Головна Новини Децентралізація влади Доступ до публічної інформації Запобігання проявам корупції Безвізовий режим: запитання та відповіді

Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області

  ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ САЛЬМОНЕЛИ В ЗАМОРОЖЕНОМУ ФІЛЕ ПТИЦІ, ЕКСПОРТОВАНОМУ З ПОЛЬЩІ
Формат: DOC | Добавлен: 04/08/2020 11:58:49
55Kb Скачать скачать
  Вимоги законодавства щодо впровадження та застосування постійно діючих процедур заснованих на принципах системи НАССР
Формат: DOC | Добавлен: 23/07/2020 10:08:34
76Kb Скачать скачать
  Щодо повідомлення RASFF № 2020.2623-fup 12 та № 2020.2623
Формат: DOC | Добавлен: 21/07/2020 17:50:03
57Kb Скачать скачать
  ЯК ПРАВИЛЬНО УТИЛІЗУВАТИ ВИКОРИСТАНІ МАСКИ
Формат: DOC | Добавлен: 17/07/2020 11:44:59
61Kb Скачать скачать
  НОВІ ВИМОГИ ДО БЕЗПЕЧНОСТІ ТА ЯКОСТІ МОЛОКА: НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ГОСПОДАРСТВАМ З ВИРОБНИЦТВА МОЛОКА
Формат: DOCX | Добавлен: 16/07/2020 10:03:36
19Kb Скачать скачать
  СКАЗ – НЕБЕЗПЕЧНЕ ВІРУСНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ СПІЛЬНЕ ДЛЯ ТВАРИН І ЛЮДЕЙ
Формат: DOC | Добавлен: 16/07/2020 10:02:17
77Kb Скачать скачать

 Про заборону ввозу тварин до Канади

Відповідно до офіційного повідомлення Канадського агентства з інспекції продовольства від 24.06.2020 стосовно загибелі домашніх тварин, що перевозились 13.06.2020 авіарейсом № 1241 Київ-Торонто, з 06.07.2020 канадською стороною заборонено ввезення домашніх тварин (собак та котів) до Канади з України, а також призупинено дію раніше виданих та видачу нових дозволів на їх ввезення.

 

 МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ПОШИРЕННЯ ПОШИРЕННЮ ГОСТРОЇ РЕСПІРАТОРНОЇ ХВОРОБИ COVID-19 НА ПОТУЖНОСТЯХ З ВИРОЩУВАННЯ, УТРИМАННЯ, ЗАБОЮ, ПЕРЕРОБКИ І ОБІГУ ТВАРИН ТА ВИРОБНИЦТВА ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

Фахівцями Мінекономіки та Держпродспоживслужби із залученням представників бізнесу було розроблено Методичні рекомендації щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на потужностях з вирощування, утримання, забою, переробки і обігу тварин та виробництва харчових продуктів.

Відповідний документ ґрунтується на рекомендаціях ВООЗ «COVID-19 та безпека харчових продуктів: Керівництво для харчових підприємств» та покликаний надати виробникам і операторам ринку більше інформації щодо їх можливих дій в умовах поширення COVID-19.

Зокрема, Методичні рекомендації містять:

– інформацію про хворобу COVID-19;

– симптоми і шляхи інфікування;

– гігієну, профілактичні санітарні і протиепідемічні заходи;

– порядок здійснення заходів з недопущення порушень в роботі та/або тимчасового зупинення виробничих потужностей;

– додаткові заходи для підтримки цілісності харчових ланцюгів і забезпечення безперебійного постачання безпечних харчових продуктів кінцевим споживачам;

– зразок декларації, заповнення якої є обов’язковим для потрапляння на територію оператора  потужності;

– орієнтовний перелік заходів із забезпечення біологічної безпеки тощо.

Методичні рекомендації не є нормативно-правовим актом.

 

 ЩОДО НАБРАННЯ ЧИННОСТІ НАКАЗУ МІНІСТЕРСТВА АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ ВІД 13.06.2018 № 270

14 липня 2020 року набирає чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.06.2018 № 270 «Про затвердження Вимог до змісту, форми та порядку надання інформації про харчових ланцюг».

Дані Вимоги встановлюють зміст, форму та порядок надання господарством походження інформації про тварину, передбачену для забою, у тому числі про стан її здоров’я, лікування та застосування ветеринарних препаратів.

Наказ прийнято на виконання Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», статтею 30 якого передбачена перевірка державним ветеринарним інспектором інформації про харчовий ланцюг, зокрема інформації, отриманої з господарства походження, про тварину, призначену для забою, у тому числі про стан її здоров’я, лікування та застосування ветеринарних препаратів.

Відповідно до Вимог оператор господарства походження тварин безпосередньо буде підтверджувати стан здоров’я тварин, а також надавати відомості про лікування тварин та застосування їм ветеринарних препаратів. Наказом врегульовано питання переміщення тварин із зон захисту та спостереження (нагляду), що є надзвичайно важливим в контексті забезпечення епізоотичного благополуччя держави, а також питання поводження з вимушено забитими тваринами.

 ЩОДО ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ПОТУЖНОСТЕЙ ОПЕРАТОРАМИ РИНКУ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

Згідно статті 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.

Порядок проведення державної реєстрації потужностей, який визначає процедуру державної реєстрації потужностей, які використовуються на будь-якій стадії виробництва та/або обігу харчових продуктів, затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 № 39.

Державна реєстрація потужностей проводиться в територіальних органах Держпродспоживслужби за місцем знаходження потужностей, безкоштовно.

Станом на 01.07.2020 на території Миколаївської області зареєстровано 12 888 потужностей, в тому числі заклади громадського харчування (кафе, ресторани, бари, піцерії, тощо), об’єкти роздрібної торгівлі харчовими продуктами (магазини, супермаркети, ларьки, тощо), потужності первинного виробництва харчових продуктів (земельні ділянки сільгоспугідь, пасіки, водойми з вирощування товарної риби, ферми з вирощування сільськогосподарських тварин, мисливські господарства).

На сьогоднішній день, згідно Законів України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 17.03.2020 № 533-IX, «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 533-IX, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 № 500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», Держпродспоживслужбою припинено здійснення планових заходів державного контролю у сфері безпечності харчових продуктів, відповідно і здійснення контролю за державною реєстрацією потужностей, тимчасово на період дії карантину.

Останнім часом, сільгоспвиробники області активно долучились до здійснення державної реєстрації земель сільськогосподарського призначення, як потужностей первинного виробництва харчових продуктів. До Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області протягом червня 2020 року надійшло 328 заяв про реєстрацію земель сільськогосподарського призначення, як потужностей з первинного виробництва харчових продуктів.

Кожен оператор ринку, потужності якого зареєстровані, має можливість переглянути інформацію в Державному реєстрі потужностей операторів ринку. Даний реєстр має вільний доступ на офіційному сайті Держпродспоживслужби (w.w.w.consumer.gov.ua → діяльність → реєстри → Державний реєстр потужностей операторів ринку (наказ Мінагрополітики від 10.02.2016 № 39).

Необхідно зауважити на тому, що одним із обов’язків операторів ринку, згідно частини 8, статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» є, заборона здійснення обігу харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу відповідно до цього Закону, та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів.

Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», встановлена відповідальність операторів ринку щодо державної реєстрації потужностей». Згідно пункту 2, частини 1, статті 65 зазначеного Закону, виробництво та/або обіг харчових продуктів або кормів з використанням незареєстрованої потужності, якщо обов’язковість її державної реєстрації встановлена законом, – тягнуть за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі двадцяти мінімальних заробітних плат (94460,0 грн.), на фізичних осіб – підприємців – у розмірі одинадцяти мінімальних заробітних плат (51953,0 грн.).

На підставі вищезазначеного Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає операторів ринку Миколаївської області не зволікати з питанням щодо здійснення державної реєстрації своїх потужностей.

 Щодо сертифікації продукції птахівництва до Республіки Узбекистан

Відповідно до повідомлення Державного комітету ветеринарії та розвитку тваринництва Республіки Узбекистан від 05.06.2020 № 03/26-835, враховуючи надану Держпродспоживслужбою інформацію щодо заходів з локалізації та ліквідації спалаху високопатогенного грипу птиці на території Немирівського району Вінницької області, беручи до уваги Регламент Комісії ЄС від 03.03.2020 № 2020/352, компетентним органом Республіки Узбекистан визнано зонування відповідно до вищезазначеного Регламенту та знято тимчасові обмеження на ввезення птиці та продукції птахівництва з України до Республіки Узбекистан.

 

 ТЕХНОЛОГІЧНИЙ РЕГЛАМЕНТ ДЛЯ ПІДПРИЄМСТВА ПИТНОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ

Як відомо, питна вода, перед тим, як потрапити до споживача, проходить де який путь між джерелом, з якого вона видобувається, до водопровідного крану на розвідній мережі, через необхідні етапи водопідготовки. Це може бути знезараження з метою запобігання бактеріального забруднення, очищення від надлишків мінеральних складових, а іноді, навпроти, додаткова мінералізація. Дуже важливо, щоби на своєму шляху до споживача, вода не втратила свої властивості та якісні показники.

Всі етапи видобування, оброблення, транспортування та розподіл питної води між споживачами є складовими технологічного процесу виробництва питної води, який повинен здійснюватися с дотриманням вимог чинного законодавства.

Діючими нормативними законодавчими актами передбачено, що основним технічним документом для підприємств, які надають послуги з централізованого питного водопостачання (та водовідведення), є Технологічний регламент.

Необхідність його розробки передбачена ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (п. 3.10), де зазначено: «Виробництво питної води здійснюється за нормативно-технічним документом та відповідно до технологічного регламенту або іншого документа з описом технологічного процесу виробництва питної води, що пройшли державну санітарно-епідеміологічну експертизу та отримали позитивний висновок». Також, відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 279 від 10.08.2012 (розділ 3.4.1) суб’єкти господарювання, які здійснюють централізоване водопостачання, повинні мати технологічний регламент з експлуатації споруд та мереж централізованого водопостачання, затверджений керівником суб’єкта господарювання. Наявність технологічного регламенту є обов’язковою вимогою для отримання ліцензії для здійснення господарської діяльності в сфері централізованого водопостачання та водовідведення згідно п.2, п/п 4) Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 307 від 22.03.2017 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення».

В Миколаївський області, за результатами заходів державного нагляду (контролю) об’єктів водопостачання (водопроводів), проведених, спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, встановлено: лише 11,5 % водопроводів, розташованих в Миколаївський області мають технологічні регламенти на виробництво питної води (63 водопроводи з 550).

В тих підприємствах, де в наявності, технологічні регламенти, вони за вмістом не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» та не узгоджені, як то вимагає чинне законодавство, робочі програми відомчого контролю складені з порушенням санітарних вимог щодо періодичності контролю та переліку необхідних для дослідження показників.

Технологічний регламент повинен включати повний детальний опис технологічного процесу виробництва питної води та показники якості питної води, що виробляється підприємством та надається споживачу. Зокрема, характеристики системи водопостачання в цілому та її окремих частин, очисних споруд, насосних станцій, розподільної мережі та її окремих частин. В тому числі, наявних установок доочищення питної води, що більш притаманне для сільських водопроводів, при цьому регламент повинен включати необхідний порядок здійснення технічного обслуговування установок, тобто, заміни фільтрів, промивок трубопроводів та ємностей тощо. Також, регламент, обов’язкової, повинен включати робочу програму виробничого контролю, складену у повній відповідності до вимог розділу 4 ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», відносно  типу контролю, переліку показників, що досліджуються, періодичності та вибору місць контролю.

Кожен технологічний регламент повинен бути узгоджений в установленому чинним законодавством порядку з отриманням висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи відсутній. Затверджений та узгоджений з усіма необхідними установами технологічний регламент повинен точно виконуватися експлуатуючими службами, він є підставою для виконання всіх видів робіт з експлуатації, поточного та капітального ремонту, технологічного, фізико-хімічного і бактеріологічного контролю за роботою всього водоочисного комплексу та його окремих елементів.

Технологічні регламенти підлягають обов’язковому перегляду і узгодженню в разі внесення змін в технологічний процес видобування підготовки та передання споживачу воді.

Для отримання консультації, щодо розробки Технологічного регламенту, Ви можете звертатись до Єланецького міжрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою:     вул. 1-го Травня, 104, смт. Єланець, телефон 9-22-22.

 

 ПАМ’ЯТКА ЩОДО ОТРИМАННЯ ВЕТЕРИНАРНО-САНІТАРНОГО ПАСПОРТУ ТА ОБСТЕЖЕННЯ ПАСІКИ

ОТРИМАННЯ ВЕТЕРИНАРНО-САНІТАРНОГО ПАСПОРТУ ПАСІКИ ВАРТІСТЬ ветеринарно-санітарного паспорту на пасіку – 50,88 грн. (без НДС) (наказ № 96 від 13.02.2013 Мінагрополітики). Здійснюється в територіальних управліннях Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області - колишні управління ветеринарної медицини).

(абз.1 ст.13 Закону України «Про бджільництво», п.5 Порядку реєстрації пасік, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук за № 184/82 від 20.09.2000)

ОБСТЕЖЕННЯ ПАСІКИ проводиться районними, міськими лікарнями ветеринарної медицини (абз.1 ст.13 Закону України «Про бджільництво», п.4 Порядку реєстрації пасік, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук за № 184/82 від 20.09.2000)

КЛІНІЧНИЙ огляд - 1 бджолосім’ї - 29,73 грн. (без НДС) (наказ № 96 від 13.02.2013 Мінагрополітики).

При видачі ветеринарно-санітарного паспорту вперше - клінічному огляду підлягають 100 % бджолосімей пасіки з відбором зразків.

При щорічному обстежені клінічному огляду підлягають не менше 10 % бджолосімей з відбором зразків.

ПРИ ОБСТЕЖЕННІ (ПАСПОРТИЗАЦІЇ) пасік для лабораторних досліджень відбирають матеріал від 10 % бджолосімей.

При щорічному обстеженні при наявності ветеринарно-санітарного паспорту дослідження безкоштовні.

При видачі вперше ветеринарно-санітарного паспорту дослідження (10 % від наявних бджолосімей): Вароатоз - 15,33 грн., Нозематоз - 13,37 грн., Акарапідоз - 13,37 грн., Американський гнилець - 143,47 грн., Європейський гнилець - 143,47 грн. (розмір плати зазначений без НДС).

ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ ОПЕРАТОРІВ РИНКУ (ПАСІК)

Потужності з первинного виробництва підлягають державній реєстрації. (ст. 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 № 39.)

Реєстрація здійснюється в територіальних управліннях Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області - колишні управління ветеринарної медицини). Для проведення реєстрації необхідно подати заяву встановленого зразка (додається). Державна реєстрація БЕЗКОШТОВНО.

Крім того наголошуємо, що відповідно до п. 8 ст. 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» операторам ринку забороняється здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу відповідно до цього Закону, та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів.

 ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ САЛЬМОНЕЛИ В ОХОЛОДЖЕНИХ М’ЯСОПРОДУКТАХ З ПТИЦІ

До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF № 2020.2145-fup 1 та № 2020.2145».

Відповідно повідомлення RASFF виявлено Salmonella Enterica ser. Enteritidis (presenсe 25G) в охолоджених м’ясопродуктах з птиці з Польщі (виробництво: Animex Foods Sp. z o. o. sp.k Oddzial w Daszynie, PL 10043902 WE, Daszyna, Poland) до Хорватії (постачальник: Mesna Industrija Braca Pivac d.o.o., 169, Vrgorac; отримувач PPK Karlovacka mesna industrija d.d., HR3EU, Karlovac, Croatia) та України (отримувач: ТОВ «ЄВРО ФУД СОЛЮШНС», вул. Богдана Хмельницького, 42, м. Луцьк, 43000).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 ЩОДО ПОВІДОМЛЕНЯ RASFF № 2020.2045- fup 1, № 2020.1666- fup 9

До Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області надійшли листи Держпродспоживслужби від 28.05.2020 № 11.1.3- 26/2/7945 «Щодо повідомлення RASFF № 2020.1666-fup 9» та № 11.1.3-26/2/7969 «Щодо повідомлення RASFF № 2020.2045- fup 1».

Відповідно повідомлення RASFF № 2020.1666-fup 9 виявлено Salmonella Enterica ser. Enteritidis (presence/25G) в заморожених продуктах птахівництва, що експортувалися з Польщі (slaughterhouse Cedrob S.A., PL 14023901 WE, Ujazdowek, Ciechanow; cutting plant - Zaklady Miesne «Czaplicki» Sp. z o. o. PL 14134304 WE, Mlawa; producer - Zaklad Przetworstwa Drobiu s. c., Czerwiensk) до Болгарії та України (отримувач: ТОВ «ВІРТУС ТРЕЙД», вул. Святотроїцька, 73/1, кв. 215, м. Черкаси, 18000).

Відповідно повідомлення RASFF № 2020.2045- fup 1 виявлено Salmonella Enterica ser. Enteritidis (presence/25G) в охолодженому м’ясі птиці з Польщі (виробництво: Zaklady Miesne «Czaplicki» Sp. z o. o. PL 14134304 WE, Mlawa;) до Словакії та України (отримувач: «ТОВ УКРРИБА ЛТД», вул. Городоцька, 355 Г, м. Львів, 79040).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО НЕАВТОРИЗОВАНОЇ СУБСТАНЦІЇ ОКСИДУ ФЕНБУТАТІНУ (0,62 МГ/КГ – РРМ)

У ЛИМОНАХ З ТУРЕЧЧИНИ

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло повідомлення через систему швидкого оповіщення щодо харчових продуктів та кормів (RASFF) від 12 травня 2020 року № 2020.1984 щодо неавторизованої субстанції оксиду фенбутатіну (0,62 мг/кг – РРМ) у лимонах з Туреччини (виробник: Ataman Oton Tas Gida Urunleri Ith Irh San. Ve Tic Ltd Sti) через Україну (країна-відправник – ТОВ “БІМ ФОРС ЛІМІТЕД” просп. Академіка Глушка, 29, оф. 609, м. Одеса, 65104) до Польщі (імпортер: Targban Sp zoo).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ САЛЬМОНЕЛИ В ЗАМОРОЖЕНОМУ М’ЯСІ КУРЯЧОМУ

До Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області надійшов лист Держпродспоживслужби № 11.1.1-5/2/7703 від 22.05.2020 «Щодо повідомлення RASFF № 2020.1664». Відповідно до даного повідомлення виявлено Salmonella Enterica ser. Enteridis (presence/25G) в замороженому м’ясі курячому механічного обвалювання, експортованому з Польщі (manufacture - Cedrob., № РL 14023901 WЕ, Ujazdówek, Ciechanów) до окремих держав - членів ЄС (Литви) та до України.

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.


 

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

м. Київ

 09.05.2020                                                                                             № 17

 Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID -19)

 Відповідно до статті 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», на виконання пункту 22 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», постановляю:

1.         Затвердити Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID -19), що додаються.

2.         Директорату громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України довести цю постанову до відома зацікавлених центральних органів виконавчої влади, Київської міської, обласних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

3.         Ця постанова набирає чинності з 11 травня 2020 року.

  Заступник Міністра охорони здоров'я –

головний державний санітарний лікар України                              В. ЛЯШКО

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Головного державного

санітарного лікаря України

від 09.05.2020 № 17

 Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при
торгівлі продовольчими (окрім ринків) та непродовольчими товарами на

період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби

(СОVID -19)

 Торгівля продовольчими та непродовольчими товарами повинна здійснюватися з дотриманням санітарних вимог та з урахуванням цих рекомендацій, спрямованих на запобігання ускладнення епідемічної ситуації внаслідок поширення коронавірусної хвороби (СОVID -19).

1. Перед початком зміни проводиться температурний скринінг усім працівникам.

Працівники, в яких при проведенні температурного скринінгу виявлено температуру тіла понад 37,2° С або ознаки респіраторних захворювань не допускаються до виконання обов’язків.

При проведенні вимірювання температури тіла контактним методом, забезпечується обов’язкова дезінфекція виробу, яким здійснюється термометрія, після кожного його використання згідно з інструкцією виробника дезінфекційного засобу.

2. На вході до закладу торгівлі, а також на кожному вході до торговельно- розважального центру необхідно:

- розмістити інформаційні матеріали щодо профілактики коронавірусної хвороби СОVID -19 та повідомлення з проханням до відвідувачів залишатися вдома (утриматися від відвідування) при наявності ознак респіраторних захворювань;

- організувати місця для обробки рук спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої речовини понад 60% для ізопропілових спиртів та понад 70% для етилових спиртів.

4. Дозволяється одночасне перебування відвідувачів у закладі з розрахунку не більше однієї особи на 10 квадратних метрів площі зали обслуговування. Обмеження контакту між працівниками та відвідувачами повинно здійснюватися шляхом організації обслуговування з дотриманням принципу соціального дистанціювання (1,5 метри).

Допуск відвідувачів та перебування у закладі дозволяється лише у респіраторі або захисній масці (у тому числі саморобній), так, щоб були покриті ніс та рот.

5. Адміністрація/персонал самостійно забезпечує та контролює виконання умов з недопущення черг. Біля місць потенційного скупчення людей повинно бути нанесено відповідне тимчасове маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менше 1,5м.

6. Ручки корзинок та візків для покупок повинні бути оброблені дезінфекційним засобом і розташовані окремо з табличкою «Продезінфіковано».

Використані відвідувачами корзини та візки повинні складатися окремо та пройти дезінфекційну обробку ручок перед наступним використанням.

7. Працівники закладів торгівлі, в тому числі, які видають замовлення та здійснюють розрахунок повинні бути одягнені в медичну маску або респіратор та одноразові рукавички (З І З).

Після кожного зняття З І З та одяганням чистої маски/респіратора, одноразових рукавичок працівник повинен ретельно помити руки з милом або обробити антисептичним засобом.

Адміністрація закладу повинна провести навчання серед працівників щодо правил використання З І З, їх утилізації та забезпечити контроль за використанням З І З.

