке розташоване практично у зоні міста) з міського бюджету відремонтували дорогу, збудували школу, ремонтують дитсадки, відкрили одразу декілька напрямків маршрутних таксі – і учорашні селяни отримали постійний зв'язок із міськими благами цивілізації, мають змогу відвідувати театри, бувати на концертах, користуватися послугами центральних бібліотек тощо. Таміла Іванівна висловила побажання, щоб культура стала показовою галуззю для підтвердження переваг децентралізації. Бо тепер все залежатиме від людей, від їх ставлення до клубів, Будинків культур.
Присутні на заході жваво обговорювали порушене питання. Культпрацівники зазначали про важливість культурної сфери для повноцінного духовного життя сучасної людини, необхідність залучення кадрів до роботи у закладах на селі, гарантування «права на життя» об’єктам культури у районах області. Погоджуючись з тим, що реформа здійснюється, щоб людям дати повноваження і ресурси, - дехто усе ж не приховував, що з пересторогою ставиться до її успіху. Мовляв, влада «згадує про культуру, лиш коли потрібно терміново організувати святковий захід, або відправити делегацію для виступу у Київ». Та загалом, це був змістовний діалог, під час якого більшість була на боці добрих змін, які несе реформа децентралізації влади.

Прес-служба Офісу Реформ у Миколаївській області.

Створено Парламентський офіс місцевого самоврядування
за розпорядженням Голови Верховної Ради України 

Розпорядженням Голови Верховної Ради України №1692 від 2 грудня 2015 року створено Парламентський офіс місцевого самоврядування для інформаційно-консультативної допомоги представникам органів місцевого самоврядування та сприяння у вирішенні організаційних питань щодо їх співпраці з Парламентом.
Мета - забезпечення відкритості та прозорості діяльності Парламенту, Голови Верховної Ради України, народних депутатів України, посилення зв'язків Верховної Ради України з органами місцевого самоврядування, їх асоціаціями, територіальними громадами.
 
Розпорядженням затверджено Порядок роботи Парламентського офісу місцевого самоврядуванняякий визначає функції офісу:
- надає інформаційно-консультативну допомогу представникам органів місцевого самоврядування та сприяє у вирішенні організаційних питань щодо їх співпраці з парламентом;
- організовує зустрічі керівництва Верховної Ради України, голів відповідних комітетів Верховної Ради України з посадовими особами місцевого самоврядування, депутатами місцевих рад, представниками територіальних громад, асоціацій органів місцевого самоврядування;
- забезпечує проведення заходів (круглих столів, нарад, робочих зустрічей) за участі представників Європейського Парламенту, вищих та місцевих представницьких органів зарубіжних країн, експертів з метою поширення кращого світового досвіду організації місцевого самоврядування та його законодавчого забезпечення, децентралізації влади, реформування місцевого самоврядування, розвитку місцевої демократії;
- за пропозиціями представників органів місцевого самоврядування організовує заходи у відповідних комітетах парламенту та структурних підрозділах його Апарату;
- узагальнює ініціативи та пропозиції органів місцевого самоврядування, їх всеукраїнських асоціацій, територіальних громад з питань законодавчого забезпечення розвитку територіальних громад та вносить їх на розгляд Голові Верховної Ради України;
- сприяє роботі представників органів місцевого самоврядування з електронними інформаційними, бібліотечно-бібліографічними ресурсами Верховної Ради України, Європейського Парламенту, представницьких органів інших країн тощо;
- організовує присутність представників органів місцевого самоврядування на пленарних засіданнях Верховної Ради України, парламентських слуханнях, інших заходах;
- сприяє взаємодії органів місцевого самоврядування та місцевих органів влади з Інститутом законодавства Верховної Ради України, Парламентським видавництвом, періодичними виданнями Верховної Ради України, Державним підприємством Парламентський телеканал "Рада" щодо організації спільних проектів;
- сприяє організації відвідувальних та презентаційних заходів у Верховній Раді України.
 
Парламентський офіс знаходиться в адміністративному приміщенні Верховної Ради України за адресою вул. Банкова, 5-7, кім. 111. Телефони: 255-46-90, 255-46-91;
АТС-10 28-38.
 

Прес-служба Офісу Реформ у Миколаївській області. Джерело: сайт «Асоціація міст України». 

УАРОР рекомендує розглянути на сесіях районних та обласних рад питання підтримки проекту
Закону про внесення змін до Конституції України

 
Українська асоціація районних та обласних рад наголошує на необхідності якомога швидшого прийняття Верховною Радою України змін до Конституції України в частині децентралізації. В Асоціації конституційні зміни називають такими, що відповідають сучасним потребам суспільства та вирішують основні задачі, покладені на нього в контексті розбудови місцевого самоврядування.
Про це йдеться у зверненні Президента Української асоціації районних та обласних рад Сергія Чернова, адресованого районним та обласним радам.
«Асоціація неодноразово наполягала на необхідності проведення комплексної реформи місцевого самоврядування, яка має бути впроваджена без зволікань та закріплена шляхом внесення змін до Конституції України. Відповідний законопроект в частині децентралізації влади зареєстрований у Верховній Раді України і підтриманий у першому читанні. Запропоновані ним зміни спрямовані на встановлення і забезпечення фундаментальних положень, що визначаються Європейською хартією місцевого самоврядування, зокрема щодо запровадження принципів повсюдності та субсидіарності, гарантування фінансової спроможності та автономії місцевого самоврядування, надання права районним та обласним радам створення власних виконавчих органів, а також зміну статусу місцевих державних адміністрацій», - йдеться у зверненні.
 
