Головна Новини Децентралізація влади Доступ до публічної інформації Запобігання проявам корупції Безвізовий режим: запитання та відповіді

Житлові субсидії

 

 Показники вартості твердого палива та скрапленого газу для надання населенню пільг та житлових субсидій у 2020 році

            У 2020 році при розрахунках граничних показників вартості твердого палива і скрапленого газу для надання пільг і субсидій застосовується показник індексу споживчих цін на рівні 105,5 відсотка (у розрахунку грудень до грудня попереднього року).

            Таким чином, вартість твердого палива і скрапленого газу при наданні пільг та субсидій населенню у 2020 році становить:

           - тверде паливо – 2746,75 гривень за 1 тонну (у 2019 році – 2603,55 грн.);

           - скраплений газ – 274,68 гривень за один балон (21 кілограм) (у 2019 році – 260,36 грн.).

              Для громадян, які користуються пільгою в розмірі 75% знижки плати: тверде паливо – 2060,06 грн, скраплений газ – 206,01 грн. 

             Для громадян, які користуються пільгою в розмірі 50% знижки плати: тверде паливо – 1373,38 грн, скраплений газ – 137,34 грн.

 

Соціальні норми житла та соціальні нормативи,

в межах яких держава надає громадянам пільги та субсидії

на оплату житлово-комунальних послуг в опалювальний період 2019- 2020 р.

 

Соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.

Соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю.

Соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг:

1) для індивідуального опалення:

- у разі використання природного газу для індивідуального опалення - 4 куб. метри природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період. Залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи визначаються з урахуванням коригуючих коефіцієнтів (для Миколаївської області: для 1–2-поверхових будівель - 0,912, для будівель на 3 і більше поверхів – 0,665). Таким чином, в опалювальний період 2019-2020 р. соціальні нормативи для 1–2-поверхових будівель - 3,648 куб. метра, для будівель на 3 і більше поверхів - 2,66 куб. метра.

 - у разі використання електричної енергії для індивідуального опалення - 30 кВт·г на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період. Соціальні нормативи з урахуванням коригуючих коефіцієнтів в опалювальний період 2019-2020 р. для 1–2-поверхових будівель -  27,36 кВт·г, для будівель на 3 і більше поверхів –19,95 кВт·г.

2) для користування послугами з газопостачання:

- за наявності газової плити в разі відсутності газового водонагрівача - 5,4 куб. метра на одну особу на місяць;

- за наявності газової плити та газового водонагрівача - 10,5 куб. метрів на одну особу на місяць;

3) для користування послугами з електропостачання:

- 70 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт·г на місяць;

- у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, - 30 кВт·г на місяць на одну особу.

 

            

 

Зміни у порядку надання житлових субсидій

з 1 січня 2019 року

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1176 «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі» внесено зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою  Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Зазначені зміни застосовуються з 1 січня 2019 року. Таким чином монетизації субсидії підлягають заяви, подані з 01 січня 2019 року. Зазначена норма не застосовується у разі, коли відбулися зміни у складі сім’ї, зміни переліку житлово-комунальних послуг у домогосподарствах, яким житлову субсидію призначено на опалювальний сезон 2018/19 року.  

З 1 травня 2019 року призначення житлової субсидії домогосподарствам, які таку субсидію одержували протягом опалювального сезону 2018/19 року не у грошовій формі, здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, в яких обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника.

Визначено уповноваженим банком, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання житлових субсидій у грошовій формі, публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України».

Уряд максимально автоматизував процес монетизації, щоб основне навантаження лягло на управління соціального захисту населення, державний банк та надавачів комунальних послуг.