8. Суб’єкт господарської діяльності повинен забезпечити:

- постійну наявність рідкого мила, антисептиків та паперових рушників в санвузлах (за їх наявності). Використання багаторазових рушників заборонено;

- інформування клієнтів щодо встановлених обмежень та умов обслуговування в закладі та на офіційних сторінках в мережі Інтернет та соціальних мережах;

- вологе прибирання виробничих приміщень та поверхонь, місць контакту рук працівників і відвідувачів (ручки дверей, місця сидіння, раковини, столи тощо з використанням миючих та дезінфекційних (в кінці зміни) засобів не рідше ніж кожні 2 години, перед відкриттям та після закінчення робочого дня/зміни;

- централізований збір використаних ЗІЗ, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами з подальшою утилізацією;

- обмеження масових зборів працівників в закритих приміщеннях;

- тимчасове відсторонення від роботи осіб з групи ризику (особи, які досягли 60-річного віку, особи, які мають хронічні захворювання, що пригнічують імунітет та хронічні захворювання легень).

9. Працівники повинні:

- регулярно мити руки з милом або обробляти їх спиртовмісними антисептиками не рідше ніж раз на 3 години, та після відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, обслуговування тощо;

- утримуватись від контактів з особами, що мають симптоми респіраторних захворювань - кашель, лихоманка, ломота в тілі тощо;

- самоізолюватись у разі виникнення симптомів респіраторних захворювань.

 

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

м. Київ

09.05.2020                                                                                    № 18

 

Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при роботі закладів громадського харчування на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)

 Відповідно до статті 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», на виконання пункту 22 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», постановляю:

1. Затвердити Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при роботі закладів громадського харчування на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19), що додаються.

2. Директорату громадського здоров'я Міністерства охорони здоров’я України довести цю постанову до відома зацікавлених центральних органів виконавчої влади, Київської міської, обласних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

3. Ця постанова набирає чинності з 11 травня 2020 року.

 

 Заступник Міністра охорони здоров'я –

головний державний санітарний лікар України                                 В. ЛЯШКО

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Головного державного санітарного лікаря України

від 09.05.2020 № 18

 Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів при
роботі закладів громадського харчування на період карантину у зв’язку
з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)

 Обслуговування в закладах громадського харчування здійснюється відповідно до законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, санітарних норм та правил та з урахуванням цих тимчасових рекомендацій, спрямованих на запобігання ускладнення епідемічної ситуації внаслідок поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19).

1. Перед початком зміни проводиться температурний скринінг усім працівникам.

Працівники, в яких при проведенні температурного скринінгу виявлено температуру тіла понад 37,2° С або ознаки респіраторних захворювань не допускаються до виконання обов'язків.

При проведенні вимірювання температури тіла контактним методом, забезпечується обов'язкова дезінфекція виробу, яким здійснюється термометрія, після кожного його використання згідно з інструкцією виробника дезінфекційного засобу.

2. Обслуговування в закладах громадського харчування дозволяється виключно на виніс за попереднім замовленням та/або на відкритих (літніх) майданчиках просто неба за умови забезпечення дотримання відстані не менш як 1,5 метра між місцями для сидіння за сусідніми столами та розміщення не більш як двох клієнтів за одним столом (без урахування дітей віком до 14 років).

За можливості, місця для сидіння, обшиті тканиною або іншими м'якими матеріалами, замінюються на ті, які піддаються дезінфекції.

Обслуговування клієнтів в приміщеннях закладів громадського харчування забороняється. Вхід в приміщення дозволяється виключно для користування санвузлами/пеленальними кімнатами та проходами/сходами (ліфтами), що ведуть до літніх майданчиків на даху.

Очікування в черзі до санвузлів/пеленальних кімнат у приміщеннях закладів громадського харчування має відбуватись тільки ззовні приміщення. Шлях до санвузлів/пеленальних кімнат повинен бути відгороджений від решти приміщення закладу.

3. В зоні обслуговування необхідно організувати місця для обробки рук спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої речовини понад 60% для ізопропілових спиртів та понад 70% для етилових спиртів. Доцільно розмістити яскравий вказівник про необхідність дезінфекції рук (банер, наклейка тощо).

4. Замовлення може здійснюватися:

- дистанційно (телефоном, з використанням засобів телекомунікацій);

- через спеціально облаштоване вікно (вхідні двері) закладу;

- безпосередньо працівникам закладу, які здійснюють обслуговування клієнтів на відкритих (літніх) майданчиках (офіціантам).

5. Видача клієнтам паперових меню заборонена. Меню повинні бути розміщені для безконтактного ознайомлення біля входу або місця прийняття замовлення, у кількості, достатній, щоб уникнути скупчення людей, або бути стаціонарно розміщені на столах для безконтактного ознайомлення з матеріалу, що дозволяє проведення обробки дезінфекційним засобом.

6. Видача замовлень клієнтам або офіціантам, що обслуговують клієнтів на відкритих (літніх) майданчиках та розрахунок з клієнтами здійснюється через спеціально облаштоване вікно або через вхідні двері закладу, задля уникнення контакту з працівниками, які перебувають безпосередньо в закладі.

7. Місце видачі замовлень та розрахунку повинно:

- унеможливлювати вхід клієнтів/офіціантів до приміщень закладу;

- мати можливість безготівкового (безконтактного) розрахунку;

- бути обладнане столиком/поличкою для передачі замовлення без особистого контакту з клієнтом/офіціантом.

8. Видача замовлень на виніс здійснюється виключно в закритій тарі.

Видача замовлень на літніх майданчиках може здійснюватись в багаторазовому посуді за умови його миття при високих температурах у посудомийній машині, з використанням миючих засобів.

9. Адміністрація/персонал самостійно забезпечує та контролює виконання умов з недопущення черг та скупчень навколо місць видачі замовлень, в тому числі дистанційно інформувати про готовність замовлень на виніс.

Біля місць потенційного скупчення людей повинно бути нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між клієнтами не менше 1,5м.

10. Працівники закладів громадського харчування, в тому числі які видають замовлення та здійснюють розрахунок, повинні бути одягнені в медичну маску або респіратор, окуляри (або захисний екран між працівником та відвідувачем при видачі замовлень на виніс) та одноразові рукавички (ЗІЗ).

Після кожного зняття ЗІЗ та одяганням чистої маски/респіратора, одноразових рукавичок працівник повинен ретельно помити руки з милом або обробити їх антисептичним засобом.

Адміністрація закладу громадського харчування повинна провести навчання серед працівників щодо правил використання ЗІЗ, їх утилізації та забезпечити контроль за дотриманням зазначених правил.

11. Суб'єкт господарської діяльності повинен забезпечити:

- постійну наявність рідкого мила, антисептиків та паперових рушників в санвузлах/пеленальних кімнатах. Використання багаторазових рушників заборонено;

- інформування клієнтів щодо встановлених обмежень та умов обслуговування в закладі та на офіційних сторінках в мережі Інтернет та соціальних мережах;

- вологе прибирання виробничих приміщень та поверхонь на літніх майданчиках, місць контакту рук працівників і клієнтів (ручки дверей, місця сидіння, раковини, столи тощо з використанням миючих та дезінфекційних (в кінці зміни) засобів не рідше ніж кожні 2 години, перед відкриттям та після закінчення робочого дня/зміни;

- централізований збір використаних ЗІЗ, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами з подальшою утилізацією;

- тимчасове відсторонення від роботи осіб з групи ризику (особи, які досягли 60-річного віку, особи, які мають хронічні захворювання, що пригнічують імунітет та хронічні захворювання легень).

12. Працівники повинні:

- регулярно мити руки з милом або обробляти їх спиртовмісними антисептиками не рідше ніж раз на 3 години, та після відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, обслуговування тощо;

- утримуватись від дотиків обличчя руками;

- утримуватись від контактів з особами, що мають симптоми респіраторних захворювань - кашель, лихоманка, ломота в тілі тощо;

 

 ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ САЛЬМОНЕЛИ В ЗАМОРОЖЕНИХ ЧЕТВЕРТИНАХ КУРЯЧИХ

До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF від 16.04.2020 № 2020.1664 щодо виявлення Salmonella Enterica ser. Enteridis (presenсe/25G) в заморожених четвертинах курячих, експортованих з Польщі (farmer – Hanna i Marcin Śliwińscy Sp. Jawna Kozielsk, Kuczbork; produser – Zaklady Miesne “Czaplicki” Sp. z o.o., № PL 14134304 WE, Mlawa; manufacture – Cedrob S.A., № PL 14023901 WE, Ujazdówek, Ciechanów; storage – AMP Logistyka Sp zoo, № PL 14201101 WE, Plonsk) до окремих держав-членів ЄС (Литви) та до України.

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі – Закон) оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 ВИМОГИ ДО ОБРОБКИ ПОЛІВ ПЕСТИЦИДАМИ АВІАЦІЙНИМ МЕТОДОМ

Триває період інтенсивного застосування хімічних засобів захисту сільськогосподарських рослин від шкідників, хвороб та бур’янів, у тому числі й за допомогою авіаційного методу внесення препаратів. Тому важливим є питання необхідності дотримання регламентів під час виконання авіаційно-хімічних робіт та недопущення не сертифікованих суб’єктів авіаційної діяльності для проведення таких робіт з метою уникнення негативних наслідків для здоров’я людей та довкілля.

В Україні діють єдині для всіх Державні санітарні правила «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» № 8.8.1.2.001-98, «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» від 18.12.1996 № 382, а також «Правила безпеки праці під час виконання авіаційно-хімічних робіт» від 06.06.2008 № 129.

Відповідальність за дотримання вимог санітарних правил і норм при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника виконання авіаційних робіт та власника повітряних суден сільгоспавіації.

Авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в “Перелік препаратів, дозволених до авіаційного застосування в Україні”, (погоджується Міністерством охорони здоров’я, Мінекобезпеки і затверджується Укрдержхімкомісією).

При авіаційному застосуванні пестицидів необхідно надавати перевагу таким формам препаратів і методам обробки, які мінімізують забруднення ними навколишнього середовища (гранули, важкі аерозолі, обробка по краю, обробка по діагоналі тощо), а також використанню комбінованих препаратів, що підвищують ефективність обробок при зменшенні норм витрат пестицидів.

Для виконання робочих польотів при авіаційному застосуванні пестицидів в сільському і лісовому господарстві повинні використовуватись постійні, а при їх відсутності – тимчасові аеродроми і вертодроми сільгоспавіації, які мають санітарний паспорт або дозвіл на право експлуатації.

Заплановані для авіаційних обробок сільськогосподарські і лісові угіддя повинні бути занесені на карти-схеми землелісокористування. Проекти авіаційно-хімічних робіт погоджуються установами держсанепіднагляду (Держпродспоживслужбою) і Мінекобезпеки не пізніше, чим за 10 діб до початку робіт.

За три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи:

·   оповістити, органи місцевого самоврядування, населення (радіо, преса) про місце, час, терміни проведення авіаційних робіт пестицидами та агрохімікатами;

·   встановити спеціальні попереджувальні знаки на відстані 300 м від місця обробки.

При застосуванні пестицидів за допомогою авіації необхідно суворо витримувати санітарно-захисні зони від ділянок авіахімічних обробок до інших об’єктів (населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання, постійних пасік, тощо).

Авіаційні працівники (пілоти, техніки, інженери, мийники), а також працівники замовника (робітники завантажувального майданчика, сигнальники) повинні мати допуск на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами, який видається після проходження медичного огляду і спеціального навчання керівниками підприємств, в яких вони працюють.

Медичний огляд та надання дозволу авіаційним працівникам на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами здійснюється у відповідності з “Положенням про медичний огляд працівників певних категорій” затвердженим Міністерством охорони здоров’я, та “Правилами і порядком медичної сертифікації авіаційного персоналу і осіб, які не належать до авіаційного персоналу”, що затверджуються Міністерством транспорту, та згідно вимог ДСП 382-96.

При цьому нагадуємо, на період карантину повинні бути посилені заходи направлені на недопущення розповсюдження серед населення гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої вірусом SARS-Cov-2, для цього на підприємстві необхідно запровадити наступні профілактичні заходи:

·   не допускати працівників, які мають ознаки респіраторних захворювань до роботи;

·   забезпечення та контроль наявності рідкого мила, одноразових паперових рушників, на робочих місцях персоналу;

·   забезпечення наявності спиртових антисептиків або диспенсерів для обробки рук з антисептиком;

·   неухильно дотримуватися правил респіраторної гігієни.

Для отримання консультації Ви можете звертатись до Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за адресою: м.Миколаїв, вул. Кузнецька, 192, тел. 70-93-77.

 

 КОРОНАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ. ПРОДОВЖЕННЯ КАРАНТИНУ

Кабінет міністрів України продовжив дію карантину до 11.05.2020. Відповідне рішення було прийняте на засіданні Уряду 22.04.2020.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на території України на період карантину тимчасово припиняється проведення планових заходів з госпіталізації та планових операцій. Дозволено надавати медичну допомогу при термінових та невідкладних станах хворих. Відмінені диспансерні огляди. Травмпункти та невідкладна допомога працює у штатному режимі.

Все, що потрібно знати, звертаючись до лікувального закладу:

Йдучи до лікарні, хворі повинні мати засоби індивідуального захисту, зокрема, маску. Це обмеження для недопущення поширення коронавірусної інфекції.

Не нехтуйте масками під час відвідувань, особливо, якщо ви маєте ознаки хвороби.

Звертатися до лікарні лише у разі крайньої необхідності. Краще не наражати себе та інших на небезпеку. Отримати консультацію лікаря можна або в телефонному режимі, або ж онлайн.

В приміщенні лікувального закладу повинна бути дистанція між людьми, які очікують дозволу на вхід не менше ніж 1,5 метра.

Доводимо до вашого відома: на період встановлення карантину та протягом 30 днів після закінчення такого періоду дозволяється залучення працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, визначених переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 21, ст. 950), строк періодичного профілактичного медичного огляду яких припав на період карантину, без проходження відповідного профілактичного медичного огляду.

 ПОЛІПШЕННЯ ІМУНІТЕТУ ПІД ЧАС КОРОНАВІРУСУ COVID-19

Вакцина від коронавірусу і досі не знайдена, хоча багато вчених з усього світу займаються її винаходом. Офіційна позиція ВООЗ така: рекомендованих ліків для профілактики або лікування COVID-19 поки немає. Також вчені не мають єдиної думки про те, як можливо уникнути зараження. Але вчені та медики солідарні в одному – імунітет людини має дуже велике значенні, як при можливому заражені так і в період одужання людини.

Нажаль сучасна людина, в умовах стресу, поганої екології та відсутності здорового образу життя має ослаблення імунітету. При сьогоднішній можливості зараження коронавірусом COVID-19 мати міцний імунітет це запорука зниження загрози вашого життя та життя ваших близьких.

У вузькому значенні імунітет - несприйнятливість організму до інфекційних та неінфекційних агентів та речовин: бактерій, вірусів, найпростіших, гельмінтів, токсинів, отрут та інших факторів, які чужі для організму. Загалом імунітет — здатність організму підтримувати нормальне функціонування під впливом зовнішніх факторів.

Ми повинні використовувати всі можливості для посилення власного імунітету. Немає спеціальних препаратів для підвищення імунітету. Стан імунної системи залежить від способу життя, харчування, екології та генетики. За короткий термін посилити імунітет вкрай важко. Але починати потрібно, а в теперішній час, дуже розумно.

В першу чергу потрібно замислитись про здорове харчування. Використовуючи його принципи та основи Ви можете внести великий вклад та створити міцний фундамент імунітету.

Потрібно ввести у раціон прості та корисні продукти такі як натуральний мед, який містить багато вітамінів А,В,С,Е, К, а також фолієву кислоту, а також містить флавоноїди, які регулюють активність ферментів в організмі.

Горіхи містять дуже корисні жирні кислоти Омега – 3 та рослинні білки, калій, магній, фосфор, які сприяють зміцненню імунітету.

Дуже важливі цитрусові, що багаті на вітамін С, та ягоди, які багаті на вітаміни та антиоксиданти.

Також слід згадати про молочні продукти, які містять пробіотики: кефір, ряжанку, не солодкий йогурт.

Дефіцит вітаміну B6 негативно впливає на різні аспекти імунної системи. Тому можна згадати про куркуму. Куркума містить вітамін B6 і такі мінерали як калій, марганець та залізо, які є важливими для функціонування різних систем організму. Так, згідно з дослідженнями, куркума дуже ефективна завдяки куркуміну, що покращує функціонування імунної системи. Саме він захищає легені від фіброзу, до якого можуть призвести різні хвороби та віруси, зокрема COVID-19.

За бажанням можливо ввести в раціон насіння льону – багате джерело альфа-ліноленової кислоти, жирних кислот Омега-3 і фітоестрогенів. Вони відіграють важливу роль у моделюванні реакції імунної системи, стримуванні інфекції.

Здорове харчування це дуже важливий крок, але цей крок не зміцнить Ваш імунітет миттєво. Перехід на здорове харчування, в період можливості захворювання на коронавірус, бажано поєднати з вживанням вітамінів в пігулках. Найбажаніші вітаміни: вітамін C, вітамін A, вітамін E, вітамін D. Деякі вітаміни засвоюються лише з жирами, тому не зменшуйте вживання жирної їжі.

Здоровий раціон це не лише набір продуктів. Бажано не переїдати та харчуватися регулярно.

Важливо пити достатню кількість води протягом дня.

Необхідно зменшити стрес, проводити зволоження повітря в квартирі, вологе прибирання, провітрювання.

Створення розпорядку дня, цей крок, який дозволить рівномірно розподілити навантаження на організм на весь день, сприятливо діє зміцненню здоров’я а також повноцінному відпочинку.

Фізична активність необхідна для нормальної роботи імунної системи. Достатньо щоденних 20-30 хвилинних улюблених вправ. Фізичні вправи стимулюють кровообіг, сприяючи видаленню мікробів з легень і викликаючи збільшення виробництва лейкоцитів – клітин імунної системи, які борються з вірусами та іншими збудниками захворювань, що проникають в організм.

Створюйте корисні звички. Дотримуйтесь правил гігієни, частіше мийте рук, дотримуйтесь дистанції, прикривайте рота при кашлі, обмежуйте контакт з людьми, у яких спостерігаються основні симптоми COVID-19 або будь-якого іншого вірусу.

Корисні звички залишаться з Вами на все життя, коронавірус мине.

 

 ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ВИКОРИСТАННЯ ДЕЗІНФІКУЮЧИХ ЗАСОБІВ ТА АНТИСЕПТИКІВ

Види дезінфікуючих засобів та антисептиків для рук

У рекомендаціях ВООЗ вказані такі хімічні речовини, що можуть руйнувати коронавіруси:

- гіпохлорид натрію 0,5% (еквівалент 5000 ppm), більш відомий нам як «хлорка» – для дезінфекції різних поверхонь, наприклад, підлоги, умивальників;

- етиловий спирт 70% – для дезінфекції малих предметів і тих поверхонь, яких ми часто торкаємося;

антисептики для обробки рук – мають містити не менше ніж 60% етилового спирту.

Захист рук

Для максимального захисту від можливого зараження коронавірусом необхідно регулярно і ретельно мити руки з милом, як мінімум, 20-30 секунд. Якщо немає можливості помити руки, варто користуватися спиртовмісними антисептиками для рук.

Тривалість дії антисептика для рук

Розчин етилового спирту 70%, що входить до антисептика, руйнує вірус за 30 секунд. Тобто, обробивши руки антисептиком, можна вважати себе «захищеними» до наступних контактів із поверхнями, на яких, можливо, є коронавірус.

Водночас слід пам’ятати, що мило й антисептичні засоби «сушать» шкіру – руйнують тонку ліпідну оболонку на поверхні, яка є її природним захистом, тому через часте миття й обробку рук антисептиком потрібно використовувати крем для рук.

Безводні антисептики для рук та переваги їх використання

Безводні, або гелеподібні спиртовмісні антисептики для рук зручно носити із собою та користуватися при нагоді.

Захист очей

Окрім миття і знезараження рук, варто звернути увагу на захист очей. Люди, які носять контактні лінзи, мають особливо ретельно мити руки перед одяганням і зніманням лінз, адже процедура вимагає контакту зі слизовою оболонкою очей, а це один із можливих шляхів передачі вірусу – через «забруднені» (контаміновані) вірусом руки. Загалом можна рекомендувати у період карантинних заходів тимчасово не носити контактні лінзи, а згадати про окуляри, що, окрім необхідної корекції гостроти зору, додатково захищатимуть очі від можливого контакту з коронавірусом.

Захист слизової носа та рота

Для запобігання потраплянню залишків слини та слизу від хворого використовують медичні маски. Для більш професійного захисту (наприклад, лікарів і медичного персоналу) застосовують медичні респіратори класу N 95 (американська класифікація) або FFP2 (європейська класифікація), чи вищого класу – N 99 та FFP3 відповідно.

У разі появи нежитю можна порадити промивати, очищати ніс сольовими розчинами, наприклад, «Хьюмером»; можна проводити механічну очистку носових ходів – відтягувати вміст за допомогою аспіратора, пам’ятаючи про його належну дезінфекцію.

Дезінфікуючі засоби для миття поверхонь

Хлоровмісні дезінфікуючі засоби, більш відомі нам як «хлорка», потрібно використовувати для щоденного вологого прибирання, обробки великих поверхонь. Вологе прибирання варто проводити в захисних рукавичках і (за можливості) у спеціальному одязі для прибирання. Водночас слід не забувати добре вентилювати оброблені дезінфекторами приміщення.

Загальні правила використання дезінфікуючих засобів та антисептиків для рук

Антисептики й дезінфікуючі засоби повинні бути недоступні для дітей, наприклад, зберігатися на верхніх поличках чи у шафках, що закриваються.

Антисептики і деззасоби повинні щільно закриватися, що дозволить запобігти вивітрюванню летючих речовин, які входять до їхнього складу.

Деякі дезінфекційні засоби потребують певного розведення водою, тому необхідно уважно дотримуватися інструкції. Надто низька концентрація діючої речовини у деззасобі може знизити ефективність дезінфекційних заходів!

Вологе прибирання з використанням дезінфекційних засобів варто проводити в гумових рукавичках, що дозволить захистити руки від дії агресивних хімічних речовин, та в спеціальному одязі, фартушку, що захистить одяг від пошкодження.

Антисептики для рук можуть «висушувати» шкіру, тому варто розумно ними користуватися, надаючи перевагу якісним антисептикам сертифікованих виробників, а не «змішаних самотужки» без дотримання технологічних вимог, а також застосовувати якісні креми для зволоження і відновлення шкіри.