Звертаючись до районних та обласних рад, Асоціація рекомендувала їм організувати додатково проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади із залученням представників центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій, регіональних офісів реформ, громадських організацій, проектів міжнародної технічної допомоги.
 
Також у зверненні рекомендовано розглянути на сесіях районних та обласних рад питання підтримки проекту Закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) (реєстр. № 2217а від 01.07.2015) та прийняти відповідні рішення, спрямувавши їх до Верховної Ради України, народним депутатам України, Мінрегіону, Секретаріату Української асоціації районних та обласних рад.
 

Прес-служба Офісу Реформ у Миколаївській області. Джерело: Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади». 

Верховна Рада прийняла закон, який розширює повноваження органів місцевого самоврядування з надання адмінпослуг

10 грудня 2015 року Верховна Рада України у другому читанні і в цілому прийняла законопроект щодо передачі органам місцевого самоврядування більших повноважень з надання адміністративних послуг.
За проект Закону № 2984 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» проголосував 251 народний дептат. У пояснювальній записці до законопроекту йдеться, що до повноважень органів місцевого самоврядування та місцевих держадміністрацій пропонується віднести надання адміністративних послуг, що мають найбільший попит серед жителів територіальних громад.
Зокрема органам місцевого самоврядування будуть надані повноваження щодо реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання особи, ведення відповідного реєстру територіальної громади, що позбавить жителів необхідності збирати довідки про склад сім’ї та проживання, які потрібні при наданні соціальних та інших послуг.
Законопроектом також пропонується спростити процедуру отримання інформації з Державного земельного кадастру. При цьому, право на надання такої інформації матимуть посадові особи органів місцевого самоврядування, в тому числі і адміністратори центрів надання адміністративних послуг.
Інформація з Державного земельного кадастру надаватиметься також в електронній формі, в першу чергу нотаріусам і державним реєстраторами речових прав, що забезпечить швидке та комплексне надання ними послуг.
Законопроектом з метою оперативної реєстрації місця проживання громадянина переглядаються окремі процедури реєстрації місця проживання. Відтак, скасовується необхідність отримання талону зняття з реєстрації, надається можливість відповідним посадовими особами виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу подавати заяви про реєстрацію місця проживання особи тощо.
Окремим завданням законопроекту є усунення розбіжностей, що виявлені під час реалізації Закону України «Про адміністративні послуги» шляхом виключення деяких положень із тексту закону та доповненням його новими положеннями, що регулюють статус діяльність центру надання адміністративних послуг, а також забезпечують удосконалення процедури надання адміністративних послуг в електронній формі.    
Прийняття цього законопроекту дозволить забезпечити доступність та належну якість публічних послуг шляхом оптимального розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади на різних рівнях адміністративно-територіального устрою за принципами субсидіарності та децентралізації, а також удосконалить процедуру та умови надання адміністративних послуг.
Як повідомлялося, у рамках реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади Верховна Рада України 26 листопада ухвалила низку законопроектів, спрямованих на реформу системи надання адміністративних послуг.
 
Прес-служба Офісу реформ у Миколаївській області.

Джерело: Прес-центр ініціативи «Децентралізація влади» 

Для перемоги реформи органів місцевого самоврядування  потрібно доносити до людей всебічну правдиву інформацію, - зазначалось на інформаційному заході з обговорення змін до Конституції (у частині децентралізації влади)