На кожного одержувача субсидій після опрацювання заяви на монетизацію буде автоматично відкритий персональний обліковий запис в АТ «Ощадбанк», на якому будуть відображатися житлові субсидії у грошовій формі. Персональний обліковий запис матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово будуть спрямовуватися на оплату комунальних послуг. Все відбуватиметься автоматично. Щомісяця надавачі комунальних послуг для АТ «Ощадбанк» формуватимуть онлайн-платіжку субсидіанта. Банк згідно з наданою інформацією перераховуватиме їм субсидію. АТ «Ощадбанк» щомісяця інформуватиме одержувачів субсидії шляхом надсилання смс-повідомлення про стан розрахунків за послуги. У смс-повідомленні обов’язково зазначатимуться дані про наявний залишок платежу за кожним видом послуг.

Після закінчення опалювального сезону залишки коштів на рахунку для виплати житлової субсидії, відображені на облікових записах одержувачів житлової субсидії, які утворилися станом на 1 червня, виплачуються одержувачам житлових субсидій АТ “Ощадбанк” шляхом перерахування таких коштів на поточні рахунки зазначених осіб, відкриті в АТ «Ощадбанк», про що АТ «Ощадбанк» інформуватиме одержувачів субсидії шляхом надсилання смс-повідомлень. Рахунок кожному буде відкрито автоматично, без додаткового звернення у банк.

Громадяни, яким житлова субсидія надається у грошовій формі, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії, перерахованої виконавцям комунальних послуг.

         

 

Обмеження права на субсидію через володіння транспортними засобами

 

Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

        Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Якщо родина користується автомобілем, якому менше п’яти років, по генеральному  дорученню, право на субсидію родина втрачає?

Статті 397 – 398 Цивільного кодексу України визначають, що право володіння виникає на підставі договору з власником або особою, якій майно було передане власником, а також на інших підставах, встановлених законом.

Володільцем чужого майна є особа, яка фактично тримає його у себе.

Генеральне доручення на автомобіль (транспортний засіб) - це документ, що видається власником автомобіля іншій особі, яка в результаті отримує такі правомочності: керувати, експлуатувати, володіти, розпоряджатися, проводити реєстрацію тощо.

Оскільки у володінні домогосподарства є автомобіль, якому менше 5 років, субсидія не може бути призначена на загальних підставах (житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії по розгляду питань, пов’язаних з призначенням населенню житлових субсидій, державної соціальної допомоги

малозабезпеченим сім’ям та наданням пільг).

Як розрахувати п’ятирічний термін випуску автомобіля, якщо технічний паспорт  містить лише рік випуску?

П’ятирічний термін розраховується з року випуску, вказаного в технічному паспорті.

Зокрема, у 2018 році субсидія не призначається на загальних підставах у разі, якщо у власності або володінні особи зі складу домогосподарства (або члена сім’ї особи із складу домогосподарства) є транспортний засіб, датою випуску якого є 2013 рік або один з наступних за ним років.

Чи вважати причіп транспортним засобом?

Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда) -  пункт 6 Положення.

Відповідно до статті 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

               

 

Обмеження права на субсидію через володіння майном

Відповідно до підпункту 4 пункту 6 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

 

Чи повинні громадяни надавати довідку про оціночну вартість земельної ділянки у разі набуття права власності або у разі приватизації?

Як визначити вартість успадкованого майна родичами першої лінії споріднення, а також рідними братами, сестрами, онуками, враховуючи те, що при оформленні спадщини даними категоріями осіб нотаріусом не вимагається оцінка майна (в зв’язку із відсутністю податку)?

Як визначається право сім’ї на субсидію у разі набуття права власності членом домогосподарства іншим законним способом (спадщина), якщо в документі про право на спадщину зазначено, що об’єкт спадщини не підлягає оцінці.

Як визначити вартість земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів. отриманих особою в дар, спадщину або набутих у право власності іншим законним способом?

          Якщо громадяни отримали у власність земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), інше майно в дар, спадщину або в інший законний спосіб, при якому не проводилася вартісна оцінка набутого у власність майна,  цей факт не впливає на право домогосподарства на призначення житлової субсидії.