У разі появи ознак алергічної реакції необхідно негайно обмежити контакт із речовиною, що спровокувала алергію.

 

 Операторам ринку, що здійснюють діяльність з реалізації овочів та фруктів

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України інформує щодо питань реалізації фруктів та овочів закладами роздрібної торгівлі харчовими продуктами під час дії карантинних обмежень.

За даними Всесвітньої організації з охорони здоров’я на сьогоднішній день у світі відсутні будь-які докази того, що хвороба COVID-19 може передаватися через харчові продукти або пакувальний матеріал. Крім того, немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти та овочі.

Враховуючи міжнародні рекомендації та наявну інформацію про шляхи передачі COVID-19, реалізація фруктів та овочів у закладах роздрібної торгівлі харчовими продуктами має здійснюватися в спосіб, що гарантує дотримання протиепідемічних вимог. Таким способами можуть бути:

1) або реалізація фруктів та овочів в упаковці виробника;

2) або фасування фруктів та овочів продавцем у спеціально відведеному приміщенні, або їх відпуск безпосередньо в торговельній залі через продавця, за умови:

- наявності у продавця особистої медичної книжки;

- використання продавцем засобів індивідуального захисту (маска, рукавички);

- пакування продавцем фруктів та овочів в індивідуальну упаковку (наприклад, одноразові поліетиленові пакети, паперові пакети, плівку, пластикові контейнери тощо);

- дотримання продавцем рекомендованої дистанції із покупцем;

- забезпечення наявності і доступності для продавців засобів дезінфекції у торговельній залі;

3) реалізація нефасованих фруктів та овочів шляхом самообслуговування покупцями в торговельній залі, за умови:

- забезпечення доступу до місця (зони) торгівельного обслуговування лише тих покупців, які мають одягнені засоби індивідуального захисту (маски);

- забезпечення покупців, за потреби, засобами індивідуального захисту (одноразовими рукавичками);

- забезпечення пакування покупцями фруктів та овочів в індивідуальну упаковку (наприклад, одноразові поліетиленові пакети, паперові пакети, плівку, пластикові контейнери тощо);

- забезпечення наявності і доступності для покупців засобів дезінфекції у торговельній залі.

Заклади роздрібної торгівлі харчовими продуктами мають забезпечити покупців інформацією щодо необхідності ретельного миття овочів та фруктів в домашніх умовах, а також, де це є доречним, здійснення їх термообробки перед вживанням.

Заклади роздрібної торгівлі харчовими продуктами мають забезпечити контроль за дотриманням цих рекомендацій.

Одночасно інформуємо, що листи Мінекономіки мають інформативний характер та не встановлюють правових норм.

 

 ПРОФІЛАКТИКА РОЗПОВСЮДЖЕННЯ КОРОНАВІРУСУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ І В ПОБУТІ: РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ ОБЛАСТІ

Керуючись рекомендаціями МОЗ України, пропонуємо керівникам підприємств, громадських закладів, об’єктів торгівлі, громадського харчування, підприємств громадського транспорту вжити попереджувальні заходи з організації роботи щодо недопущення виникнення та розповсюдження нової коронавірусної інфекції (COVID-19).

Отже, рекомендації від Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в  Миколаївській області:

- проведіть роз’яснювальну роботу з персоналом щодо індивідуальних заходів профілактики та реагування на виявлення симптомів серед працівників;

- роздрукуйте та/або оновіть інформаційні постери та нагадування персоналу про важливість та техніку миття рук та/або обробку рук спиртовмісними антисептиками (додаються);

- не допускайте працівників, які мають ознаки респіраторних захворювань до роботи та обслуговування громадян;

- забезпечте та контролюйте наявність рідкого мила, одноразових паперових рушників, спиртовмісних антисептичних засобів на робочих місцях персоналу, а також в залах очікування, фойє та зонах обслуговування відвідувачів;

- за можливості забезпечте наявність спиртових антисептиків або диспенсерів для обробки рук з антисептиком;

- неухильно дотримуватися правил респіраторної гігієни. При відсутності маски необхідно прикривати рот і ніс хусткою або згином ліктя при кашлі та чханні з подальшою гігієнічною обробкою рук спиртовмісним засобом або милом з водою;

- забезпечте наявність засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) для кожного працівника, який працює в зонах контакту з відвідувачами з розрахунку 1 медична маска на 3 години роботи на особу та 1 спиртовий антисептик (100 мл) на 1 особу на зміну (до 12 годин), проведіть відповідне навчання з використання та знешкодження відпрацьованих масок, серветок та встановіть відповідний контроль над дотриманням правил;

- у разі використання маски, не доторкатися і не поправляти передню частину маски; в разі дотику до передньої частини маски – виконати гігієнічну обробку рук спиртовмісних засобом або милом з водою; в разі, якщо маска намокла або забруднилася виділеннями – негайно змінити її;

- не розповсюджуйте або мінімізуйте кількість роздаткових матеріалів (журналів, брошур, рекламної інформації);

- оновіть контактну інформацію про заклади охорони здоров’я, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні хвороби, використовуйте її в роботі та поширте серед працівників;

- забезпечте вологе прибирання приміщень з використанням миючих (протягом робочого дня) та дезінфікуючих (в кінці зміни) засобів;

- забезпечте провітрювання робочих кімнат, залів, фойє, зон обслуговування тощо не рідше, ніж кожні 3 години та після закінчення зміни;

- забезпечте проведення обробки поверхонь, місць контакту рук відвідувачів (ручки дверей, місця сидіння, поверхні столів, раковин, інформаційних стойок тощо) спиртовмісними дезінфекційними засобами з мінімальним терміном експозиції відповідно до інструкції;

- забезпечте збір використаних персоналом засобів індивідуального захисту та використаного персоналом/відвідувачами одноразових хустинок та одноразового посуду в пластикові пакети, що закриваються;

- забезпечте знезараження (дезінфекцію) зібраних матеріалів перед знешкодженням протягом або в кінці зміни та/або по завершенні зміни.

Використання дезінфікуючих засобів

При дезінфекції необхідно використовувати стандартні дезінфікуючі засоби, які зареєстровані відповідно до законодавства та мають чинне Свідоцтво про державну реєстрацію. Необхідно дотримуватись інструкції до кожного окремого дезінфекційного засобу, в тому числі щодо дотримання його ефективної концентрації та експозиції (дотримання часу перебування на оброблюваній поверхні).

Дезрозчини готують згідно інструкції по використанню фірми виробника як при крапельних вірусних інфекціях і використовуються одноразово.

Для вологого прибирання приміщення використовують також традиційні, давно відомі засоби, які позитивно себе зарекомендували: 2,5% розчин мила, 0,5% розчин соди, 0,2% розчин лимонної кислоти та засоби побутової хімії, які мають дезінфікуючі властивості (“Доместос”, “Білизна” тощо). Одним із вказаних розчинів необхідно протирати підвіконня, двері, тумбочку та інші меблі в кімнаті та мити підлогу.

Прибирання необхідно проводити в гумових рукавичках.

 Для дезінфекції можуть використовуватись дезінфекційні засоби та антисептики:

- антисептики для обробки шкіри рук – спиртовмісні препарати (діючі речовини – ізопропіловий, етиловий спирт чи їх комбінації);

- препарати для швидкої дезінфекції поверхонь з мінімальним терміном експозиції (експозиція від 30 сек до 2 хв) – спиртовмісні препарати (діючі речовини – ізопропіловий, етиловий спирт чи їх комбінації);

- для поверхонь, обладнання тощо – деззасоби на основі четвертинних амонієвих сполук чи, хлорвмісні препарати (бажано таблетовані форми для забезпечення чіткого дозування)

В Україні на сьогодні в «Державному реєстрі дезінфекційних засобів» вже зареєстровано понад 500 дезінфектантів та антисептиків.

Орієнтовний перелік деззасобів  для дезінфекції приміщень, які можливо використовувати:

Неохлор

Жавель-Клейд (табл.)

Жавелар (табл.)

Бланідас-300 (табл.)

Дезактин

Санідез

Неостерил

Дез Екон

Дезефект

Стериокс та ін.

Для обробки внутрішніх поверхонь транспорту (контактні поверхні ручок, поручней, крісел) пропонуємо використовувати деззасоби, які не залишають плям на одязі:

Бланідас – оксідез

Гуасепт

Антисептики для обробки рук:

АХД -2000 експрес, АХД-2000 ультра, АХД-2000 гель

Стерилліум

Клінесепт

Бланідас софт дез

Кутасепт

Стерізол та ін.

 

 

 ЯК ВБЕРЕГТИ СЕБЕ ВІД ЗАРАЖЕННЯ ПРИ ПОКУПЦІ ПРОДУКТІВ У МАГАЗИНІ

Купівля їжі – одна з небагатьох причин, по якій можна вийти з дому. Але як це зробити, не ризикуючи здоров’ям? Які запобіжні заходи необхідно вжити в магазині?

Ви повинні зробити покупку в найкоротші терміни і заздалегідь знати, що вибирати. Для цього потрібно скласти список покупок і взяти тільки те, що необхідно. Слідуючи цим методом, ви заощадите гроші, час і не купите нічого зайвого. Необхідно вирішити, коли йти в магазин. Виберіть час, коли найменший наплив людей. Також пам’ятайте, що ви повинні постійно перебувати в півторах метрах від кого-небудь. У магазині є візки та кошики. В деяких присутній гель і папір для дезінфекції. Якщо немає іншого вибору, скористайтеся цим, але пам’ятайте, що водно-спиртовий гель не дає повного ефекту.

Якщо можливо, краще йдіть зісвоєю власною сумкою.

При цьому:

 • Тримайте безпечну відстань
 • Не розмовляйте над їжею
 • Не чіпайте їжу без рукавичок
 • Припускаємо, що у вас немає кашлю, але якщо це станеться, кашляйте в сторону передпліччя і від їжі
 • Не чіпайте своє обличчя з моменту входу, поки не повернетеся додому
 • Використовуйте рукавички, щоб вибрати фрукти іовочі

Якщо ви хочете відвідувати магазин рідше, треба уникати купівлі свіжих і швидкопсувних продуктів. Просто виберіть ті, які довше зберігаються (наприклад, апельсини, яблука, груші, моркву, гарбуз, цибуля-порей, цукіні і т. д).

Ще один важливий момент: в черзі ви повинні триматися на метр відстані від інших людей і касира.

Намагайтеся не використовувати готівку, це відмінний передавач вірусу і інших мікроорганізмів. Майте на увазі, що касирові доводиться доторкатися до грошей всіх людей, які проходять повз, так що краще використовуйте карту.

Принесли продукти додому - тепер ви повинні помити руки, вийняти їжу і залишити її на чистій і продезінфікованої поверхні. Сумку краще покласти в пральну машинку на 60 градусів.

Останнім захисним бар’єром буде правильне приготування їжі. У разі продуктів, які не потрібно готувати, найголовніше, щоб ваші руки і поверхні були чистими до і після обробки.

Половина з цих порад — звичайні, що стосуються безпеки харчових продуктів і правильних методів поводження з ними. Якщо це допоможе усвідомити, що безпека починається в галузі, але закінчується в вашому домі під особистою відповідальністю, вдасться багато чого досягти.

 

Для попередження розповсюдження коронавірусної хвороби Уряд запроваджує більш жорсткі обмежувальні заходи

Уряд на позачерговому засіданні 2 квітня ухвалив нову редакцію постанови № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з дооопрацюванням.

Згідно з прийнятими змінами, на всій території України до кінця карантину діятиме заборона на:

- з 6 квітня перебування в громадських місцях без вдягнутої маски, респіратора;

- з 6 квітня переміщення групою осіб більш ніж дві особи (крім випадків службової необхідності та супроводження дітей);

- перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 14 років, без супроводу батьків;

- відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон (крім вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності);

- відвідування спортивних та дитячих майданчиків;

- відвідування установ і закладів, що надають паліативну допомогу, соціального захисту, установ і закладів, що надають соціальні послуги;

- перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, тощо.

Також постановою закріплюються правила проведення самоізоляції та обсервації. Контроль за дотриманням режиму самоізоляції здійснюється поліцейськими, військовослужбовцями, Національною гвардією, працівниками державних установ Міністерства охорони здоров’я тощо.

Постанова набуває чинності після опублікування в офіційному друкованому виданні.

 

 «ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ НА ПЕРІОД КАРАНТИНУ ЗАБОРОНУ НА ПРОВЕДЕННЯ ПЛАНОВИХ ЗАХОДІВ ІЗ ЗДІЙСНЕННЯ ДЕРЖАВНОГО НАГЛЯДУ (КОНТРОЛЮ) У СФЕРІ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ»

Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року з 12 березня по 3 квітня 2020 року на усій території України встановлено карантин та заборонено роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, а також заборонено регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями).

Також відповідно до Закону України від 17 березня 2020 року № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Звертаємо увагу громадян та операторів ринку на встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 р. № 215 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211» заборону з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності.

Зважаючи на зазначене, заходи державного контролю, заплановані Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області будуть продовжені після зняття карантину або обмежувальних заходів визначених законодавством.

 

 

 ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ ХЛОРПІРИФОС В ГРУШАХ ІМПОРТОВАНИХ З КИТАЮ

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області отримано лист Держпродспоживслужби України № Вх-2-12/1793-20 від 23.03.2020 «Щодо повідомлення RASFF № 2020.0937, № 2020.0937-fur 4 та     № 2020.0937-fur 6».

Відповідно до повідомлення, виявлено хлорпірифос в грушах, імпортованих з Китаю (експортер: Botou Flu Fruit Co. Ltd) до Нідерландів (імпортер: Roveg Fruit BV) та окремих держав-членів ЄС (Польща: FRESH BOX SP. Z O.O) і до України - ТОВ "ОСТ ТОРГ" (вул. Зелена, 15, м. Львів, 79035).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ НЕ ЗАДЕКЛАРОВАНИХ ІНГРЕДІЄНТІВ МОЛОКА (АЛЕРГІЧНІ МОЛОЧНІ ПРОТОЇНИ)

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області отримано лист Держпродспоживслужби України № Вх-2-12/1794-20 від 23.03.2020 «Щодо повідомлення RASFF № 2020.0715, № 2020.0715-fur 91 та   № 2020.0715-fur 118».

Відповідно до повідомлення, виявлено не задекларований інгредієнт молока (алергічні молочні протеїни) в заморожених листах спрінг - ролів, імпортованих із Сінгапуру (виробник: Tee Yih Jia Food Manufactering Pte Ltd) до Нідерландів (імпортер: Tee Yih Jia Food Manufactering Pte Ltd), Франції (Auchan France), Польщі (ASIA-FOODS Sp. z o.o.) та окремих держав-членів ЄС і до України - ТОВ "АШАН УКРАЇНА" та LLC TUMI 2 GO (вул. Дорошенка, 17, м. Львів).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 ПРОФІЛАКТИЧНІ ТА ЗАПОБІЖНІ ЗАХОДИ ЗАХВОРЮВАНЬ НА КОРОНАВІРУС ТА ГРИП В МІСЦЯХ ВЕЛИКОГО СКУПЧЕННЯ ЛЮДЕЙ

В зв’язку із поширенням COVID-19  в світі та введеним карантином в Україні   на виконання Постанови КМУ  № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» необхідно додержуватися в місцях великого скупчення людей (супермаркети, магазини, ринки, вокзали) наступних  профілактичних та запобіжних заходів:

Проводити протягом доби вологе прибирання та дезінфекцію приміщень. Дезінфекції підлягають: санітарно-побутові приміщення (не менше 2-х разів на добу і за потребою), кімнати прийому їжи, санітарно-технічне обладнання в туалетах, душових і кімнатах гігієни (не менше 2-х разів на добу і за потребою), меблі, ручки дверей в усіх приміщеннях і поруччя, прибиральний інвентар (після кожного прибирання) тощо.

Створити запас дезінфікуючих засобів Дезінфекційні засоби, що використовуються для проведення дезінфекційних заходів мають відповідати чинному законодавству України. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачає державну реєстрацію дезінфекційних засобів.

Провести навчання з персоналом щодо використання дезінфікуючих засобів та додержання особистої гігієни.

Створити умови для додержання особистої гігієни робітників підприємства - забезпечити усі рукомийники милом, дезінфікуючими засобами, паперовими рушниками. Забезпечити персонал антисептиками для обробки рук та засобами індивідуального захисту.

Забезпечити медичний огляд робітників перед роботою. Не допускати до роботи осіб з ознаками ГРВІ.

При наявності медичного пункту забезпечити необхідний  запас засобів для профілактики ГРВІ та грипу, виробів медичного призначення, ,необхідним засобами та обладнанням (термометри, бактерицидні випромінювачі, дезінфекційні та антисептичні засоби)

В туалетах створити відповідні умови для миття рук відвідувачів із забезпеченням мила, дезінфекційних та антисептичних засобів. Проводити регулярне прибирання та дезінфекцію приміщень туалетів.

Проводити вологе прибирання та дезінфекцію транспорту.

Забезпечити наявність інформації щодо профілактики захворювань на грип на інформаційних стендах.

 

 НА ЗАМІТКУ СПОЖИВАЧАМ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ !

У 2019 році, управлінням безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області розглянуто 84 звернення громадян в тому числі 59 щодо харчових продуктів сумнівної якості, які куплені споживачами в мережі роздрібної торгівлі харчовими продуктами, або в закладах громадського харчування та, щодо інших порушень законодавства про харчові продукти допущених суб’єктами господарювання.

Із 59 звернень,  позапланові інспектування проведено лише на підставі  21 звернення, 48 звернень не мали в собі відповідних  обґрунтовань для проведення інспектувань. По кожному не обґрунтованому зверненню, громадянам надано письмові роз’яснення про необхідність надання обов’язкової, для здійснення позапланових інспектувань, інформації.

Головне управління, при здійсненні заходів державного контролю керується Законами України  «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 №2042-VIII  та «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (надалі – Закон 877), які визначають правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб.

Статтею 6 Закону 877 визначено підстави для здійснення позапланових заходів. Однією з підстав для здійснення  інспектувань є звернення фізичної особи  про порушення, що спричинило шкоду її  правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення.

Відповідно до статті 7 Закону 877, для здійснення планових або позапланового заходів (інспектувань), орган державного контролю видає наказ та посвідчення. Наказ має містити найменування суб’єкта господарювання, а посвідчення найменування суб’єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, місцезнаходження суб’єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу.

На підставі зазначеного, Головне управління вкотре звертає увагу громадян на те, що звернення обов’язково повинно мати інформацію:

- про організаційно-правову форму (ФОП, ТОВ, ПП тощо) та назву суб’єкта господарювання, яким порушено законодавство про харчові продукти;

- повну адресу місця знаходження потужності (магазину, кафе, кіоску тощо) в якій виявлено порушення законодавства про харчові продукти;

- детальний опис порушення законодавства про харчові продукти із зазначенням назв харчових продуктів, яких стосуються порушення.

Також, за наявності, до звернень  необхідно додати копії документів, або інших матеріалів, які підтверджують порушення, та копії документів медичних закладів, які свідчать про нанесення шкоди здоров’ю громадянина і можуть слугувати підтвердженням порушення.

За відсутності інформації, яка обов’язково повинна бути у зверненнях, такі звернення є необґрунтованими, відповідно державні інспектори не мають підстав для здійснення позапланових інспектувань.

При оформленні звернень, громадяни повинні врахувати вимоги, які встановлені статтею 5 Закону України «Про звернення громадян». Згідно даного закону у зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

На сьогоднішній день, споживачі можуть направляти свої звернення на Гарячу Урядову Лінію, Гарячу лінію облдержадміністрації, Головному управлінню Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Крім того звертаємо увагу споживачів на те, що питання торгівлі харчовими продуктами у не встановлених місцях (стихійна торгівля) належить до компетенції органів внутрішніх справ та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад.

Для отримання консультацій щодо написання заяви Ви можете звертатись  за телефоном 70-93-78.

 

 Інформаційна довідка для підприємств які проводять діяльність з пасажирських автоперевезень

До об’єктів, де необхідно здійснювати профілактичні дезінфекційні заходи, відносяться всі види пасажирського транспорту. Перевезення пасажирів супроводжується надзвичайно сприятливими умовами для розвитку активного епідемічного процесу. Тому в період епідемічного підйому захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції мають проводитись профілактичні, протиепідемічні та дезінфекційні заходи на підприємствах усіх видів міського транспорту, а саме:

- організація проведення вологого прибирання пасажирського транспорту після закінчення робочої зміни з використанням засобів дезінфекції;

- забезпечення працівників милом та антисептиками для забезпечення дотримання ними правил особистої гігієни.

В міських транспортних засобах обробка проводиться після закінчення робочої зміни і висадки пасажирів. Дезінфекції підлягають внутрішні поверхні салону (двері, поруччя, компостери, ручка перемикання швидкостей, ручка гальма стоянки, перемикачі світлових приборів) та інші вологостійкі поверхні.

В транспортних парках і депо дезінфекції підлягають: санітарно-побутові приміщення (не менше 2 –х разів на добу та за потребою), кімнати прийому їжі, санітарно-технічне обладнання в туалетах, душових і кімнатах гігієни (не менше 2 –х разів на добу та за потребою), меблі, ручки в усіх приміщеннях і поруччя, прибиральний інвентар (після кожного прибирання) тощо.

З метою проведення профілактичних та протиепідемічних заходів щодо попередження розповсюдження гострої респіраторної короновірусної хвороби COVID-19 рекомендовано:

- проводити дезобробку автотранспортного засобу двічі на добу спеціальними дезінфікуючими засобами;

- забезпечити водіїв та кондукторів респіраторними масками для попередження зараження;

- забезпечити проведення термометрії працівників автотранспортних засобів до початку роботи;

- забезпечити недопущення перебування на робочому місці працівників з симптомами гострого респіраторного захворювання, підвищеної температури тіла та особливо осіб, що повернулись з відпустки або з відрядження з краї в яких були зареєстровані випадки COVID-19.

Вимоги до дезінфекційних засобів для дезінфекції на транспорті:

Дезінфекційні засоби, що використовуються для проведення дезінфекційних заходів мають відповідати чинному законодавству України. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (ст.34) передбачає державну реєстрацію дезінфекційних засобів.