Майже 200 представників органів представницької та виконавчої влади Миколаївщини  взяло участь в  інформаційному заході з питань обговорення змін до Конституції (в частині децентралізації влади), який проводився за Програмою «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво», що впроваджується Фондом Східна Європа за підтримки відділу демократії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках співпраці із Верховною Радою України та Адміністрацією Президента України та на сприяння розробці і впровадженню реформ в Україні.
Учасниками обговорення, яке проводилося у великій актовій залі обласної ради, були сільські, селищні, міські голови, голови районних рад та райдержадміністрацій, депутати різних рівнів, представники галузевих управлінь облдержадміністрації, громадських організацій, вищих навчальних закладів міста, - всі ті, хто проявляє особливу зацікавленість до процесівдецентралізації в нашій країні.
Учасників заходу привітали і підтримали заступник голови облдержадміністрації з питань фінансів економічного розвитку та агропромислового комплексу В’ячеслав Валентинович Бонь, керівник апарату облдержадміністрації Андрій Григорович Нечипорчук.
В’ячеслав Бонь зазначив, що це саме та реформа, у результаті якої на перше місце у державі має вийти людина. Основна реформа проходить важко, довкола неї багато спекуляцій. Єдиний вірний шлях – перемогти, доносити до людей широку правдиву інформацію.
Кожен із трьох спікерів реформи, які проводили обговорення, у своєму виступі сконцентрував увагу присутніх на конкретній темі. Зокрема, Володимир Петрович Крижанівський ознайомив з Програмою (USAID) «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво» та зосередився на історії питання і регламентній процедурі внесення змін до Конституції України (в частині децентралізації влади). Він наголосив на економічній та історичній обґрунтованості утворення районів, зазначивши, що немає абсолютно окремого шляху до нормального життя, ніж реформи, і цей шлях випробуваний у багатьох країнах. Зробив порівняння з реформами у деяких європейських країнах. Трохи більше зупинився на прикладі Польщі, де створення об’єднаних громад проходило «зверху», без обговорення. У нас, в Україні, на реформу «з обговоренням» (згідно Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад»)  відводиться конкретний період – практично три роки. За цей час вся територія України має бути залучена в об’єднані територіальні громади, що дасть змогу створити таку ефективну владу, у якої будуть повноваження, ресурси, відповідальність.
У виступі досить детально було розглянуто напрямки змін до Конституції України, які стосуються адміністративно-територіальних одиниць - громада, район, регіон; діяльності префектів -  призначення, повноваження; місцевого самоврядування - його означення, органи і формування, повноваження і фінанси; відповідальність органів місцевого самоврядування, дострокове припинення повноважень, підстави і порядок, правові наслідки. Доповідач в чергове розвінчав перед аудиторією міфи щодо «префекторського тиску на громаду», навівши у приклад статистику європейських країн.  Так, у Франції префектами відмінюється лише 0,1 %  актів місцевого самоврядування. Це – один акт із однієї тисячі прийнятих. У Польщі – 0,4 %, тобто із 1000 прийнятих актів відміняється  4.
Спікер реформи, головний спеціаліст Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лідія Григорівна Євтушенко провела презентацію законопроекту Президента України «Про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади» на прикладах ключових переваг. Вона зазначила: «Найбільша кількість послуг, які мають надаватись громадянину нашої країни спускаються на базовий рівень – до об’єднаної територіальної громади». Доповідач розвінчала низку міфів, з допомогою яких дехто намагається гальмувати реформу в Україні. Серед них - іміф про «кадрові надлишки». Спікер підкреслила, що нам гостро потрібні висококваліфіковані, патріотично спрямовані кадри. Не відповідає правді міф про те, що поява префектур призведе до «викидання на вулицю» кращих спеціалістів райдержадміністрацій. Частині цих фахівців знайдеться робота у префектурах, але це дійсно мають бути справжні професіонали. Крім того, кадри будуть потрібні для наповнення виконкомів, які будуть створені в об’єднаних територіальних громадах.
Лідія Євтушенко звернула увагу на те, що «нам заважають стереотипи, страхи відносно реформи місцевого самоврядування, але не на них потрібно зосереджуватись, а на перевагах, які нам дасть реформування органів місцевого самоврядування». Вона наголосила, що реформа органів місцевого самоврядування спрямована щоб зупинити руйнацію українського села. Тільки шляхом децентралізації влади можна змінити якість життя сільських мешканців, щоб вона стала такою, як у місті.
Від спікера реформ, експерта Українського інституту міжнародної політики, кандидата наук з державного управлення Яніни Мирославівни Казюк учасники інформаційного заходу отримали фахове роз’яснення особливостей місцевих бюджетів в умовах децентралізації. Доповідач торкнулася розроблення системи фінансового моделювання об’єднаних територіальних громад, загострила увагу на ризиках, яких потрібно буде уникнути задля забезпечення своєї спроможності та дала детальні відповіді кожному, хто в ході виступу звернувся до неї за конкретним поясненням.
Наприкінці зустрічі спікери відповіли на чисельні запитання запрошених на захід колег. Загалом, це був живий діалог між доповідачами і присутніми.
Керівник Офісу реформ у Миколаївській області Валентин Бойко, який вів захід, подякував спікерам реформи децентралізації влади за беззаперечну компетентність в наданні якісної консультаційно-роз’яснювальної інформації та вичерпні відповіді на питання, які виникали в учасників обговорення.Запросив знову відвідати Миколаїв.

Прес-служба Офісу Реформ у Миколаївській області. 

Проект змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) та Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні

На сайті МІНІСТЕРСТВА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

  Роз`яснення щодо змін до Конституції України на реалізацію Реформи місцевого самоврядування та курсу Уряду на децентралізацію влади в Україні
Формат: DOC | Добавлен: 19/08/2014 12:07:10
89Kb Скачать скачать
  Про організацію проведення в Єланецькому районі обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади
Формат: DOC | Добавлен: 19/08/2014 12:08:58
83Kb Скачать скачать