Якщо ж при отриманні у власність майна проводилась згідно із законодавством вартісна оцінка майна, і відповідно до неї вартість набутого майна перевищує 50 тис. гривень, домогосподарство не має права на призначення субсидії на загальних підставах (житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії). Вартість набутого майна  відображається у документах, що підтверджують право власності на майно.

 

Чи матиме право на призначення субсидії сім’я у разі придбання перед зверненням за призначенням субсидії земельної ділянки та житлового будинку за окремими договорами  купівлі - продажу, укладеними в один день (вартість земельної ділянки за договором купівлі-продажу – 20 тис. грн., житлового будинку – 40 тис. грн.)?

Право на призначення субсидії обмежено у разі здійснення одноразової купівлі, оплати послуг, набуття права власності.

Ураховуючи, що у наведеному випадку домогосподарством здійснено дві покупки, і сума кожної з них не перевищує 50 тис. гривень, домогосподарство має право на призначення субсидії на загальних підставах.

 

            

 

Зміни у порядку надання житлових субсидій з 1 жовтня 2018 року

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 № 841 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (застосовується з 1 жовтня 2018 року) внесено зміни до Положення про   порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329).

Стосовно непризначення субсидії за наявності заборгованості

 зі сплати аліментів

Змінами передбачено, що субсидія не може бути призначена (у т.ч. за рішенням комісії) у випадку, коли у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря).  

Стосовно обрахування сукупного доходу

Постановою № 841 уточнено, що для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані  доходи членів домогосподарства. При цьому, як і раніше, розмір заробітної плати враховується після сплати податку на доходи фізичних осіб.

Перелік доходів, які враховуються під час призначення житлової субсидії доповнено грошовими переказами, отриманими із-за кордону (на підставі задекларованих сум), а які не враховуються, - сплаченими аліментами (за умови документального підтвердження фактичної сплати) та спеціальною бюджетною дотацією за вирощування молодняка великої рогатої худоби.

Уточнено, що у разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за останній місяць попереднього неопалювального сезону (вересень), а у разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за останній місяць попереднього опалювального сезону (квітень).

Передбачено, що не враховуються доходи батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, а також доходи одного з батьків дитини у разі призначення субсидії  другому з батьків, який проживає з дитиною, у випадку, коли батьки розлучені.

Окрім того, змінено порядок розрахунку сукупного доходу для осіб, які у періоді, за який враховуються доходи, отримували допомогу по безробіттю. 

Якщо у них середньомісячний сукупний дохід менше мінімальної заробітної плати, за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, враховується дохід у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи; за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, більшому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - фактично отримані доходи; за кожний місяць, у якому відсутні доходи, - дохід у сумі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.

Крім того, враховуються інші види доходів, які отримала безробітна особа протягом періоду, за який враховуються доходи.

  

Стосовно призначення субсидії особам, що перебували за кордоном

З метою урегулювання питання призначення субсидії домогосподарству, до складу якого входять заробітчани, що перебувають за кордоном понад 2 місяці протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, надано можливість комісіям приймати рішення щодо призначення субсидії, якщо такими особами підтверджено легалізованими в Україні документами набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення.

            

 

Про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове

державне соціальне страхування 

          Відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

        Статтею 10 Закону України «Про збір  та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачена добровільна сплата єдиного внеску.

        Для отримання житлової субсидії непрацюючі працездатні особи, які (за яких) не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, можуть звернутися до органів державної фіскальної служби для укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

        З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що містить дані про розмір єдиного внеску та період, за який він сплачується.

        Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

        На підставі укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, оформленого в установленому порядку у якому зазначається період, та платіжного документу про сплату такого внеску, житлова субсидія призначається із урахуванням вимог Положення про порядок призначення житлових субсидій.                                                                                             

           

 

Зміни в порядку призначення житлових субсидій

      Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» визначено, що призначення житлової субсидії на опалювальний сезон здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є:

-  особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);

-  внутрішньо переміщені особи;

- особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

        Особам, яким було не призначено житлову субсидію на неопалювальний сезон також необхідно подати нову заяву та декларацію.