Функціональні властивості дезінфекційних засобів:

Дезінфекційна ефективність – доведений широкий спектр антимікробної дії проти збудників інфекцій бактеріальної і вірусної етіології при нетривалому часі дезінфекційної дії (5-30 хв.)

Безпечність для користувачів і пасажирів (можливість, за необхідності, проведення обробки у присутності сторонніх осіб, в тому числі пасажирів відсутність стійкого неприємного запаху).

Універсальність – поєднання дезінфікуючої, миючої і дезодоруючої дії, широкий спектр можливих об’єктів обробки

Відсутність пошкоджуючої дії на об’єкти обробки (наприклад корозії).

ПОРАДИ ДЛЯ КЕРІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ ХАРЧУВАННЯ

 У цьому пості зібрали рекомендації для керівників закладів громадського харчування, де готуютьта подають їжу. Ці поради будуть доречні і для інших закладів, куди приходять відвідувачі

 Пам’ятка: Що робити, якщо ви підозрюєте у себе коронавірус

Найперше не панікуйте!

Якщо ви не поверталися з-за кордону в останні тижні і не були у контакті з людиною, у якої діагностований коронавірус, скоріш за все, у вас звичайне ГРВІ. 

Загальні рекомендації з профілактики прості: частіше мийте руки або обробляйте їх дезінфікуючими засобами; під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою; уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель; не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

 Які симптоми повинні вас насторожити

Температура вище 38 градусів, сильний кашель, задишка, інші проблеми з диханням. Нежиті при коронавірусі зазвичай немає, але ніс може бути закладений. 

За наявності цих симптомів вам не потрібно самостійно вирушати в приймальне відділення лікарні, до сімейного лікаря, та і взагалі виходити на вулицю.

 Потрібно зателефонувати сімейному лікарю, а якщо не вдалося додзвонитися, то телефонуйте на «гарячу лінію» за номером 103. Там дадуть відповідь на усі питання щодо стосуються профілактики, симптоматики коронавірусу.

Якщо ви знаходитеся на домашньому карантині, бажано, щоб вам була виділена окрема кімната, яку ви можете покидати тільки для відвідування туалету або душа. При цьому потрібно надівати маску, яку потім складати в пакет і викидати.

 Якщо є змога, бажано виділити людині в ізоляції окремий туалет. Двічі на день необхідно протирати поверхні в кімнаті дезінфікуючим розчином. 

Приносити їжу та інші предмети повинен член сім'ї, у якого немає хронічних захворювань, при цьому надівати маску і рукавички. Якщо людина, яка знаходиться на карантині, живе одна, вона може замовляти продукти і готову їжу з доставкою, але пакети з їжею посильному необхідно лишати перед дверима. 

Усі члени сім'ї повинні частіше мити руки. Маску здоровим людям носити не обов'язково - вона погано допомагає від зараження. До того ж, при тривалому використанні вона стає вологою і в ній накопичуються віруси. А ось маска на людині з вірусом може вберегти від захворювання інших.

Чітка послідовність дій – запорука швидкого попередження розповсюдження нової коронавірусної інфекції (COVID-19)

 12 березня 2020 року проведено чергове засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при Миколаївській облдержадміністрації під головуванням заступника голови Миколаївської облдержадміністрації, першого заступника голови регіональної комісії Олександра Коваленка, за участю першого заступника голови ОДА Сергія Бичкова та заступника голови ОДА Тетяни Стахевич.

Враховуючи відповідне рішення Кабінету Міністрів України, з метою попередження розповсюдження нової коронавірусної інфекції (COVID-19) на території Миколаївської області, з урахуванням ймовірного розвитку складної епідемічної ситуації вирішено:

 доручити райдержадміністраціям та запропонувати виконавчим комітетам міських (міст обласного та районного значення) рад, виконавчим органам міських, селищних, сільських рад об’єднаних територіальних громад:

- провести засідання місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій на яких визначити основні завдання на запобігання виникненню та поширенню гострої респіраторної хвороби    COVID-19

- організувати постійний моніторинг епідемічної ситуації;

- установити з 12 березня до 3 квітня 2020 року на території району, міста, громади карантин, заборонивши відвідування закладів освіти усіх форм власності її здобувачами;

-  максимально обмежити проведення культурних, політичних, спортивних, соціальних, релігійних та інших заходів за масовою участю громадян;

- максимально обмежити пересування населення між населеними пунктами;

- обмежити роботу закладів з масовим перебуванням дітей на час проведення карантину в Україні з 12 березня до  3 квітня 2020 року;

- посилити інформаційно-роз’яснювальну роботу з населенням щодо дотримання санітарно-гігієнічних норм і правил запобігання зараженню інфекцією;

- забезпечити проведення у всіх будівлях установ органів виконавчої влади та місцевого самоврядування дезінфекції приміщень, обмежити проведення нарад та засідань колегіальних та дорадчих органів у тому числі органів місцевого самоврядування;

- забезпечити проведення дезінфекційних заходів у транспортних засобах міжміського і міського сполучення, заходів поточної дезінфекції у місцях масового скупчення людей (міжміський автовокзал м. Миколаєва, автостанції на території області, аеропорт, ринки, супермаркети, заклади громадського харчування, тощо);

- створити "гарячі" телефонні лінії для збору та обробки інформації від населення щодо можливих випадків виникнення захворювання на коронавірусну інфекцію у окремих громадян;

- скасувати проведення особистих прийомів громадян до особливого розпорядження в усіх місцевих органах виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Рекомендовано керівникам підприємств, установ та організацій усіх форм власності:

- запровадити щоденний температурний скринінг персоналу, негайно відправляти додому на самоізоляцію усіх працівників, які мають ознаки гострих респіраторних захворювань;

- максимально перевести здійснювану персоналом роботу на віддалений (дистанційний) доступ із застосуванням електронних комунікацій і технологій;

- запровадити режим профілактичного спостереження за особами із числа персоналу, які відвідували країни з високим рівнем захворювання людей на коронавірус;

- передбачити режим регулярного провітрювання службових приміщень, здійснювати дезінфекційні заходи.

Структурним підрозділам облдержадміністрації, територіальним підрозділам органів центральної виконавчої влади на території області забезпечити виконання, відповідно до повноважень, виконання заходів щодо забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення Миколаєва та області.

 Про комплексні заходи, щоб не допустити розповсюдження коронавірусу

11.03.2020 проведено засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при Миколаївській облдержадміністрації під головуванням заступника голови Миколаївської облдержадміністрації, першого заступника голови регіональної комісії Олександра Коваленка, за участю першого заступника голови ОДА Сергія Бичкова, заступників голови ОДА Тетяни Стахевич та Олександра Трайтлі.

На початку засідання було зазначено, що станом на 11.03.2020 в Україні зареєстровано 1 лабораторно підтверджений випадок COVID-19. Але низький рівень захворюваності – не привід для заспокоєння, і тому необхідно вжити комплексних превентивних заходів, щоб мінімізувати розповсюдження вірусу на території області, у тому числі із застосуванням певних обмежень.

Враховуючи відповідне рішення Кабінету Міністрів України, з метою попередження розповсюдження нової коронавірусної інфекції (COVID-19) на території Миколаївської області, з урахуванням ймовірного розвитку складної епідемічної ситуації керівникам обласних закладів, районів, міст, об’єднаних територіальних громад Миколаївської області рекомендовано визначитись щодо:

- призупинення освітнього процесу у закладах загальної середньої, дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти усіх типів, форм власності;

- введення обмежень на проведення спортивних та культурно-масових заходів на території області;

- призупинення роботи театрів, кінотеатрів, музеїв, розважальних закладів тощо;

- забезпечення обмеження проведення масових заходів на території Миколаївської області (більше 200 осіб).

 

 

УВАГА!!! В УКРАЇНІ ЗАРЕЄСТРУВАЛИ ПЕРШИЙ ВИПАДОК КОРОНАВІРУСУ !

 В Україні зареєстрований перший випадок захворювання на COVID-19, спричинений новим коронавірусом. Хворий госпіталізований 29 лютого. Дослідження референс-лабораторії Центру громадського здоров’я показали позитивний результат вчора ввечері. Усі контактні особи знаходяться під наглядом лікарів-епідеміологів. Зразки відправлені до ВООЗ.

Захворювання виявлене у чоловіка, який у лютому здійснював поїздку до Італії. Хворий повертався в Україну літаком із Італії через місто Сучава (Румунія). До міста Чернівці 26.02.2020 разом із дружиною прибув власним автомобілем через КПП «Порубне». Жінка та чоловік пройшли температурний скринінг, жодних симптомів гострого респіраторного захворювання у них не виявили. Їм надали пам’ятку про самоізоляцію. На кордоні у нього не було жодних ознак гострих респіраторних захворювань. Чоловік із дружиною, згідно з наданою їм пам’яткою про самоізоляцію, вирішили самоізолюватися. 29 лютого у нього з’явились симптоми гострого респіраторного захворювання. Оскільки у пам’ятці зазначено, що потрібно звертатись до сімейного лікаря, він зв’язався з лікарем. Відповідно до алгоритмів, так як в анамнезі була протягом останніх 14 днів поїздка до Італії, лікар прийняв рішення про госпіталізацію. Транспортування проводила спеціальна медична бригада. Симптоми чоловіка – підвищена температура та сухий кашель. Стан стабільний, без ускладнень. Щодо стану здоров’я дружини хворого на COVID-19 українця: у неї немає жодних симптомів гострих респіраторних захворювань, однак із профілактичною метою з дотриманням усіх рекомендацій ВООЗ вона самоізольована вдома.

Як передається захворювання?

Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхами

Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини

Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 м.

Переважає контактний шлях зараження.

Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

Чи можна заразитись від тварин?

Наразі немає підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом. Це захистить вас від низки поширених бактерій, таких як кишкова паличка та сальмонелла, якими людина може заразитися від домашніх тварин.

Чи передається вірус через фрукти?

Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.

Скільки вірус живе на поверхнях? Чим можна вбити вірус?

Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.

Як себе захистити від вірусних інфекцій?

Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям.

Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму

Вчасно звертайтеся до лікаря.

У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд.

Або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%.

Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ, з тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра

Термічно обробляйте продукти.

Не їжте сире м’ясо, м’ясні субпродукти та яйця.

Уникайте дотиків до свого обличчя.

Не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота.

 ПРОФІЛАКТИКА КОРОНОВІРУСУ

Коронавірус має симптоми, як і гострі вірусні захворювання. Визначити коронавірус можуть тільки спеціальні тести. Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках діарея або кон’юнктивіт. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. В цьому його небезпека!

Важливо! Вчасне діагностування. Так як за симптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб, то важливо відразу звернутися до лікаря. Якщо Ви протягом останніх 14 днів повернулися із країни, в якій зафіксовані випадки коронавірусу, або ж спілкувалися із людиною, яка контактувала із тим, хто прибув до України з країн, де зафіксовані випадки коронавірусу – відразу попередьте про це свого сімейного лікаря.

Як можна заразитися, як передається вірус?

Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами. Вірус не циркулює у повітрі. Він здатний переміщатися на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню. Відстань – це гарантія безпеки, це фактор переривання епідемічного ланцюга. Заразитись не можливо навіть від інфікованої людини, якщо Ви знаходитись на відстані 1,5-2 м. На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні , ручки дверей і т. д.

Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на сльозові оболонки носу, очей, через руки або хустинку, рукавиці після торкання до об’єкту (тварин, м’яса, риби, дверних ручок), що забрудненні виділеннями із дихальних шляхів хворого чи інфікованого.

Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. Коронавіруси не здатні зберігати заразність під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м.

Як убезпечити себе від зараження:

Уникайте скупчення людей.

Використовуйте захисну маски: обов’язково - якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить); якщо перебуваєте в місцях великої скупченості людей.

Використовуйте маску правильно:

- вона має покривати ніс і рот;

- вона має щільно прилягати без відступів по краях;

- заміняйте маску щойно вона стала вологою;

- заміняйте маску що чотири години;

- не використовуйте маску повторно.

Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома.

Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому.

Варто регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення.

Працівники мають обробляти руки дезінфекційними спиртовмісними засобами або мити руки з милом не менше 20 секунд.

Громадянам України, які планують подорож до Китаю або наразі перебувають в країні, рекомендується:

– при плануванні подорожі до КНР чи всередині країни зважати на ризики, пов’язані з розповсюдженням вірусу, виявляти підвищену пильність та уточнювати актуальну епідемічну ситуацію в регіоні відвідування;

– вживати лише належним чином термічно оброблені продукти тваринного походження та рибу;

– уникати контакту з тваринами (живими або мертвими), відвідування ринків із продажу м’яса, цирків, зоопарків, тваринницьких ферм тощо;

– не контактувати з людьми з ознаками респіраторних захворювань;

– ретельно мити руки із застосуванням засобів гігієни, особливо після відвідання місць масового скупчення людей та перед їжею; користуватись антисептичними засобами на спиртовій основі;

– при симптомах, схожих на грип чи ГРВІ (несподіване погіршення стану, підвищення температури тіла, нежить, кашель тощо) мінімізувати контакти з іншими людьми й невідкладно звернутися до медичного закладу.

Оскільки розповсюдження вірусу спостерігається також і в інших країнах світу, МЗС рекомендує громадянам України, які планують подорожі за кордон, відслідковувати повідомлення та дотримуватися рекомендацій офіційних органів країн, до яких плануються поїздки.

                 

ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ САЛЬМОНЕЛИ В КОРІАНДРІ ТОНКОГО ПОМЕЛУ

 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області отримано лист Держпродспоживслужби України № вх-2-12/1122-20 від 21.02.2020 «Щодо повідомлення RASFF № 2020.0699».

Відповідно до повідомлення, виявлено сальмонелу в коріандрі тонкого помелу з Болгарії, експортованому (експортер Bulgarcoop - Import -Export LTD) до Німеччини (виробник Beck Gewuerze and Additive GmbH, код № 20200120171608, термін придатності до 28.01.2022, кількість: 300,0 кг) та до окремих-членів ЄС і, в тому числі, до України - ТОВ «КОВЧЕГ» (вул. Соборна, 15, с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинський р-н, Київська обл.).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ СВИНЦЮ В ЗАМОРОЖЕНОМУ ФРУКТОВОМУ ПЮРЕ

Згідно листа Держпродспоживслужби України № вх-2-12/1047-20 від 18.02.2020 «Щодо повідомлення RASFF» в замороженому фруктовому пюре, що експортується з Франції (виробник: Boiron Freres SAS.) до України виявлено свинець.

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 Нові вимоги щодо інформування споживачів про наявність алергенів у харчових продуктах в інфографіці

6 серпня 2019 року відбулося введення в дію Закону України «Про інформацію для споживачів харчових продуктів» (далі – Закон України).

Законом встановлено загальні принципи та вимоги щодо інформації про харчові продукти, зокрема стосовно їх маркування, а також обов’язки операторів ринку стосовно доведення цих даних до споживачів.

Особливими є вимоги до зазначення у маркуванні харчових продуктах речовин або продуктів, що спричинюють алергічні реакції або непереносимість – алергенів.

Алергенами можуть бути білки та їх похідні, складні речовини небілкової природи, хімічні речовини різного складу та походження.

Статтею 15 Закону України надаються роз’яснення, яким чином алергени повинні зазначатися на маркуванні харчових продуктів. Важливо наголосити на тому, що обов’язковою для надання є інформація про вміст алергенів, що визначені додатком № 1 до Закону України. Алергени повинні зазначатися в переліку інгредієнтів харчового продукту, який має включати всі інгредієнти в порядку зменшення їх маси станом на момент їх використання у процесі виробництва харчового продукту. Крім того, назва алергенів має бути виділена серед решти інгредієнтів харчового продукту за допомогою шрифту, кольору, фону, стилю тощо.

Окрему увагу, споживачам та операторам ринку слід звернути на вимоги щодо інформування споживачів про вміст глютену. Що таке глютен, кому не можна його їсти та чому більшості споживачів все ж таки не варто відмовлятися від нього описано у відповідній статті Міністерства охорони здоров’я.

Наочно з новими вимогами можна ознайомитись за допомогою інфографіки.

 ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО НЕВІДПОВІДНІСТЬ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшов лист Посольства України в Японії від 16.01.2020 № 61511/640-200-46 стосовно отримання листа від Управління безпеки харчових продуктів Міністерства охорони здоров’я праці та соціального захисту населення Японії щодо невідповідності вимогам санітарних норм Японії афлотоксину (11 мкг/кг) в партії продукції (дрібний арахіс) країна походження Бразилія, що імпортується до України ТОВ "ТОПІНТЕРФУД" (вул. Барикадна, 15 А, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49000).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 

Важлива інформація для власників коней

 

Переміщення територією країни дозволено лише коням, ідентифікованим та зареєстрованим у встановленому порядку в Єдиному державному реєстрі тварин, та на яких видано офіційний паспорт коня.

Ідентифікація коня, його реєстрація та отримання паспорта коня дозволять його власнику:

підтвердити належність коня;

переміщувати коня територією України та за її межами;

отримувати необхідні ветеринарні документи;

отримати достовірну інформацію щодо проведених до коня ветеринарних заходів.

Враховуючи чисельні звернення власників коней надаємо роз’яснення щодо основних положень порядку ідентифікації, реєстрації та отримання офіційного паспорта коня.

Звертаємо Вашу увагу, що для первинної ідентифікації коня та його реєстрації в Єдиному державному реєстрі тварин власник коня повинен подати такі документи:

належним чином заповнена реєстраційна картка коня (далі – РК коня);

документ, що посвідчує право власності на коня (копія договору купівлі-продажу, довідка про підтвердження наявності на відповідну дату у власника коня, який утримується в його господарстві, видана сільською, селищною чи міською радою, договір оренди, акт на приплід);

для коней з відомим походженням – копія генетичної експертизи походження, яка підтверджує походження коня від батьків, вказаних у РК коня, та реєстрацію коня у відповідному породному союзі (реєстрі).

Куди подаються документи:

Документи подаються до Миколаївської філії Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» (далі - Агентство).

Власник/утримувач або уповноважена ними особа звертається на обласну філію Агентства. Працівник філії перевіряє наявність та правильність заповнення документів, проставляє в правому верхньому куті РК коня дату отримання та своє прізвище.

РК коней, які утримуються в іншій області, філією не приймаються.

Відправка документів/отримання паспорта коня

Працівник філії Агентства здійснює перевірку, за необхідності - формування, підготовку до відправлення пакету та його відправлення до центрального офісу Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин».

Власник може отримати паспорт коня на філії Агентства через 30 робочих днів з дати приймання належним чином оформлених РК коня та пакету супутніх документів працівником філії Агентства.

Паспорт видається особисто:

власнику коня;

утримувачу коня (на основі договору оренди або власнику господарства, де утримується кінь відповідно до даних Єдиного державного реєстру тварин)

уповноваженій власником особі.

Для скорочення термінів доставки документів власник може скористатися послугами перевізника.

Після перевірки наявності та правильності заповнення РК коня та супутніх документів працівником філії Агентства пакет документів можна відправити через перевізника «Нова пошта» або «Автолюкс» згідно з тарифом на роботи і послуги Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин». Власник оплачує послугу згідно тарифу відправлення паспорта коня офісу до філії та зазначає необхідність відправлення паспорта коня від офісу на адресу власника (поштового відділення) чи обласної філії.

Працівник центрального офісу (відділу логістики) здійснює формування, підготовку до відправлення пакету та його відправлення протягом трьох робочих днів від дати друку паспорта коня до відповідної філії або до власника (у такому випадку власник отримує паспорт коня у відділенні перевізника).

Завірення паспорта коня

Зверніть увагу! Паспорт коня вважається повністю оформленим лише після його завірення у встановленому порядку працівником Адміністратора реєстру тварин, яким є спеціаліст державної установи (закладу) ветеринарної медицини.

Для завірення паспорта коня власник повинен звернутися до державної установи (закладу) ветеринарної медицини, під контролем якої знаходиться господарство утримання коня.

Завірення здійснюється печаткою та підписом уповноваженого на те спеціаліста державної установи (закладу) ветеринарної медицини, до зони обслуговування якої входить господарство утримання коня. Спеціаліст державної установи (закладу) ветеринарної медицини перевіряє відповідність даних паспорта коня даним щодо тварини та її місцезнаходження в Єдиному державному реєстрі тварин, та проставляє на третій сторінці паспорта коня печатку установи та свій підпис.

Оформлення переміщення коня до іншого господарства утримання

Власник-суб’єкт господарювання заповнює Відомість переміщення тварин (або звертається для її заповнення та оформлення до державної установи (закладу) ветеринарної медицини), вказує адреси господарств вибуття та прибуття, код вибуття 30 – «інші», завіряє перший та другий аркуш у працівника державної установи (закладу) ветеринарної медицини, під контролем якого знаходиться господарство, з якого вибуває тварина.

Після прибуття до нового господарства утримання засвідчує факт прибуття у працівника державної установи (закладу) ветеринарної медицини, під контролем якого знаходиться господарство, до якого прибула тварина.

Якщо господарство прибуття (нове господарство утримання) не належить власнику коня, власник пише заяву з проханням зареєструвати нове господарство за вказаною адресою.

Оформлені та засвідчені документи власник надає Адміністратору Реєстру тварин для реєстрації факту зміни господарства утримання:

перший аркуш відомості переміщення тварин – працівнику державної установи (закладу) ветеринарної медицини, під контролем якого знаходиться господарство, з якого вибула тварина;

другий аркуш відомості переміщення тварин та заяву (за необхідності) – працівнику державної установи (закладу) ветеринарної медицини, під контролем якого знаходиться господарство, до якого прибула тварина.

Увага! У паспорті коня фіксується факт зміни власника.

За неможливості засвідчити паспорт коня, виданий у 2015—2018 роках, у Адміністратора Реєстру тварин через перебування на теперішній час коня на іншій території або внаслідок належності такого коня іншому власнику, здійснити перевидачу паспорта коня з одночасною зміною його власника (за необхідності).

Старий паспорт коня обов’язково надається для знищення до Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин».

Для проведення ідентифікації та реєстрації коня просимо звертатися до Миколаївської філії Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин». Контактна інформація філії знаходиться за посиланням https://www.agro-id.gov.ua/kontakti/fili%d1%97/.

 ПРАВО СПОЖИВАЧА НА ІНФОРМАЦІЮ ПРО ПРОДУКЦІЮ

Спеціалістами управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) робітникам суб’єкта господарювання, який займається торговельною діяльністю, 28.01.2020 був проведений навчальний семінар «Право споживача на інформацію про продукцію».

Характеризуючи законодавчу регламентацію права споживача на інформацію, необхідно зазначити, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору.

До поняття «необхідної інформації» законом висуваються якісні та кількісні вимоги. Кількість інформації для споживача має бути достатньою для того, щоб він отримав усі необхідні відомості з приводу визначеної продукції.

Зокрема, ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» визначає, що інформація про продукцію має містити:

– назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;

– дані про основні властивості продукції, номінальну кількість (масу, об’єм тощо), умови використання;

– відомості про вміст шкідливих для здоров’я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;

– позначку про наявність у складі продукції генетично модифікованих організмів;

– дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;

– дату виготовлення;

– відомості про умови зберігання;

– гарантійні зобов’язання виробника (виконавця);

– правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;

– строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

– найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

У встановлених нормативно-правовими актами межах її обсяг визначається виробником (виконавцем) чи споживачем у випадку, якщо виробником (виконавцем) не враховано усі особливості продукції. В зв’язку з цим споживач може поставити будь-яке питання, що стосується продукції, а виробник (виконавець) зобов’язаний вжити усіх розумних заходів для відповіді на них, що дасть змогу забезпечити повноту інформації.

Визначений законодавством перелік відомостей, що має бути наданий споживачу, слід розглядати як обов’язкову інформацію, що є складовою частиною «необхідної» інформації. Так, якщо в силу будь-яких особливостей робіт (послуг) вимагається надання споживачу додаткової інформації, поряд з обов’язковою, яка встановлена законом, виконавець (виробник, продавець) зобов’язаний її надати і не вправі у випадку виникнення спору посилатися на ту обставину, що інформація не вказана в загальновстановленому переліку обов’язкової до доведення до відома споживача інформації.

Способи доведення інформації до споживача визначаються специфікою окремих сфер обслуговування, хоча вона повинна бути доведена в наочній і доступній формі. Специфіка доведення інформації здебільшого визначається правилами торгівлі окремими видами товарів (у видах договорів купівлі-продажу) і правилами надання різних послуг. З метою покращення інформування споживача в Законі передбачено, що інформація повинна доводитись до відома українською мовою.

 ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ НОВОВІРУСУ В УСТРИЦЯХ, ЕКСПОРТОВАНИХ З ФРАНЦІЇ

До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF від 22.01.2020 № 2020.0307.

Відповідно до повідомлення, виявлено нововірус в устрицях, експортованих з Франції (trader/broker Demarne  Freres) до окремих держав - членів ЄС і, в тому числі, до України – ТОВ «ОДІСЕЙ ЛЮКС» (вул. Київська, буд. 19-А, м. Вишневе, Київська область, 08132).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 До уваги операторів ринку кормів!

 З 19.01.2020 набрав чинності Закон України «Про безпечність та гігієну кормів».

Цей Закон визначає правові та організаційні засади гарантування безпечності кормів у процесі їх виробництва, обігу та використання, зокрема встановлює вимоги щодо гігієни, маркування, пакування та представлення кормів, регулює відповідні суспільні відносини між операторами ринку та органами державної влади.

Оператор ринку зобов’язаний отримати експлуатаційний дозвіл на кожну окрему потужність, що призначена для:

1) виробництва та/або обігу:

- поживних добавок;

- зоотехнічних добавок;

- технологічних добавок, таких як антиоксиданти (лише з максимальним встановленим вмістом);

- сенсорних добавок, таких як барвники (лише каротиноїди та ксантофіли);

- протеїнів, отриманих з мікроорганізмів, що належать до бактерій, дріжджів, водоростей та нижчих грибів, крім дріжджів, вирощених на субстратах тваринного чи рослинного походження;

- побічних продуктів від виробництва амінокислот шляхом ферментації.

2) виробництва та/або обігу преміксів, виготовлених з використанням:

- зоотехнічних добавок, таких як підсилювачі росту та інші зоотехнічні добавки, крім підсилювачів засвоюваності, стабілізаторів кишкової флори, речовин, які сприятливо впливають на навколишнє природне середовище;

- кокцидіостатиків та гістомоностатиків;

- поживних добавок, таких як вітаміни, провітаміни та речовини з встановленим хімічним складом із схожою дією (лише вітаміни А та Д), суміші мікроелементів (лише мідь та селен).

3) виробництва з метою введення в обіг або виробництва лише для власного господарства кормових сумішей з використанням кормових добавок або преміксів, що містять:

- зоотехнічні добавки, такі як підсилювачі росту та інші зоотехнічні добавки, крім підсилювачів засвоюваності, стабілізаторів кишкової флори, речовин, які сприятливо впливають на навколишнє природне середовище;

- кокцидіостатики та гістомоностатики.

 Видача експлуатаційного дозволу або прийняття рішення про відмову у видачі експлуатаційного дозволу здійснюється територіальним органом компетентного органу протягом 30 календарних днів з дня отримання ним заяви про видачу експлуатаційного дозволу.

За видачу експлуатаційного дозволу справляється адміністративний збір у розмірі 0,17 мінімальної заробітної плати за місяць, що зараховується до державного бюджету.

 Оператори ринку, які провадять діяльність, що не вимагає отримання експлуатаційного дозволу, зобов’язані повідомити компетентний орган про потужності, які вони мають намір використовувати на будь-якій стадії виробництва та/або обігу кормів, з метою їх державної реєстрації.

Державна реєстрація потужностей здійснюється територіальним органом компетентного органу шляхом внесення відповідної інформації до Державного реєстру потужностей з виробництва та обігу кормів на безоплатній основі.

Кожній потужності у Державному реєстрі потужностей з виробництва та обігу кормів присвоюється реєстраційний номер.

 Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06.05.2019 № 241 «Про затвердження деяких нормативно-правових актів щодо безпечності та гігієни кормів» затверджено 9 підзаконних актів:

1) форму Декларації про відповідність кормів вимогам законодавства про корми для операторів ринку, які діють виключно як продавці та здійснюють лише реалізацію кормів, без зберігання кормів на належних їм потужностях;

2) Перелік матеріалів, реалізація та використання яких для потреб годівлі тварин є обмеженими чи забороненими;

3) Вимоги до інформації про особливості складу кормового матеріалу (обов’язкової декларації);

4) Вимоги до інформації про особливості складу кормової суміші (обов’язкової декларації);

5) Вимоги щодо маркування кормових добавок у кормових матеріалах та кормових сумішах для продуктивних та непродуктивних тварин, а також вимоги щодо зазначення у маркуванні вмісту вологи у кормах;

6) Порядок маркування кормів, призначених для тварин, які утримуються для наукових та експериментальних цілей;

7) Дозволені відхилення між наведеними у маркуванні значеннями складу кормового матеріалу та/або кормової суміші та значеннями, встановленими під час здійснення державного контролю;

8) Додаткові вимоги щодо маркування кормових добавок та преміксів;

9) Порядок формування та ведення Державного реєстру потужностей з виробництва та обігу кормів.

 Порядок видачі, переоформлення, видачі дубліката та анулювання експлуатаційного дозволу компетентним органом, а також форма експлуатаційного дозволу затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державної реєстрації потужностей затверджується Кабінетом Міністрів України.

На разі здійснюється процедура погодження та затвердження порядку видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання експлуатаційного дозволу та порядку здійснення державної реєстрації потужностей.

З метою отримання експлуатаційного дозволу, або проведення державної реєстрації потужностей попередньо звертайтесь до територіальних підрозділів Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

 ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ НОВОВІРУСУ В УСТРИЦЯХ, ЕКСПОРТОВАНИХ З ФРАНЦІЇ 

До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF від 07.01.2020 № 2020.0091.

Відповідно до повідомлення, виявлено нововірус в устрицях, експортованих з Франції (виробник La Famille Boutrais) до окремих держав - членів ЄС і, в тому числі, до України – ТОВ «СІЛЬВЕО» (вул. Печенізька, 34, м. Київ, 04107).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 ПОРЯДОК ОРГАНІЗАЦІЇ ХАРЧУВАННЯ В ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ТА ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

 Процес організації харчування дітей у навчальних закладах складається з:

Складання повноцінного раціону харчування;

Використання різноманітного асортименту продуктів, що гарантує достатній вміст необхідних мінеральних речовин та вітамінів;

Суворого дотримання режиму харчування, що відповідає фізіологічним особливостям дітей різних вікових груп, правильне поєднання його з режимом дня для кожної дитини і режимом роботи закладу;

Індивідуального підходу до кожної дитини, облік стану його здоров’я, особливості розвитку, періоду адаптації, наявність хронічних захворювань;

Суворого дотримання технологічних вимог при приготуванні їжі, забезпечення правильної обробки харчових продуктів, повсякденний контроль за роботою харчоблоку;

Відпрацювання режиму і графіка харчування дітей;

Визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини;

Приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості;

Складання меню-розкладу;

Виготовлення страв;

Проведення реалізації готових страв і буфетної продукції;

Ведення обліку дітей,  які отримують безоплатне гаряче харчування, а також гаряче харчування за кошти батьків;

Інформування  батьків про організацію харчування дітей у закладі.

 Нормативно-правова база

Харчування у дитячих закладах освіти здійснюється у закладах незалежно від їх підпорядкування, типу і форм власності відповідно до законодавчих, нормативних та методичних документів, затверджених в установленому законодавством порядку, а саме: Постанова КМУ від 22.11.2004 № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах», Наказів Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 № 242/329 «Про затвердження Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», від 17.04.2006 № 298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах», від 15.08.2006 № 620/563 «Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах», листа Міністерства освіти і науки України від 11.09.2009 № 1/9-630 «Про вжиття заходів щодо запобігання харчових отруєнь у навчальних закладах», наказів Міністерства охорони здоров’я України від 04.03.2016 № 234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів», від 03.09.2017 № 1073 «Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії», Постанови КМУ від 23.05.2001 № 559 «Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок» тощо.

За організацію харчування дітей у навчальних закладах та за стан харчоблоку відповідальність несуть:

засновники закладу — виконавчі комітети або органи місцевого самоврядування;

керівники цих закладів;

організації, з якими укладено договір на послуги харчування дітей

Наказом керівника закладу призначається особа, відповідальна за організацію харчування дітей. Складання щоденних меню-розкладів, меню здійснюється медичним працівником, завідувачем виробництва харчоблоку, їдальні навчального закладу на підставі примірних двотижневих меню, підписується керівником закладу. Меню-розклад складається єдиним для всіх дітей закладу, але з різним виходом страв за  віковими групами, наведеними в нормах харчування. Щоденний меню-розклад ураховує норми харчування, наявні продукти та продовольчу сировину. Керівником (навчального закладу, підприємства громадського харчування або організації, що надають послуги із забезпечення харчування дітей) затверджуються примірні двотижневі меню, які погоджуються з територіальною установою Держпродспоживслужби. Якщо харчування учнів здійснюється організацією (підприємством громадського харчування), штат харчоблоку (їдальні, буфету) не належить до штатного розпису навчального закладу. Асортимент шкільних буфетів визначено Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, затвердженого постановою від 14.08.2001 № 63.Працівники, пов’язані з організацією харчуванням дітей, повинні проходити обов’язкові медичні огляди відповідно до чинного законодавства.

Для інформування батьків у дитячому навчальному закладі:

– Щодня в інформаційних куточках обов’язково вивішується меню із зазначенням виходу страв;

– Поруч з вікном видачі їжі з харчоблоку обов’язково вивішується графік видачі їжі та денне меню із зазначенням виходу кожної страви, яке завірено керівником і медичним працівником закладу;

– Перед харчоблоком і в групах повинні бути вивішені таблиці, в яких визначається об’єм порції, що мають отримати діти кожної з вікових груп;

– В інформаційних куточках розміщується інформація про організацію, яка надає послуги з харчування у закладі середньої освіти;

– Якщо у закладі освіти є буфет, батьки можуть перевірити, чи немає серед продукції, яка продається у буфеті школи, забороненої. Варто зазначити що у закладах освіти забороняється використовувати продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти;

– Поруч з харчоблоком повинні бути виставлені розміряні за вагою контрольні порції страв на день;

– Працівники закладу зобов’язані залишати добову порцію. Така порція зберігається промаркована в холодильнику і складається з усього, що входило в раціон харчування дитини (із зазначенням, які страви, в який день або час були відібрані).

 

 У Вінницькій області зареєстровано випадок захворювання на грип птиці

Відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області 18.01.2020 в ПП «Хутір» (с. Бугаків Немирівського району Вінницької області) було зареєстровано загибель птиці.

При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ) 19.01.2020 встановлено діагноз на грип птиці (звіт про результати дослідження № 000453 п.м./20 від 19.01.2020).

З метою координації дій з локалізації і ліквідації спалаху грипу птиці та проведення епізоотичного розслідування до місця події відряджено групу експертів Держпродспоживслужби та Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи.

В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника грипу птиці.

Наразі, відповідно до вимог Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці, зразки біоматеріалу будуть направлені для проведення відповідних досліджень та зберігання в міжнародну референс-лабораторію.

 На території Чеської Республіки зареєстровані випадки захворювання на високопатогенний грип птиці

Згідно з офіційною інформацією Європейського Союзу (через систему нотифікації хвороб тварин - ADNS) на території Чеської Республіки зареєстровані випадки захворювання на високопатогенний грип птиці.

Відповідно до статті 96 Закону України «Про ветеринарну медицину», статті 53 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» з урахуванням рекомендацій, викладених у Главі 10.4 Кодексу здоров’я наземних тварин Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (ОІЕ), з метою запобігання занесенню на територію України збудника вказаної хвороби заборонено ввезення в Україну із неблагополучних щодо високопатогенного грипу птиці зон Чеської Республіки, визначених компетентним органом Чеської Республіки, інкубаційних яєць, птиці, продуктів з неї.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ SALMONELLA В ПОРОШКУ ЦИБУЛІ, ЕКСПОРТОВАНОМУ З ІНДІЇ

 До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF від 02.01.2020 № 2020.0016.

Відповідно до повідомлення, виявлено SALMONELLA в порошку з цибулі, експортованому з Індії (експортер Natural Agro Foods) до Німеччини (виробник Lay Gewurze OHG-AP-N:TH 04503) та до окремих-членів ЄС і, в тому числі, до України – Lay Specie (вул. О.Мишуги, буд. 2 оф. 401, м. Київ, 02140).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 В Угорщини зареєстровані випадки захворювання на високопатогенний грип птиці

Згідно з офіційною інформацією Європейського Союзу (через систему нотифікації хвороб тварин - ADNS) на території Угорщини зареєстровані випадки захворювання на високопатогенний грип птиці.

Відповідно до статті 96 Закону України «Про ветеринарну медицину», статті 53 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» з урахуванням рекомендацій, викладених у Главі 10.4 Кодексу здоров’я наземних тварин Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (ОІЕ), з метою запобігання занесенню на територію України збудника вказаної хвороби заборонено ввезення в Україну із неблагополучних щодо високопатогенного грипу птиці зон Угорщини, визначених компетентним органом Угорщини, інкубаційних яєць, птиці, продуктів з неї.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 УВАГА!!! СКАЗ!

 Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє, що в с. Благодатне Арбузинського району зареєстровано випадок сказу у людини, який закінчився летально.

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Причини сказу і шляхи передавання інфекції.

Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські хижі тварини, що належать до класу ссавців. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:

- укуси;

- подряпини та мікроушкодження шкіри;

- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти і собаки – з поміж свійської фауни, а в дикій природі – лисиці та вовки.

Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.

За даними ВООЗ, у 99 % випадків смерті людини від сказу джерелом інфекції є собаки. Близько 40 % жертв укусів ймовірно скажених собак – діти віком до 15 років.

Якщо Вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

Симптоми сказу

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1-3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів:

- місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);

- кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;

- віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Початкові симптоми сказу – підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання, практично завжди, закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.

У людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.

На паралітичний сказ припадає близько 30 % усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.

Лікування сказу

У разі інфікування людини, показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість: у день звернення до лікаря (0 –день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96-99 % випадків.

Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення.

Перша медична допомога після укусу

Якщо укусила чи обслинила домашня тварина, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.

Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом 15 хв. мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами або іншими засобами (70 % -м спиртом або 5 %-м розчином йоду), що нейтралізують вірус). Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

Що робити із твариною, підозрілою на сказ

Собаку, кота чи іншу тварину, яка покусала людей або тварин, слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду й утримання під наглядом спеціалістів протягом 10-ти днів.

В Україні останні 30 років епідемічна ситуація щодо захворювання людей на сказ є нестійкою. Реєструють поодинокі випадки захворювань.

В Миколаївській області залишається складною епізоотична ситуація щодо сказу тварин. Так в 2019 році зареєстровано 33 неблагополучних пункти по сказу, в яких загинуло або забито 35 хворих тварин. За даний період зареєстровано випадків сказу лисиць – 9, котів – 9, собак – 8, великої рогатої худоби – 5, дрібної рогатої худоби – 1 та 3 випадки сказу серед інших диких тварин.

Щорічно обов’язковому щепленню проти сказу підлягають собаки та коти. На протязі 2019 року спеціалістами ветеринарної медицини області щеплено проти сказу 109870 собак, 48109 котів. Крім того щеплено 898 голів великої рогатої худоби, 48 зоопаркових тварин, 39 голів дрібної рогатої худоби та 10 голів свиней.

Заходи по боротьбі зі сказом тварин повинні здійснюватися у співпраці служби державної ветеринарної медицини, закладів охорони здоров’я, житлово-комунального і лісового господарства, користувачами мисливських угідь та органів місцевого самоврядування.

Чимале значення в боротьбі зі сказом має скорочення популяції лисиць в мисливських угіддях до показника 0,5-1 особина на 1000 га та скорочення чисельності бродячих собак та котів.

Провідне місце в проведенні заходів проти сказу посідає діагностична робота. Саме завдяки своєчасно поставленому діагнозу у тварин, можна запобігти захворюванню людей.

Власники тварин зобов’язані доставляти собак та котів в установи ветеринарної медицини для клінічного огляду та обов’язкового профілактичного щеплення проти сказу.

Досить важливим фактором у проведенні профілактичних заходів має вчасне звернення постраждалих громадян до ветеринарної та медичної служб. Несвоєчасне надання допомоги призводить до летальних випадків.

Собаки, коти й інші тварини, котрі покусали або подряпали людей чи тварин, повинні негайно бути доставлені у найближчу установу державної ветеринарної медицини для огляду з подальшим карантинуванням, обов’язковим наглядом за твариною спеціаліста ветеринарної медицини на протязі не менше 10 днів. З дозволу спеціалістів тварина може залишитися у власника при обов’язковому її утриманні на прив’язі чи в ізольованому приміщенні для нагляду за цією твариною.

Трупи загиблих від сказу тварин підлягають знищенню шляхом спалювання.

 

 

НОВІ ПРАВИЛА МАРКУВАННЯ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

 

Набрав чинності. Закон України 2639-VIII «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» (надалі Закон).

Закон поширюється насамперед на операторів ринку харчових продуктів і харчові продукти (зокрема для громадського харчування). Інформація про харчовий продукт має бути точною, достовірною та зрозумілою для споживача. За це відповідає оператор ринку.

Закон визначає, що інгредієнти-алергени, які можуть входити до складу харчового продукту, мають бути виділені кольором або шрифтом, і візуально відрізнятись від інших інгредієнтів

Обов’язкова інформація про харчовий продукт:

1. Державною мовою. Переклад іншою мовою за бажанням оператора ринку.

2. Надписи точні, чіткі, зрозумілі, розбірливі, розміщені на видному місці (на упаковці, етикетці). Не повинні приховуватися іншою текстовою або графічною інформацією.

3. Назва харчового продукту. Назвою харчового продукту є офіційна назва (назва встановлена нормативно-правовим актом або національним стандартом). Якщо такої нема - то звична назва (та, яка зрозумілою споживачу без додаткових роз’яснень). Якщо і звичної назви нема - застосовується описова назва харчового продукту.

4. Фізичний стан харчового продукту. Інформація про фізичний стан (продукт сублімованої сушки, швидкозаморожений, концентрований, копчений, порошкоподібний, рідкий тощо) має супроводжувати назву харчового продукту Наприклад: Ковбаса сирокопчена.

5. Перелік/кількість інгредієнтів. Включає всі інгредієнти харчового продукту, які вказуються в порядку зменшення їхньої масової частки. У деяких випадках - у відсотках. Певні інгредієнти позначаються назвою категорії, до якої вони належать, одразу після якої зазначається їхня назва або індекс відповідно до європейської цифрової системи (так звані «ешки»).

6. Наявність алергенів. Виділяються окремим кольором, шрифтом, стилем.

7. Позначка «з ГМО», якщо частка ГМО перевищує 0,9%. «Без ГМО», за підтвердження відсутності ГМО.

8. Термін придатності. Вводяться терміни придатності: «Вжити до…», «Краще спожити до…», «Краще спожити до кінця…».

9. Умови зберігання/використання. Для харчових продуктів, які потребують спеціальних умов зберігання та/або умов використання; після відкриття упаковки.

10. Відповідальний за інформацію про харчовий продукт. Назва оператора ринку харчових продуктів.

11. Країна походження/місце походження зазначається: Якщо відсутність такої інформації може ввести споживача в оману; для окремих типів м’яса; якщо країна/місце походження харчового продукту не збігаються з країною/місцем походження основного інгредієнта.

12. Інструкція з використання. Якщо її відсутність може ускладнити використання продукту.

13. Фактичний вміст спирту етилового (для напоїв із вмістом понад 1,2%). Інформація про назву, кількість харчового продукту та наявність спирту у дозуванні понад 1,2% має розміщуватися в одному полі видимості.

14. Поживна цінність. Включає інформацію про енергетичну цінність, вміст жирів, насичених жирів, вуглеводів, цукрів, білків та солі.

15. Чи піддавався харчовий продукт заморожуванню/розморожуванню. Якщо піддавався заморожуванню - зазначається дата.

Якщо товар нефасований споживач не повинен бути позбавлений інформації про харчовий продукт. Вона є обов’язковою, але надається у спосіб, визначений оператором ринку. Наприклад, може бути розташована на мішку з борошном, або ж на поряд поставленому стенді. Як варіант, надаватися в інший спосіб на вимогу покупця.

 

 

ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКІСНОГО ТА РАЦІОНАЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ В ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ТА ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області з представниками департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації, проведено 25 нарад із керівниками дошкільних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл та шкіл-інтернатів, представниками райдержадміністрації, об’єднаних територіальних громад, міських рад, щодо організації харчування в закладах освіти, дотримання гігієнічних вимог та впровадження у закладах освіти постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР). В зазначених нарадах, прийняли участь більше 1000 осіб.

Розпорядженням облдержадміністрації від 28.11.2019 № 547-р затверджено План заходів щодо забезпечення якісного та раціонального харчування в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Миколаївської області.

Головним управлінням направлено до департаменту освіти і науки Миколаївської облдержадміністрації пропозиції до тендерної документації для закупівлі харчових продуктів в операторів ринку.

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області у сфері безпечності харчових продуктів, проведено 152 інспектувань загальноосвітніх шкіл та 173 інспектувань дошкільних навчальних закладів, винесено 149 приписів, відібрано 168 зразків харчових продуктів.

 

 

ПОВІДОМЛЕННЯ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ НЕЗАДЕКЛАРОВАНОГО ГЛЮТЕНУ У КОКОСОВОМУ ЦУКРІ 

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF від 15.11.2019 № 2019.4018 та від 04.12.2019 № 2019.4018-fup 15.

Відповідно до повідомлення, виявлено незадекларований глютен у кокосовому цукрі з Індонезії, що експортувався з Нідерландів (виробник Tradin, Organic Agriculture B.V.) до України (імпортер ТОВ «Бюро Він», вул. Мечникова, 9, м. Київ, 01133).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

Повідомлення системи RASFF щодо виявлення гліціділових ефірів в рослинному жирі

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF від 28.10.2019 № 2019.3780 та від 19.11.2019 № 2019.3780-fup 4. Відповідно до повідомлення, виявлено гліціділові ефіри в рослинному жирі, що експортується з Об’єднаних Арабських Еміратів (виробник: United Foods Company) через Нідерланди та Німеччину (імпортер Tema Fine Foods B.V.) до окремих-членів ЄС і, в тому числі, до України.

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

Повідомлення системи RASFF щодо виявлення сальмонели в замороженому курячому м’ясі

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF від 13.11.2019 № 2019.3976 та від 19.11.2019 № 2019.3976-fup 2 стосовно виявлення сальмонели в замороженому курячому м’ясі, експортованому з Польщі (виробник Wipasz S.A. Zaklad Drobiarski w Mlawie – AP-№ PL 14130502 EG) до окремих держав-членів ЄС, і в тому числі до України – ТОВ «ОТ-ГРУП» (вул. Богдана Хмельницького, 42, м. Луцьк, Волинська область, 43000).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

Повідомлення

про виявлення захворювання на африканську чуму свиней

в с.Троїцьке Новодеського району 

Повідомляємо про те, що відповідно до звіту Одеської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби м. Одеса про результати дослідження патологічного (біологічного) матеріалу від 14.11.2019р. № 003853 м.п.м./19, в патологічному матеріалі від однієї голови свині 5-ти місячного віку, яка належить гр. Косовій Г.А. с. Троїцьке, Новоодеського району, Миколаївської області, виявлено ДНК вірус африканської чуми свиней.

 

Повідомлення системи RASFF щодо виявлення сальмонели в охолодженому м’ясі бройлерів 

До Держпродспоживслужби надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF від 18.10.2019 № 2019.3638 стосовно виявлення сальмонели в охолодженому м’ясі бройлерів (заморожене м’ясо механічного обвалювання), експортованому з Польщі (виробник CEDROB S.A. № PL 14023901 WE) до окремих держав-членів ЄС, і в тому числі до України – ТОВ «ВІРТУС ТРЕЙД» (просп. Гагаріна, 112/13, м. Дніпро) та ТОВ «ВІК ЛОГІСТІК» (вул. Святотроїцька, 73/1, офіс 215, м. Черкаси).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 

Повідомлення системи RASFF щодо виявлення шига – токсину продукуючої кишкової палочки Escherichia coli та Listeria monocytogenes у сирі 

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло інформаційне повідомлення Системи швидкого реагування по харчових продуктах та кормах (RASFF) від 03 жовтня 2019 року № 2019.3467 стосовно виявлення шига – токсину продукуючої кишкової палочки Escherichia coli та Listeria monocytogenes у сирі «Бетмаль», виготовленого з сирого молока у Франції, експортованого з Франції (виробник Le Moulis) до окремих держав – членів ЄС, і в тому числі до України – ТОВ «Бюро Він».

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

  Інформаційна картка для отримання експлуатаційного дозволу для операторів ринку, що провадять діяльність, пов’язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження
Формат: DOCX | Добавлен: 25/10/2019 15:02:46
32Kb Скачать скачать

 

Повідомлення системи RASFF щодо виявлення міді в замороженому фруктовому пюре 

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області отримано лист Держпродспоживслужби від 22.10.2019 № 11.1.3-26/16744 «Щодо повідомлення RASFF». Відповідно до повідомлення, виявлено мідь в замороженому фруктовому пюре, що експортується з Франції (виробник: Boiron Freres SAS.) до України (ТОВ «Гранде дільче»).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

Повідомлення системи RASFF щодо виявлення арсену і ртуті у дитячому харчуванні з тунцем та овочами

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло інформаційне повідомлення Системи швидкого реагування по харчових продуктах та кормах (RASFF) від 16 жовтня 2019 року № 2019.3598 стосовно виявлення арсену і ртуті у дитячому харчуванні з тунцем та овочами, що експортувалося з Чеської Республіки (виробник: Slovacka Fruta a.s., - AP-N: CZ 314) до України (TOB "Смарті Фемілі").

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 

Щодо протидії фальсифікації консервів торгової марки «Аквамарин»

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області на підставі листа Держпродспоживслужби від 10.10.2019 № Вх-2-12/5169-19 «Щодо протидії фальсифікації консервів торгової марки «Аквамарин», повідомляє.

До Держпродспоживслужби надійшла інформація ТОВ «Альфа-Етекс» про фальсифікацію рибних консервів ТМ «Аквамарин» ТОВ «Інтерфлот», виробництва ТОВ «Альфа-Етекс», а саме:

- «Сайра тихоокеанська натуральна», 230 гр. (з ключем) дата виробництва 18.01.2019, 18.02.2019;

- «Товстолобик обсмажений в томатному соусі», 230 гр. дата виробництва 11.03.2019 року з кодом виробника В05.

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

Щодо проведення пероральної вакцинації тварин проти сказу 

Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє, що відповідно до виконання програми боротьби зі сказом на території України в 2019 році з 24.09.2019 року на території Миколаївської області планується проведення пероральної вакцинації тварин проти сказу шляхом розкидання приманок з вакциною проти сказу з літаків.

Літаки оснащені системами GPS і системами реєстрації скидання вакцини для підтвердження, що ці засоби повітряного транспорту слідують заздалегідь встановленим лініям і документування того, що на даній лінії було викладено запланована кількість доз.

Для фіксування точної локалізації розподілу принад використовують прилади з GPS. Мінімальна щільність принад повинна бути не менше, ніж 20 доз/км².

Розповсюдження вакцини здійснюватиметься за таким принципом:

-                 обробляється весь ареал, за винятком населених пунктів і великих водних просторів із врахуванням ареалу проживання лисиць;

-                 принади розкладаються рівномірно в межах визначеної території.

Приманка безпечна для людей і тварин, має вигляд невеликих брикетів розміром 3 см на 5 см із запахом м’ясо-кісткового борошна. У середині приманки знаходиться капсула з вакциною проти сказу. Для імунізації використовується високоімунна антирабічна вакцина Орісвак, виробник ТОВ «Укрветпромпостач» (м. Бровари). Дані заходи забезпечать створення стійкого імунітету у диких тварин, котрі є основними розповсюджувачами збудника сказу та значно покращать епізоотичну ситуацію в регіоні.

Прохання до мешканців області з порозумінням відноситись до даного заходу та при виявленні приманок — не брати їх руками, не переносити та не руйнувати.

Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю. Відповідно до оцінки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сказ входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.

 

 

ПОВІДОМЛЕННЯ СИСТЕМИ RASFF ЩОДО ВИЯВЛЕННЯ САЛЬМОНЕЛИ В ФІЛЕ ПТИЦІ ОХОЛОДЖЕНОМУ

 

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшли інформаційні повідомлення системи RASFF від 18 вересня 2019 року № 2019.3308 стосовно виявлення сальмонели в філе птиці охолодженому, експортованому з Польщі (виробник CEDROB S.A. № PL 14023901 WE) до окремих держав-членів ЄС, і в тому числі до України - ТОВ "ВІРТУС ТРЕЙД" (просп. Гагаріна, 112/13, м. Дніпро, Дніпропетровська область).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 

ПОВІДОМЛЕННЯ СИСТЕМИ RASFF ЩОДО ЧАЮ «YERBA MATE KHARTA KHADRA»

 

До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення Системи RASFF від 10 вересня 2019 року № 2019.2199-fup 18 стосовно незареєстрованої субстанції в чаї марки «Yerba Mate Kharta Khadra», експортованому з Сирії (Kabour International Group) до Нідерландів (імпортер Yara Food B.V.) та окремих держав-членів ЄС і в тому числі до України, отримувач: громадянка Борисова Анастасія (вул. Гаршина, 6, м. Харків, Харківська обл.).

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

ПОВІДОМЛЕННЯ СИСТЕМИ RASFF ЩОДО СИРУ З ПОЛЬЩІ ВІД ВИРОБНИКА SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA RYKI

 

До Держпродспоживслужби надійшло інформаційне повідомлення Системи RASFF від 11 вересня 2019 року № 2019.3234 стосовно виявлення LISTERIA MONOCYTOGENES в сирі з Польщі від виробника: Spółdzielnia Mleczarska Ryki - AP-N: PL 06161601 WE (Poland) імпортованого до України отримувач - Delta - Import SP. Z.O.O.

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

У разі виявлення вищезазначеної продукції в обігу, просимо негайно інформувати Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

Про антирабічну пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин у 2019 році

З метою виконання плану протиепізоотичних заходів із профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин на 2019 рік, враховуючи складну епізоотичну ситуацію щодо сказу в Україні, Держпродспоживслужба проводить масштабну антирабічну пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин із застосуванням авіатранспорту.

Розповсюдження вакцини здійснюватиметься за таким принципом:

- обробляється весь ареал, за винятком населених пунктів і великих водних просторів із врахуванням ареалу проживання лисиць;

- принади розкладаються рівномірно в межах визначеної території.

Разом з тим зазначаємо, що деякі регіони вже завершили вакцинацію на своїх територіях.

Про початок проведення пероральної імунізації на території Єланецького району буде додатково повідомлено.

 

 

Про запровадження карантину по африканській чумі свиней в

м. Нова Одеса

 На позачерговому засіданні ДНПК при Новоодеській райдержадміністрації 05.09.2019, оголошено приватне домогосподарство Боровського А.А. по вулиці Набережна, 251, м. Нової Одеси Миколаївської області неблагополучним щодо африканської чуми свиней, визначено епізоотичним вогнищем та встановлено карантин.

Визначено зону захисту в радіусі 3 км від епізоотичного вогнища. В зону захисту увійшли м. Нова Одеса, с. Троїцьке Новоодеського району. Затверджено план заходів.

Визначено зону нагляду в радіусі 0,5 км від зовнішніх меж зони захисту.

 

Повідомлення про виявлення захворювання на африканську чуму свиней на території Врадіївського району 

На позачерговому засіданні ДНПК при Врадіївській райдержадміністрації 19.08.2019 оголошено карантин (інфікований об’єкт, епізоотичне вогнище) територія лісосмуги на відстані 100 м. від траси Платоново - Кропивницький (132 кілометр).

Встановлено зону захисту в радіусі 3 км від інфікованого об’єкту. В зону захисту увійшов населений пункт Полтавка Первомайського району.

Встановлено зону нагляду в радіусі 2 км від зовнішніх меж зони захисту. В зону нагляду увійшли населені пункти Кумари, Адамовка Врадіївського району, Новоаднріївка та Петрівка Первомайського району.

 

Про запровадження карантину по африканській чумі свиней в

м. Первомайськ

На позачерговому засіданні ДНПК при Первомайській міській раді, 16.08.2019, оголошено карантин на території приватного домогосподарства гр. Кокарук Л.П. та визначено епізоотичним вогнищем. Встановлено зону захисту в радіусі 3 км від епізоотичного вогнища. В зону захисту увійшли м. Первомайськ (територія обмежена вул. Грушевського, мости через річки Синюху та Південний Буг, вул. Київську) частина вул. Братів Лісовців населеного пункту Грушівка Первомайського району. Затверджено план заходів.

Встановлено зону нагляду в радіусі 5 км від зовнішніх меж зони захисту. В зону нагляду увійшли частина м. Первомайськ, с. Грушівка, с. Мигія, с. Кінецьпіль, свиногосподарство ТОВ «Бузькі-пороги» Первомайського району.

 

Повідомлення

про виявлення захворювання на африканську чуму свиней

в м. Первомайськ 

1. Дата та час відправки пат матеріалу в ДНДІЛДВСЕ м. Київ -15.08.2019   о 14.30 год., дата отримання матеріалу лабораторією 15.08.2019 о 22.00 год.

2. Область, район, господарство, лісомисливське господарство, населений пункт, на території яких відібраний матеріал - Миколаївська область,   м. Первомайськ, вул. Радищева, 10 Б, в домогосподарстві громадянки     Кокарук Л.П.

3. Дата виявлення захворювання та підозри на АЧС - 15.08.2019.

4. Дата встановлення діагнозу - 16.08.2019 о 01.11 год. Звіт про результати дослідження Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи № 010635 п.м./19 від 16.08.2019.

5. Методи, якими проводилось дослідження для підтвердження хвороби - молекулярно-генетичні випробування (методом ПЛР).

6. Категорія хворих тварин - наявність хвороби підтверджено у свиней, що знаходяться у господарстві, на бойні або в транспортному засобі - трупи домашньої свині у кількості 1 голова.

7. Географічне положення місця, де був підтверджений спалах АЧС - Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Радищева, 10 Б. 48о01'42.1"N30о52'48.3"Е

8. Кількість спалахів хвороби, кількість свиней з підозрою на хворобу в місці спалаху, на бойні або в транспортному засобі - 1 спалах, 1 голова свиней у домогосподарстві.

9. Кількість загиблих свиней кожної категорії в господарстві, селі, мисливському господарстві, на бойні або в транспортному засобі - 1 голова віком 12 місяців.

10. Для кожної групи - розповсюдженість хвороби та кількість свиней, у яких було підтверджено наявність АЧС - у 1 трупі свині виявлено ДНК вірус африканської чуми свиней (звіт про результат дослідження патологічного (біологічного) матеріалу Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи № 010635 п.м./19 від 16.08.2019.

Пам’ятка для населення щодо профілактики ботулізму

Ботулізм - гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах.

Збудники ботулізму широко поширені в природі. Проте захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення. Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів.

У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тим менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. Найменше здуття кришки - причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки. Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

- не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;

- швидкопсуючі продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;

- ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;

- сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);

- захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) терміново зверніться до найближчої лікувальної установи.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких.

 

НОВІ ПРАВИЛА МАРКУВАННЯ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

 

Набрав чинності. Закон України 2639-VIII «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» (надалі Закон).

Закон поширюється насамперед на операторів ринку харчових продуктів і харчові продукти (зокрема для громадського харчування). Інформація про харчовий продукт має бути точною, достовірною та зрозумілою для споживача. За це відповідає оператор ринку.

Закон визначає, що інгредієнти-алергени, які можуть входити до складу харчового продукту, мають бути виділені кольором або шрифтом, і візуально відрізнятись від інших інгредієнтів

Обов’язкова інформація про харчовий продукт:

1. Державною мовою. Переклад іншою мовою за бажанням оператора ринку.

2. Надписи точні, чіткі, зрозумілі, розбірливі, розміщені на видному місці (на упаковці, етикетці). Не повинні приховуватися іншою текстовою або графічною інформацією.

3. Назва харчового продукту. Назвою харчового продукту є офіційна назва (назва встановлена нормативно-правовим актом або національним стандартом). Якщо такої нема - то звична назва (та, яка зрозумілою споживачу без додаткових роз’яснень). Якщо і звичної назви нема - застосовується описова назва харчового продукту.

4. Фізичний стан харчового продукту. Інформація про фізичний стан (продукт сублімованої сушки, швидкозаморожений, концентрований, копчений, порошкоподібний, рідкий тощо) має супроводжувати назву харчового продукту Наприклад: Ковбаса сирокопчена.

5. Перелік/кількість інгредієнтів. Включає всі інгредієнти харчового продукту, які вказуються в порядку зменшення їхньої масової частки. У деяких випадках - у відсотках. Певні інгредієнти позначаються назвою категорії, до якої вони належать, одразу після якої зазначається їхня назва або індекс відповідно до європейської цифрової системи (так звані «ешки»).

6. Наявність алергенів. Виділяються окремим кольором, шрифтом, стилем.

7. Позначка «з ГМО», якщо частка ГМО перевищує 0,9%. «Без ГМО», за підтвердження відсутності ГМО.

8. Термін придатності. Вводяться терміни придатності: «Вжити до…», «Краще спожити до…», «Краще спожити до кінця…».

9. Умови зберігання/використання. Для харчових продуктів, які потребують спеціальних умов зберігання та/або умов використання; після відкриття упаковки.

10. Відповідальний за інформацію про харчовий продукт. Назва оператора ринку харчових продуктів.

11. Країна походження/місце походження зазначається: Якщо відсутність такої інформації може ввести споживача в оману; для окремих типів м’яса; якщо країна/місце походження харчового продукту не збігаються з країною/місцем походження основного інгредієнта.

12. Інструкція з використання. Якщо її відсутність може ускладнити використання продукту.

13. Фактичний вміст спирту етилового (для напоїв із вмістом понад 1,2%). Інформація про назву, кількість харчового продукту та наявність спирту у дозуванні понад 1,2% має розміщуватися в одному полі видимості.

14. Поживна цінність. Включає інформацію про енергетичну цінність, вміст жирів, насичених жирів, вуглеводів, цукрів, білків та солі.

15. Чи піддавався харчовий продукт заморожуванню/розморожуванню. Якщо піддавався заморожуванню - зазначається дата.

Якщо товар нефасований споживач не повинен бути позбавлений інформації про харчовий продукт. Вона є обов’язковою, але надається у спосіб, визначений оператором ринку. Наприклад, може бути розташована на мішку з борошном, або ж на поряд поставленому стенді. Як варіант, надаватися в інший спосіб на вимогу покупця.

 

Про фальсифікат масла

 

Державними інспекторами Єланецького міжрайонного управління Головного управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області при проведенні планового інспектування потужності з роздрібної торгівлі харчовими продуктами, відібрано зразки масла солодковершкового «Селянське» 73 % жиру, дата виробництва 06.06.2019, номер партії відповідає даті виробництва, виробник ТОВ «Вівальді Д» вул. Гагаріна, 68, смт. Нова Ушиця, Хмельницька область. За результатами лабораторних досліджень, проведених Миколаївською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби встановлено, в маслі солодковершковому «Селянське» 73 % жиру виробника ТОВ «Вівальді Д» 32,3 % масової частки немолочного жиру в жировій фазі масла.

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертає увагу суб’єктів господарювання, які займаються роздрібною торгівлею продуктами харчування, на неприпустимість реалізації вищезазначеного масла. В іншому випадку такі суб’єкти господарювання автоматично стають співучасниками в поширенні фальсифікованого масла.

 

Пам’ятка для населення щодо профілактики ботулізму

Ботулізм - хвороба, яка виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму (Clostridium botulinum) і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи.

Ці мікроби в природі поширені у ґрунті, в мулі водойм, куди потрапляють з кишечника риб, тварин, зустрічаються в грибах, фруктах і овочах.

Сам по собі збудник ботулізму не є патогенним, він небезпечний саме через токсини, які виробляють його вегетативні форми (спори). Основною умовою для утворення токсину є відсутність доступу кисню (в консервах, товщі м’ясних і рибних продуктів).

Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.

Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м’ясо, риба), то в ньому можлива, так названа «гніздова» інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють.

Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий. Обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування.

Період появи перших ознак ботулізму може коливатися від 2-4 годин до 2-3 діб і більше, аж до 2 тижнів. Як правило, симптоматика ботулізму проявляється гостро, тому хворі можуть вказати навіть час початку захворювання. Першими клінічними проявами є нудота, блювота, пронос. Токсини збудників ботулізму вражають нервову систему і тому з’являється неврологічна симптоматика на тлі шлунково-кишкових розладів, або слідом за ними, що знаменує прогресування процесу. Першою скаргою є порушення зору - поява туману (пелени) перед очима, розпливчастість контурів предметів, двоїння в очах. Порушення ковтання за рахунок парезу надгортанника і м’якого піднебіння приводить до того, що рідина потрапляє в трахею, а частково виливається через ніс. Змінюється голос хворого, з’являється захриплість, носовий відтінок мови (гугнявість).

Які заходи профілактики ботулізму?

Для профілактики всім особам, які вживали разом з хворими на ботулізм інфіковані продукти, необхідно звернутися до лікаря для лікування (частіше для профілактики захворювання вводяться лікувальні сироватки і встановлюється медичний нагляд за такими особами протягом 10-12 днів).

В домашніх умовах:

- при консервуванні овочів, які містять природні кислоти (огірки, баклажани, зелений горошок та ін.), необхідно додавати лимонну або оцтову кислоту відповідно до рецептур;

- для консервування повинні використовуватися свіжі, без ознак псування овочі і фрукти;

- ретельно мити овочі і плоди;

- суворо дотримуватися рекомендовані вимоги обробок банок, кришок, режимів теплової обробки плодів в домашніх умовах;

- зберігати домашні консерви слід при низьких температурах з обов’язковою отбраковкой і знищенням «бомбажних» банок;

- суворо дотримуватися термінів та умов зберігання продукції, розфасованої в полімерну плівку під вакуумом;

- зміст герметично закупореній банки, виготовленої в домашніх умовах, перед вживанням ретельно прогрівати до 100° С протягом 30 хвилин;

- не проводити закупівлю продуктів, перш за все овочів, фруктів, грибів, в’яленої та копченої риби, в’яленого і копченого м’яса в місцях неорганізованої торгівлі.

При симптомах захворювання, що не виключають ботулізм, необхідно терміново звертатися за медичною допомогою! Не займайтеся самолікуванням!

Ботулізм ‒ це смертельно!

 

 

Щодо обігу ветеринарно-санітарних паспортів домашніх тварин (котів, собак)

На даний час є актуальною проблема щодо обігу ветеринарно-санітарних паспортів (далі - ВСП) домашніх тварин (котів, собак) не встановленої форми та їх видача установами, не уповноваженими на їх видачу.

Причиною даної проблеми є обіг паспорта невстановленого зразка (далі - ПНЗ) при закінченні перехідного періоду на ВСП. В даному випадку ПНЗ є власністю фізичних осіб, але вони можуть братись лише до уваги, а не бути підставою для видачі ветеринарних документів.

Видача ветеринарно-санітарного паспорта на тварину передбачена Законом України «Про ветеринарну медицину» та входить до переліку платних адміністративних послуг, які надаються Держпродспоживслужбою, органами та установами, що належать до сфери її управління, розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 № 641 та складає 51 грн. 29 коп.

Право надання даної адміністративної послуги мають лише державні установи ветеринарної медицини, зокрема державні лікарні ветеринарної медицини (району, міста, області) відповідно до затвердженої інформаційної картки.

Для супроводження домашніх тварин при їх переміщенні за межі території України з 01.06.2018 до уваги необхідно брати лише ветеринарно-санітарні паспорти встановленого зразка, зміст яких розміщено в мережі інтернет, зокрема на сайті Верховній Раді України за посиланням:

http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/zl381-17/prmtl487077616812867.

Вищезазначену інформацію Прошу довести до власників тварин, суб’єктів, які здійснюють господарську діяльність з ветеринарної практики, профільних асоціацій та вжити відповідних заходів щодо припинення видачі ветеринарно-санітарних паспортів для домашніх тварин не встановленої форми.

 

Методичні рекомендації по медико-санітарному забезпеченню відпочинку та оздоровлення дітей 

Головною метою діяльності закладів щодо організації літнього відпочинку дітей шкільного віку є створення умов для їх фізичного оздоровлення, підвищення рівня соціально-психологічної адаптації та реабілітації школярів.

Пришкільні відпочинкові табори створюються на базі загальноосвітніх навчальних закладів.

Основними оздоровчими факторами в таборах є: максимальне перебування на відкритому повітрі, рухова активність, раціональне харчування, чергування різних видів діяльності, загартовуючих процедур.

Для початку проведення відпочинкових чи оздоровчих заходів необхідно:

- виділити шкільні приміщення, в яких буде розміщений пришкільний табір, а саме: ігрові, спальні кімнати, спортивна зала, санітарні вузли з необхідною кількістю санітарно технічного обладнання, шкільний харчоблок, медичний кабінет, музичний кабінет, обладнаний спортивний майданчик;

- ініціювати створення міжвідомчої комісії, для визначення готовності закладу до функціонування.

Перевірка готовності закладу до відкриття з оформленням відповідного акту повинна бути проведена не пізніше ніж за 5 днів до організованого заїзду дітей.

Готовність закладів до приймання дітей визначається комісією органів місцевої виконавчої влади з представниками територіальної Держпродспоживслужби та інших зацікавлених відомств, з підписанням «Акту приймання дитячого оздоровчого табору» за умови відповідності закладу вимогам санітарного законодавства та виконання усіх пропозицій, у т.ч. наданих в ході підготовки.

У період підготовки, до початку роботи комісії з визначення готовності закладу до функціонування необхідно забезпечити:

- виконання заходів плану-завдань, спрямованого на доведення матеріально-технічної бази закладу до вимог санітарного законодавства;

- проведення ревізії, промивки та дезінфекції систем водопостачання та каналізації, ремонтних робіт (за необхідністю);

- проведення лабораторного контролю якості питної води. Дитячі оздоровчі табори повинні бути забезпечені доброякісною  питною водою, вода повинна відповідати ДСанПІН2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною».

До початку роботи пришкільних відпочинкових таборів необхідно:

- забезпечити обладнанням, меблями, постільною білизною, медикаментами, медичним обладнанням, столовим та кухонним посудом, кухонним інвентарем, мийними, дезінфекційними засобами, інвентарем для прибирання, своєчасне поповнення та використання відповідно до вимог;

- погодження з територіальними органами Держпродспоживслужби області примірного двотижневого меню, перелік постачальників харчових продуктів;

- складання графіку та маршруту постачання харчових продуктів;

- організація проходження медичного огляду працівників;

- забезпечення проходження персоналом гігієнічного навчання;

- заключити договір для проведення робіт з профілактичної дезінфекції;

- укладання договору на вивіз твердих побутових відходів та стічних вод.

 

Пам’ятка щодо правил використання та дотримання регламентів застосування пестицидів

Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області застерігає:

Щоб уникнути неприємних та небезпечних для здоров’я людини ситуацій які виникають при отруєнні пестицидами необхідно дотримуватись правил використання та дотримання регламентів застосування пестицидів (отрутохімікатів), а саме:

- купуючи той чи інший препарат звертайте увагу чи має суб’єкт господарювання ліцензію на даний вид діяльності;

- перед початком робіт з пестицидами необхідно старанно ознайомитися з інструкцією із застосування цього хімічного препарату;

- застосування хімічних засобів захисту рослин регламентується Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», відповідно до яких  адміністрація господарств завчасно, але не пізніше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, повинна сповістити населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися тільки препаратами, офіційно дозволеними «Переліком пестицидів та агрохімікатів дозволених в Україні». Всі роботи з пестицидами проводять в ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх вдень у похмуру, прохолодну погоду;

- санітарний розрив від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням - 300 м. При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об'єктів, що підлягають санітарному захисту. Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне). Застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербігація) допускається при швидкості вітру до 4 м/с;

- під час роботи з пестицидами забороняється вживати їжу та курити;

- після проведення робіт необхідно ретельно вимити з милом руки, інші відкриті ділянки тіла та змінити одяг.

При перших ознаках отруєння слід негайно припинити роботу і звернутись в найближчу лікувальну установу для отримання медичної допомоги, або викликати швидку допомогу. До приїзду швидкої допомоги потерпілого треба вивести з зони, яка оброблялась пестицидами, зняти засоби індивідуального захисту, звільнити від здавлюючого одягу.

Пестицид, що потрапив на шкіру, змити струменем води, краще з милом, або видалити за допомогою тканини чи ватного тампона, а потім промити шкіру достатньою кількістю води. При попаданні пестициду в очі слід негайно промити їх достатньою кількістю води.

 

Звернення громадян щодо порушення операторами ринку законодавства про харчові продукти

Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє, що звернення громадян про порушення операторами ринку законодавства про харчові продукти повинні бути обґрунтованими, тобто, у зверненні обов’язково необхідно зазначати: назву суб’єкта господарювання, адресу місця знаходження потужності, детальний опис порушень законодавства про харчові продукти, також за наявності до звернення додавати копії документів що підтверджують порушення, спричинення шкоди здоров’ю споживача від споживання харчових продуктів, товарного чеку, або інших матеріалів що підтверджують порушення операторами ринку законодавства про харчові продукти.

 

 

Про фальсифікат масла

Державними інспекторами Єланецького міжрайонного управління Головного управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області при проведенні планового інспектування потужності з роздрібної торгівлі харчовими продуктами, відібрано зразки масла солодковершкового селянського 72,6 % жиру, дата виробництва 08.04.2019, номер партії відповідає даті виробництва, виробник ТОВ фірма «Апрель» вул. Матросова, 1а, м. Харків, 61035. За результатами лабораторних досліджень, проведених Миколаївською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби встановлено, в маслі солодковершковому селянському виробника ТОВ фірма «Апрель» 65,4% масової частки немолочного жиру в жировій фазі масла.

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертає увагу суб’єктів господарювання, які займаються роздрібною торгівлею продуктами харчування, на неприпустимість реалізації вищезазначеного масла. В іншому випадку такі суб’єкти господарювання автоматично стають співучасниками в поширенні фальсифікованого масла.

 

Операторам ринку, які здійснюють обіг харчових продуктів на території Єланецького району

Відповідно до листа Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області від 08.05.2019 № 14.4.1/2099 Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області повідомляє, що в ході перевірок інспекторами Держпродспоживслужби України встановлені факти фальсифікації масла солодко вершкового у 2018 році, на маркуванні якого зазначені виробники, які за вказаними адресами не мали потужностей.

Так, на агропродовольчих ринках та у точках роздрібної торгівлі України виявлено випадки незаконно виготовленого масла солодковершкового відповідно до маркування, а саме:

- ТОВ «Барський молокозавод», Вінницька область, Барський район, с. Бар, вул. Шевченка, 62 та 2 (масло солодковершкове селянське 73%);

- ТОВ «Моллозагро» Харківська область, м. Лозова, вул. Юхима Березовського, 60 (масло солодковершкове селянське 73%);

- ТзОВ «Молокозавод «Самбірський» виготовлено на замовлення ТзОВ «ЮНІМОЛ», заявлений на маркуванні виробник ПАТ «Калуський молокозавод» (м. Калуш, вул. Писарська, 36) з 2004 року не працює - масло солодковершкове селянське Самбірське 73%;

- ТОВ «Молочний комбінат «Соколоський», Кіровоградська область,м. Кропивницький, проспект Промисловий, 19 (масло солодковершкове селянське 73%);

- ТОВ «Терен-Про» Львівська область, Кам'янко-Бузький район, с. Ременів, вул. Шухевича, 2, (масло солодковершкове 73%);

- ТОВ «Токмак-Молоко» Запорізька область, м. Токмак, вул. Чкалова, 152 (масло екстра солодковершкове 82%);

- ТОВ «Апрель» за адресою: м. Харків, вул. Матросова, 1 А;

- ПОГ «Мальва» адреса м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 8, виробнича потужність відсутня (масло солодковершкове 72,5% );

- ТОВ «ДМЗ» адреса м. Київ, вул. Генерала Алмазова, буд. 8, виробнича потужність відсутня (масло солодковершкове «Селянське» 72,5%);

- ФОП Підгірним B.C. м. Нова Одеса, вул. Травнева, 32, виготовлено на замовлення ТОВ «АГРО НП плюс» Івано-Франківська область, смт. Рожнятів, вул. Івана Мазепи 115, (масло солодковершкове селянське 72,5%).

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.97 № 771/97-ВР, Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області просить Вас у разі наявності масла вище зазначених виробників зняти його з реалізації, з подальшим відповідним зберіганням, та повернути постачальникам, або знищити.

В подальшому закуповувати харчові продукти у виробників, постачальників, які зареєстровані в державному реєстрі операторів ринку та потужностей харчових продуктів, на які видано експлуатаційний дозвіл.

Інформацію щодо державної реєстрації потужностей та потужностей харчових продуктів, на які видано експлуатаційний дозвіл можна отримати на сайті www.consumer.gov.ua.

 

НЕОБХІДНІСТЬ ОТРИМАННЯ ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ДОЗВОЛІВ НА ДІЯЛЬНІСТЬ, ПОВ’ЯЗАНУ З ВИРОБНИЦТВОМ ТА/АБО ЗБЕРІГАННЯМ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ

Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області звертає увагу операторів ринку, що провадять діяльність, пов’язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження на необхідність отримання експлуатаційних дозволів відповідно до вимоги статті 23 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (надалі – Закон) та згідно Порядку видачі експлуатаційного дозволу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 930.

Рішення про видачу або відмову у видачі експлуатаційного дозволу приймається головним державним інспектором на підставі результатів огляду заявлених потужності щодо їх відповідності встановленим вимогам. Видача експлуатаційного дозволу здійснюється протягом 30 календарних днів після отримання заяви. За видачу експлуатаційного дозволу справляється плата, яка в 2019 році становить 272 грн., що зараховується до державного бюджету.

Також звертаємо увагу, що відповідно до ст. 37 Закону забороняється обіг харчових продуктів, вироблених на потужностях, щодо яких не отримано експлуатаційного дозволу, передбаченого цим Законом, або дія якого тимчасово припинена. Крім цього, відповідно п. 8 ст. 20 Закону операторам ринку забороняється здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу відповідно до цього Закону, та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів.

Станом на 01.04.2018 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області видано 206 експлуатаційних дозволів.

Довідково. Відповідно до ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» передбачена відповідальність за діяльність без експлуатаційного дозволу на юридичних осіб у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб – підприємців – у розмірі двадцяти мінімальних заробітних плат.

З питань отримання експлуатаційних дозволів необхідно звертатися до міжрайонних, районних, міського управлінь Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за місцем знаходження потужності.

 

Щодо видачі ветеринарних документів
на тварин та тваринницьку продукцію
 Шановні жителі Єланецького району, повідомляємо Вас, що з 01.04.2019 змінено порядок видачі супровідних ветеринарних документів 
на тварин та продукцію тваринного походження.
З квітня місяця ветеринарні документи будуть роздруковуватись з програмного модуля «Єдиний державний реєстр ветеринарних документів».
 Для отримання ветеринарного документу тварина повинна бути ідентифікована та зареєстрована в Єдиному державному реєстрі тварин, 
піддана всім необхідним ветеринарним дослідженням та щепленням та піддана клінічному огляду спеціалістом ветеринарної медицини. 
Також не менше як за 3 дні до видачі ветеринарного документу власник тварини повинен сплатити за надання адміністративної послуги
 до районного бюджету по наданим реквізитам та надати квитанцію про сплату до Єланецької районної державної лікарні ветеринарної
 медицини. Після виконання всіх вищезазначених вимог установою ветеринарної медицини буде проведена видача ветеринарного документу. 
В разі виникнення запитань, звертайтесь до Єланецької районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: 
смт Єланець, вул. 1-го Травня, 104 або за тел. 91581, 0963932648.
 
                                                                    Єланецька районна державна 
                                                                                       лікарня ветеринарної медицини

 

 

Ідентифікація – створення електронного обліку пасік

30 січня 2019 року відбулась зустріч між представниками Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин», BRDO та посадовими особами керівних органів громадської спілки «ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ГРОМАДСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ «СПІЛКА ПАСІЧНИКІВ УКРАЇНИ» на чолі з Президентом Володимиром Стретовичем з метою обговорення питання проходження процедури реєстрації пасік.

За регульованою процедурою реєстрації, складності пасічників не вичерпуються. Багато питань викликає і подальше ведення документації.

Тому, під час зустрічі, сторонами були підняті питання щодо можливості спрощення проходження даної процедури та розробки дієвого механізму - електронної бази даних обліку пасік (далі - реєстр).

Крім того, було підняте питання щодо можливості відображення даних про місцезнаходження пасік та зазначення кількості бджолосімей, в автоматизованій інформаційній системі.

Основною ціллю такого Реєстру вбачається створення електронного обліку пасік з дотриманням основних принципів простежуванності, що надасть можливість пасічнику підтвердити наявність бджолосімей та місце їх постійного перебування і використовувати дану інформацію у захисті своїх прав.

 

 

 

ПРИЙНЯТО ЗАКОН ПРО ІНФОРМАЦІЮ ДЛЯ СПОЖИВАЧІВ ЩОДО ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

 

6 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», який набуває чинності через 6 місяців з дня його офіційного опублікування.

Вказаний Закон встановлює засади надання споживачам інформації про харчові продукти з метою забезпечення захисту здоров’я громадян і задоволення їх соціальних та економічних інтересів, зокрема, регламентує вимоги до інформації, яка має зазначатися на етикетках продуктів харчування – визначає, яка інформація має бути відображено обов’язково та яка може надаватися в добровільному порядку. Варто зазначити, що зазначені вимоги не поширюються на харчові продукти, призначені (вироблені) для особистого споживання, допоміжні матеріали для переробки та на матеріали, що контактують з харчовими продуктами.

Зокрема обов’язково інформація на етикетці харчового продукту має бути на державній мові та містити наступні дані:

– назву харчового продукту;

– перелік інгредієнтів;

– інгредієнти або допоміжні матеріали, які використовуються у виробництві або приготуванні харчового продукту і залишаються присутніми у готовому продукті навіть у зміненій формі;

– кількість певних інгредієнтів або категорій інгредієнтів;

– кількість харчового продукту в установлених одиницях вимірювання;

– мінімальний термін придатності, умови зберігання та використання;

– найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, відповідального за інформацію про продукт харчування, а для імпортованих товарів – найменування та місцезнаходження імпортера;

– країну походження або місце походження;

– інструкцію з використання у разі, якщо відсутність таких інструкцій ускладнює належне використання продукту харчування;

– для напоїв із вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об’ємних одиниць – фактичний вміст спирту у напої (крім продукції за кодом 2204 згідно з УКТЗЕД);

– інформацію про поживну цінність харчового продукту.

З моменту опублікування набувають чинності норми закону, які передбачають заборону операторам ринку здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу у Держпродспоживслужбі та її територіальних органах та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів.

Також закон визначає, що харчові продукти, які відповідають вимогам законодавства щодо надання споживачам інформації про харчові продукти, які діяли до введення в дію цього Закону, але не відповідають вимогам цього Закону, можуть вироблятися та/або вводитися в обіг протягом трьох років після введення в дію цього Закону. Такі продукти харчування можуть перебувати в обігу до настання кінцевої дати споживання або закінчення строку придатності.

Згідно із новим Законом, Держпродспоживслужба визначена як орган, який буде контролювати виконання операторами ринку вимог до інформації про харчові продукти.

Закон встановлює відповідальність операторів ринку за порушення законодавства щодо надання споживачам інформації про харчові продукти.

Передбачається відповідальність операторів ринку харчових продуктів за порушення у вигляді штрафів, розмір яких встановлений від 5 до 40 мінімальних заробітних плат.

 

 

Ідентифікація домашніх тварин: навіщо Україні вводити Єдиний державний реєстр таких тварин

 

Ідентифікація та реєстрація тварин належить до сфер, в яких Україна має зобов’язання щодо імплементації актів ЄС.

Впровадження обов’язкової ідентифікації та реєстрації домашніх тварин (котів, собак тощо), в цілому відповідає підходу, який передбачено законодавством ЄС (зокрема, Регламентом ЄС 998/2003 Європейського Парламенту та Ради від 26 травня 2003 р. щодо вимог до здоров’я тварин, які застосовуються до некомерційного перевезення, домашніх тварин та до Директиви Ради 92/65/ЄС) та нормам Європейської конвенції про захист домашніх тварин, яку Україна ратифікувала 18 вересня 2013 року.

Відповідно до Регламенту, ідентифікованими вважаються тварини, які мають: систему електронної ідентифікації (імплантований мікрочіп). Документом також передбачає обов’язкову наявність паспорту, що має бути виданий уповноваженим органом у сфері ветеринарної медицини, який підтверджує щеплення тварини проти сказу.

Наразі в Україні такий механізм ідентифікації та реєстрації домашніх тварин не регламентований.

Разом з тим, до питання утримання домашніх тварин необхідно підходити комплексно: починаючи від надання тварині певного «статусу», продовжуючи чітко регламентованими умовами їх утримання та закінчуючи законодавчим закріпленням механізму реєстрації, контролю та відповідальності за порушення вимог законодавства.

У серпні 2018 року Верховною Радою було зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин» № 9022.

Законодавчою ініціативою передбачено обов’язкову ідентифікацію та реєстрацію котів та собак шляхом присвоєння індивідуального ідентифікаційного номеру.

Процедуру реєстрації умовно можна поділити на дві складові: облік (реєстрація), тобто внесення відомостей про тварин в єдину базу даних (Єдиний державний реєстр тварин), та ідентифікацію – чіпування та отримання ветеринарного паспорта, до якого вносяться відомості про тварину і його власника.

У відносинах власник-тварина документ корисний тим, що дозволить: підтверджувати право володіння, спростить пошук  власника в разі втрати або крадіжки тварини та нівелює можливість підміни при вивезенні тварин за кордон, а елітних порід — на виставки. Тож, свідомі власники самі зацікавлені в таких змінах.

У стосунках держава-власник запровадження концепції відповідального власника домашньої тварини дозволить ідентифікувати господаря та застосовувати норми щодо адміністративної відповідальності за недбале (жорстоке) поводження з тваринами.

Поширені випадки, коли собака здійснює напад на людину, а власник заявляє, що дана тварина йому не належить. Довести його причетність до випадку неможливо, відкрити справу — теж. Відповідно, господар-винуватець, залишається безкарним. Якщо ж собака чіпована, та зареєстрована в державному реєстрі то встановити власника можливо одразу.

Якщо тварина безнаглядна, то база даних полегшить пошук загубленого вихованця і дасть можливість карати тих, хто кинув тварину навмисно.

Таким чином, запроваджується можливість достовірно ототожнювати тварин та швидко знаходити власників втрачених, загублених та покинутих собак та котів.

У відносинах держава-суспільство закон повинен забезпечити епізоотичне благополуччя країни та попередження розповсюдження захворювань спільних для людей та тварин, зокрема сказу.

Тож,  наближення нас до Європи повинно початися з бажання дотримуватися законодавчих норм, спрямованих, в першу чергу, на забезпечення здоров’я людини .

 

 

 

 

15.02.2019 відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Єланецькій районній державній адміністрації (протокол № 1)

Про забезпечення виконання протокольного рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України, протокол № 3 від 28.12.2018 щодо проведення пероральної вакцинації диких тварин проти сказу на території Миколаївської області.

Доповідач: А.М. Соколов – начальник Єланецького міжрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

Доповідач зазначив, що 28.12.2018 відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України (протокол № 3). На даному засіданні розглянуто ряд питань, в тому числі питання контролю ефективності проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу та проведення обліку чисельності мисливських тварин у мисливських угіддях.

З метою виконання плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин на 2018 рік, в четвертому кварталі на території України проведено пероральну імунізацію диких м’ясоїдних тварин. На території Миколаївської області кампанія з пероральної імунізації проводилась у період 16.12.2018 по 25.12.2018. Під час даної кампанії оброблена територія площею в 8113,35 км2. Обробці піддані території Вітовського, Снігурівського, Березнегуватського, Баштанського, Єланецького, Новоодеського, Новобузького та Казанківського районів. При цьому застосовувалась вакцина антирабічна для пероральної імунізації м’ясоїдних тварин «Орісвак». Всього використано 162,267 тис. доз вакцини. Розповсюдження вакцини здійснювалось авіатранспортом АН-2. Оброблявся весь ареал, за винятком населених пунктів і великих водних просторів із врахуванням ареалу проживання лисиць.

Відповідно до методичних рекомендацій «Планування, організація та проведення пероральної імунізації м’ясоїдних тварин проти сказу» контроль ефективності кампанії з пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу проводиться через місяць після вакцинації шляхом відстрілу лисиць із розрахунку 4 лисиці на 100 км2 обробленої території. У відстріляних лисиць відбираються нижні щелепи та зразки крові.

Враховуючи вищезазначене та рішення Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України, державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Єланецькій райдержадміністрації,

 

ВИРІШИЛА:

1. Інформацію з зазначеного питання взяти до відома.

2. З метою контролю ефективності проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, забезпечити організацію заходів для добування протягом лютого 2019 року лисиць в обсягах, передбачених Методичними рекомендаціями по плануванню, організації та проведенню пероральної вакцинації диких м’ясоїдних проти сказу на території Єланецького району в кількості 20 голів лисиць.

                                                      В.Д.Алхімов - директор ПОГ «Єланецьке МРГ»,

                                                      В.А.Гаркуша - директор ПП «Тихий Хутір – 1»,

                                                      П.В.Зюзькін - голова ТОВ «Мисливець – 2012р»,

                                                      В.І.Гавенко - голова ФГ «Прометей»,

                                                      Єланецьке міжрайонне управління Головного

                                                      управління Держпродспоживслужби в

                                                      Миколаївській області.

Термін: до 01.03.2019

3. З метою належного контролю за епізоотичною ситуацією в Єланецькому районі забезпечити проведення обліку чисельності мисливських тварин у мисливських угіддях Єланецького району, з обов’язковим залученням спеціалістів Єланецького міжрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.

                                                      В.Д.Алхімов - директор ПОГ «Єланецьке МРГ»,

                                                      В.А.Гаркуша - директор ПП «Тихий Хутір – 1»,

                                                      П.В.Зюзькін - голова ТОВ «Мисливець – 2012р»,

                                                      В.І.Гавенко - голова ФГ «Прометей»,

                                                      Єланецьке міжрайонне управління Головного

                                                      управління Держпродспоживслужби в

                                                      Миколаївській області.

Термін: до 01.03.2019

4. Інформацію про виконання вищезазначених рішень надати до Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Єланецькій райдержадміністрації.

                                               Користувачі мисливських угідь Єланецького району

Термін: до 31.03.2019

 

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області (далі - Головне управління) лист Держпродспоживслужби від 05.02.2019 № 602-1П-16/1708 «Щодо повідомлення RASFF». Відповідно до повідомлення, виявлено алколоіди піролізидинів в орегано, що експортується із Німеччини (виробник Raps Gmbh & Co. KG (імпортер - A.M.T. HandelsGmbh (Австрія)) до окремих держав-члени Європейського Союзу та до України.

Згідно статті 20 Закону оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

Прошу Вас, вищевикладене довести до відома операторів ринку, діяльність яких пов’язана з обігом орегано.

У разі виявлення вищезазначеної продукції інформувати негайно Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області на електронну адресу viddil bhp@ukr.net.

 

Президент України підписав Закон України "Про інформацію для споживачів про харчові продукти"

 

Президент України Петро Порошенко 4 лютого підписав Закон України "Про інформацію для споживачів про харчові продукти" (№ 8450), повідомляється на сайті українського парламенту. Законопроектом передбачено інформування споживачів про вміст у продуктах харчових домішок, допоміжних речовин для переробки та інших речовин або продуктів, які можуть спричиняти алергічні реакції або непереносимість.

Документ встановлює вимогу щодо надання споживачеві інформації про те, чи зазнавав харчовий продукт розморожування, враховуючи, що заморожування та подальше розморожування певних продуктів обмежує можливості їх подальшого використання і може впливати на їхню безпечність, смакові та фізичні властивості.

Законопроект передбачає відходження від вимоги обов'язкового надання інформації про поживну цінність щодо певних категорій харчових продуктів, які не зазнавали переробки або щодо яких інформація про поживну цінність не є визначальним фактором прийняття споживачами рішень про їх купівлю, або площа упаковки яких занадто мала, щоб умістити всю інформацію.

Порушення вимог законодавства шляхом надання неточної, недостовірної інформації про продукт, зміна оператором ринку інформації про продукт, що супроводжує його, передбачає накладення штрафу на юросіб у розмірі 15 мінімальних заробітних плат (МЗП), на фізосіб-підприємців - у розмірі 10 МЗП.

Пропозиція до реалізації або реалізація продуктів харчування чи кормів, маркування яких не відповідає законодавству, якщо це не створює загрози для життя, здоров'я людини або тварини, передбачає накладення штрафу на юросіб у розмірі п'яти МЗП, на фізосіб - підприємців - у розмірі трьох МЗП.

Ненадання інформації споживачеві та введення в оману щодо речовин і харчових продуктів, що викликають алергічні реакції або непереносимість, передбачає накладення штрафу на юросіб у розмірі 30 МЗП, на фізосіб-підприємців - у розмірі 20 МЗП.

 

З 1 січня 2019 року переважна більшість технічних стандартів Радянського Союзу «ГОСТ», втратили чинність в Україні

 

Мінекономрозвитку нагадує, що з 1 січня 2019 року переважна більшість технічних стандартів Радянського Союзу «ГОСТ», розроблених до 1992 року, втратили чинність в Україні. Необхідність припинення дії на території України радянських ГОСТів визначена Програмою діяльності Кабінету Міністрів України. Згідно з нею, у 2015 році ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»), яке виконує функції Національного органу стандартизації, були видані відповідні накази про скасування ГОСТів із втратою чинності протягом 2016-2018 років та з повною відмовою від них, починаючи з 1 січня 2019 року. Всього мали бути скасовані 12090 радянських ГОСТів Водночас, з метою зниження ризиків для бізнесу Мінекономрозвитку завчасно запропонувало усім заінтересованим сторонам надати свої пропозиції щодо скасування ГОСТів, які втратили актуальність. Крім того, Національний орган стандартизації постійно надавав роз‘яснення та консультації з питань, що виникають у зв’язку зі скасуванням ГОСТів. Протягом 2016-2018 років до Національного органу стандартизації надходили пропозиції щодо подовження термінів чинності деяких ГОСТів. В результаті консультацій, Національний орган стандартизації ухвалив низку наказів, згідно з якими 1173 радянські ГОСТи залишаються чинними станом на 1 січня 2019 року. Такі ГОСТи діятимуть до 1 січня 2022 року. Зокрема, це стандарти на заміну яких наразі проводиться або передбачається проведення розробки проектів відповідних національних стандартів; стандарти, посилання на які є в нормативно-правових актах; стандарти Єдиної системи конструкторської документації; стандарти розроблені свого часу на основі міжнародних стандартів, версії яких є актуальними в наш час.

 

 

В Україні почав діяти новий Порядок відбору продуктів і кормів для подальшої перевірки в лабораторіях

В Україні почав діяти новий Порядок відбору продуктів і кормів кормів для подальшої перевірки в лабораторіях. Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України затверджено ще 11 жовтня 2018 року № 490. Порядок відбору зразків і їх перевезення для цілей державного контролю розроблені відповідно до законів України. Він стосується відбору для лабораторного аналізу харчових продуктів, кормів, біологічних продуктів, сіна, соломи, побічних продуктів тваринного походження або будь-яких речовин (в тому числі з охорони навколишнього середовища), які пов’язані з виробництвом та / або обігом харчових продуктів, кормів, здоров’ям і благополуччям тварин. Перевірятися також будуть продукти і речовини, що вивозяться з митної території України і ті, що ввозяться на територію країни. Перевірка відбуватиметься в лабораторії відповідно з чинним законодавством про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження. Буде вилучатися мінімальна кількість продукту для аналізу. Важливо, що цей Порядок стосується, перш за все, державних ветеринарних інспекторів (державних інспекторів), Держпродспоживслужби та операторів ринку. Спеціальне маркування для перевірених продуктів також буде. Воно міститиме номер і дату акта відбору зразків, а також загальну вагу відібраних зразків й буде наклеєне на упаковці або тарі. Законодавство також визначило кількість продукції, яка необхідна для органолептичних та фізико-хімічних досліджень. Наприклад, масло вершкове, сир кисломолочний та інші кисло-молочні продукти мають відбиратися для дослідження у кількості не більше, ніж 100 г, молоко ж – 250 мл, вироби ковбасні – 50 г і т.д.

 

 

 

 

 

ДО УВАГИ ПІДПРИЄМЦІВ – ОПЕРАТОРІВ РИНКУ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

З 10 лютого 2016 року набув чинності Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України № 39 «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, введення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам».

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу.

Державній реєстрації обов’язково підлягають: заклади громадського харчування, заклади роздрібної торгівлі, МАФи, об’єкти, що здійснюють діяльність, пов’язану із переміщенням, зберіганням та реалізацією харчових продуктів, та об’єкти, які здійснюють первинне виробництво харчових продуктів.

Виробництво та/або обіг харчових продуктів або кормів з використанням незареєстрованої потужності, відповідно до статті 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», тягнуть за собою накладення штрафу:

-на юридичних осіб – у розмірі двадцяти мінімальних заробітних плат;

-на фізичних осіб – підприємців – у розмірі одинадцяти мінімальних заробітних плат.

Державна реєстрація потужностей проводиться у територіальних органах Держпродспоживслужби за місцем знаходження потужностей на безоплатній основі.

На території Єланецького району реєстрація потужностей здійснюється шляхом подання відповідної заяви до Єланецького міжрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, що знаходиться за адресою вул. 1-го Травня, 104. Телефон для довідок тел. 0515992222.

 

 

Виявлення антрахінону в зеленому чаї

 

Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області доводить до відома, що згідно інформаційного повідомлення системи RASFF від 29.12.2018 № 602-111-16/20368 у зв’язку з виявленням антрахінону (anthraquinone) в зеленому чаї, що експортується із китайської Народної Республіки через Королівство Нідерланди (імпортер – Heushen & Schrouff, Oriental Foods Trading B.V.) до окремих держав – члени Європейського Союзу та до України.

Згідно статті 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку зобов’язані вилучати та/або відкликати у встановлених законом випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив для здоров’я людини, та письмово інформувати компетентний орган про виявлені невідповідності та вжиті заходи.

Антрахінон – жовта або сіра кристалічна речовина, розчиняється в нітробензолі. Застосовується як барвник, в медицині як речовина послаблюючої дії шлунково-кишкового тракту.

В разі виявлення вищезазначеної продукції просимо негайно повідомляти Єланецьке міжрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел. 0675151592, 0515992222.

 

 

ОБЕРЕЖНО! СТИХІЙНА ТОРГІВЛЯ!

Стихійна торгівля продуктами харчування – загроза епідемічного добробуту населення. Стихійні місця торгівлі в нашому місті стали серйозною проблемою. Мало хто з мешканців замислюється над тим, яку небезпеку несуть стихійні ринки, мешканці міста не замислюються над тим, в якій мірі можна нашкодити власному здоров’ю, якщо харчуватися зі стихійних ринків.

Нагадуємо, що незаконну торгівлю ніхто не контролює, якість і свіжість продуктів на стихійних ринках не перевіряють, а самі продавці працюють з грубим порушенням санітарно-гігієнічних правил (без санітарного одягу, особові медичні книжки відсутні, порушується температурний режим реалізації, зберігання тощо). В більшості випадків торгівля проводиться з землі. Придбання харчових продуктів на стихійних ринках – це небезпечно та шлях до інфекційних захворювань.

А занадто ощадливим покупцям варто пам’ятати застереження Держпродспоживслужби , що купівля продуктів на стихійних ринках – великий ризик! Торгівля з рук у невстановлених місцях – це правопорушення, за яке передбачена відповідальність за статтею 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді накладання штрафу. Тому продавці стихійних ринків свідомо порушують Закон і ставлять під загрозу здоров’я покупців.

В черговий раз звертаємося до мешканців м. Миколаєва із закликом не купувати продукти харчування в місцях стихійної торгівлі та застерігаємо всіх від небезпеки, яка пов’язана із вживанням небезпечних продуктів!

Продукти мають продаватися на спеціально обладнаних ринках, на яких встановлене холодильне обладнання і проводиться контроль якості продукції, що є гарантією придбання якісної і безпечної продукції для споживача.

Якщо у вас є сумніви в якості продукції, яку ви придбали в магазині, супермаркеті, на обладнаному ринку, та ви зафіксували порушення при продажі продовольчих товарів, вимагайте у продавця чек та звертайтеся з обґрунтованим зверненням в Головне управління Держпродспоживслужби в Миколаївський області для реагування та прийняття заходів до порушників чинного законодавства.

 

Зберігання олійних культур

Сухе і зріле насіння під час зберігання за низьких температур пере­буває у стані спокою, а за підвищення вологості і температури у ньому розпочинаються процеси інтенсивної життєдіяльності. У зв’язку з цим зберігання олійних культур є складнішим порівняно із зберіганням зерна злакових. Жир, що міститься у олійних, не в змозі зв’язувати й утримувати вологу так само, як це відбувається у білків та крохмалю. Крім того, на збереження насіння олійних культур значно впливає ступінь його очищення, зокрема надмірна кількість у зерновій масі пошкоджених і лущених зернят. Бите й лущене насіння швидко пліснявіє, псується їхній зародок, а жир швидко гіркне, оскільки в такі зернини через пошкоджену плодову оболонку потрапляє велика кількість повітря. Особливо швидко псується травмоване насіння високоолійних сортів соняшнику.

Під час збирання вологість смітної домішки олійних культур удвічі більша за вологість основної маси, на ній міститься багато мікрофлори, тому навіть короткочасне зберігання насіння можна закладати лише за певного режиму охолодження.

Самозігрівання насіння олійних культур із підвищеною вологістю відбувається швидкими темпами. Це пояснюється тим, що процес дихання відбувається переважно завдяки жирам, які за окислення виділяють більше тепла, ніж вуглеводи. Самозігрівання різко знижує якість як товарного зерна, так і насіння, призначеного для посіву. Відтак основну увагу під час підготовки олійних до зберігання слід приділяти доведенню його до оптимальної вологості.

Зберігання насіння соняшнику

Насіння соняшнику добре зберігається лише за вологості 5 – 6% та температури не вище 10°С. За вологості 8% і температури 20°С його можна зберігати лише 1,5 місяці, за 10°С – 4,5, а за 1°С – понад 6 місяців.

Особливість зберігання насіння соняшнику зумовлена тим, що нерівномірна за вологістю маса, яка надходить від комбайнів, внаслідок високої інтенсивності дихання швидко самозігрівається. Якщо за температури зернової маси соняшнику до 20 – 25°С колір, запах та сипкість насіння не змінюються, то з її зростанням, внаслідок інтенсивного дихання й активного розвитку мікрофлори, насіння поступово втрачає блиск, покривається пліснявою, гіркне і таким чином стає дефектним. А коли температура підвищується до 55°С і навіть вище, у результаті активізації термофільних бактерій та внаслідок процесів, що розвиваються, дефектність насіння становить 100%.

Насіння соняшнику добре зберігається у регульованому газовому середовищі за умови, що кисню буде близько 1%, вуглекислого газу – приблизно 1,5 – 2%, а решта – азот. Гідролітичні процеси при цьому не припиняються, але інтенсивність їх нижча, і завдяки таким умовам насіння вологістю 8% та температурою 5 – 10°С може без псування зберігатись протягом 4 місяців.

Зберігання ріпаку

Для того, аби якісно зберігати насіннєвий матеріал ріпаку, необхідно, перш за все, подбати про технічне обладнання сховищ та дотримуватися відповідних умов і режимів зберігання. Для нього радше  виділити окремі складські приміщення або елеватори. Це дає змогу ефективно із мінімальними втратами зберігати врожай, забезпечуючи його чистоту та високу якість насіння.

Насіння ріпаку вважають сухим, якщо його вологість не перевищує 8%. З метою забезпечення більш надійного зберігання на практиці його вологість намагаються знизити до 7%. Слід звернути увагу на те, щоб насіння не мало пошкоджень та ознак механічного травмування.

При зберіганні ріпаку важливо провітрювати місце зберігання та контролювати температуру зернової маси. Під час зберігання навіть ідеально сухого насіння важливо, аби його температура була нижчою за 5°С. За таких умов зерно ріпаку може зберігатися без псування два-три роки. Для цього потрібно постійно контролювати умови зберігання насіння, передусім його температуру та вологість. Річ у тім, що внаслідок дихання зерна у верхніх його шарах конденсується волога, підвищується температура і таким чином з’являються місця самозігрівання. Якщо має місце таке явище, то верхній шар варто піддати активному вентилюванню або хоча б перемішати.

Зберігання врожаю сої

Високий вміст жиру у насінні сої та його схильність до механічного пошкодження створюють дуже великі труднощі під час зберігання. Головна умова при цьому – оптимальні вологість зерна і температура в сховищі та відносна вологість повітря.

Зерно сої характеризується великою гігроскопічністю, тобто здатністю дуже швидко й у значній кількості поглинати вологу з навколишнього середовища, зберігати його можна лише за вологості, яка не перевищує 10 – 12%. Таким чином під час зберігання сої слід враховувати фактичний рівень вологості, а не лише вихідну вологість. На зберігання зерна сої значною мірою впливає хімічний склад, який характеризує її як вразливу культуру під час транспортування і зберігання.

Велика кількість білка в сої створює сприятливі умови для розвитку пліснявих грибів. Особливо це стосується пошкодженого насіння, адже ціле чудово захищене міцними оболонками. Домішка подрібнених і розщеплених насінин значною мірою впливає на стан зберігання сої. Отже із вирощеного врожаю сої, яке надходить на зберігання, бажано видалити биті та пошкодженінасінини. Переміщувати насіння сої потрібно обережно, аби не пошкодити його оболонки.

За вологості 12 – 13% зберігати насіння сої можна до 1 року. Якщо тривалість зберігання слід збільшити, то її вологість має перебувати у межах 11%. У разі тривалого зберігання за відносної вологості навколишнього повітря 60% та температурі 21°С рівень рівноважної вологості має бути 10,8%.

Оптимальний рівень вологості насипу сої під час зберігання в осінньо-зимовий період перебуває у межах 14%. У разі, коли температура зберігання сої знижується до 4°С, допустимий строк зберігання збільшується до 90 днів, а за підвищення до 15°С він становить не більше одного місяця.

 

Змінено правила супроводження домашніх тварин ветеринарно-санітарним паспортом

 

До відома власників домашніх тварин (котів, собак): змінено правила супроводження домашніх тварин ветеринарно-санітарним паспортом.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01 серпня 2014 року № 288, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2014 року за № 1202/25979, внесені Зміни до Правил заповнення, зберігання, списання ветеринарних документів та вимог до їх обліку, зокрема в частині визначення єдиної форми бланку ветеринарно-санітарного паспорта на домашню тварину (домашні тварини – коти, собаки).

Підставою для оформлення ветеринарно-санітарного паспорта є:

1) клінічний огляд тварини;

2) наявність відповідних діагностичних, профілактично-лікувальних обробок (дегельмінтизації), включаючи дослідження і щеплення (сказ та інші інфекційні хвороби в залежності від виду тварини).

Видача ветеринарно-санітарного паспорта на тварину передбачена Законом України «Про ветеринарну медицину» та входить до переліку платних адміністративних послуг, які надаються Держпродспоживслужбою, органами та установами, що належать до сфери її управління. Розмір плати за їх надання, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2011 року № 641 та складає 51 грн. 29 коп.

Видача ветеринарно-санітарного паспорта невстановленого зразка установами не уповноваженими на їх видачу була підставою для численних запитів інших контролюючих служб, які призводять до проведення відповідних розслідувань.

Звертаємо увагу, що наразі право надання даної адміністративної послуги мають лише державні установи ветеринарної медицини, зокрема державні лікарні ветеринарної медицини (району, міста, області).

Підстави для відмови у видачі ветеринарно-санітарного паспорту визначені частиною сьомою статті 32 Закону України «Про ветеринарну медицину» та передбачають:

1) недотримання ветеринарно-санітарних заходів, передбачених законодавством; ускладнення епізоотичної ситуації на відповідній території, потужності (об’єкті);

2) неможливість безпосереднього огляду об’єкта державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду;

3) відсутність документального підтвердження епізоотичного благополуччя місцевості походження та ветеринарно-санітарного стану об’єктів; відсутність необхідної ветеринарної обробки тварин, їх карантинування, відповідних досліджень та/або експертного висновку.

Ветеринарно-санітарний паспорт на тварину дійсний до моменту її смерті.

Наразі Держпродспоживслужбою вживаються заходи щодо припинення видачі ветеринарно-санітарних паспортів для домашніх тварин не встановленої форми. Проводиться роз’яснювальна роботу серед населення.

Просимо доводити зазначену інформацію до осіб, які утримують домашніх тварин, профільних асоціацій.

Для супроводження домашніх тварин при їх переміщенні за межі території нашої держави з 01.06.2018 до уваги будуть братись лише ветеринарно-санітарні паспорти встановленого зразка, зміст яких розміщено в мережі інтернет, зокрема на сайті Верховній Раді України за посиланням: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1381-17/print1487077616812867


  Наказ про затвердження інформаційних карток адміністративних послуг №18
Формат: DOC | Добавлен: 10/06/2014 16:45:12
138Kb Скачать скачать
  Наказ про затвердження інформаційних карток адміністративних послуг №32
Формат: DOC | Добавлен: 10/06/2014 16:45:56
131Kb Скачать скачать
  Наказ про затвердження інформаційних карток адміністративних послуг №83
Формат: DOC | Добавлен: 10/06/2014 16:43:58
261Kb Скачать скачать