        Для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, житлова субсидія на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно. Для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб враховується: за І – ІІ квартали поточного календарного року – у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається після початку опалювального сезону.

        Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів проінформувати управління соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:

- зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, їх соціального статусу;

- зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;

- зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

- у разі купівлі (або набуття права власності) житла, земельної ділянки, транспортного засобу (механізму), товарів або оплати послуг на суму, яка  перевищує 50 тис. гривень;

-  за наявності транспортного засобу (у тому числі у членів сім’ї), що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда).

        Наявна заборгованість з оплати ЖКП – перепона для субсидії. З 01.05.2018 р. у цьому питанні сталися певні зміни. Відтепер враховується наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати ЖКП, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні – 340 грн.). При цьому для осіб, які звернулися за отриманням субсидії з новою заявою, сума заборгованості розглядається на день звернення за призначенням житлової субсидії, а для тих, хто отримує субсидію – на день призначення житлової субсидії на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон.

       

 

            

 

Зміни в порядку призначення субсидії

Кабінетом Міністрів України 27 квітня 2018 року прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Постанова набрала чинності з 1 травня 2018 року.

Зазначеною постановою визначено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є:

- особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді:

за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії;

або сукупний дохід яких менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії;

та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

 - особи, члени сім’ї яких зареєстровані за адресою домогосподарства (відповідно до Сімейного кодексу України сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає);

   - особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);

 - особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають (рішення про призначення субсидії приймалося комісійно);

         - тим сім’ям, у складі яких відбулися зміни протягом останнього року.

 

 

 

 

ДО УВАГИ ОТРИМУВАЧІВ СУБСИДІЙ

    Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії.

   У разі коли вартість фактично використаної послуги менша ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість.

  Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки виконавців/виробників житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

Житлові субсидії

Житлова субсидія – є безповоротною адресною допомогою держави громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого палива.

Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги,  скраплений газ, тверде та рідке  пічне  побутове  паливо  у межах соціальної норми житла та соціальних  нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом  визначеного  Кабінетом  Міністрів  України  обов’язкового відсотка  платежу.

У разі призначення субсидії, пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються.

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.

В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги.

Для кожної родини, виходячи з її доходів, обов’язковий відсоток платежу обраховується індивідуально.

Для призначення субсидії необхідно надати:

* Заяву

* Декларацію про доходи  осіб, які звернулися за призначенням субсидії.

Субсидія розраховується на підставі доходу осіб за попередній календарний рік, а субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, яка призначається у І кварталі, - на підставі доходу за перші три квартали попереднього календарного року

Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані управлінню соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі - за місцем проживання) поштою.

Передбачено можливість подання заяви і декларації в електронному вигляді (у т.ч. з використанням цифрового підпису). У разі отримання надісланих заяви та декларації, у яких відсутній електронний цифровий підпис громадянина, субсидія розраховується лише після підпису зазначених документів у місячний строк.

Рішення про призначення (не призначення) субсидій приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, необхідних для призначення субсидії.

Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.

Надання раніше призначеної субсидії припиняється:

- за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами;

- якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії;

- у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи).

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни - повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

У разі коли громадянин добровільно не повернув  надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її  стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Відділи державної допомоги проводять перерахунок субсидії в межах установленого строку її  призначення  самостійно без звернень громадян у разі:

- зміни цін і тарифів на послуги, для оплати яких призначено субсидію;

- встановлення Кабінетом Міністрів України нового розміру частки витрат громадян на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

- встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія, визначеної цим пунктом;

- отримання за запитом уточненої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, доходи осіб (крім субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива);

- проведення перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі;

- зміни соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами;

- нарахування плати за послугу з централізованого опалення у разі відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря

Субсидія на загальних підставах не призначається:


Якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. У разі коли вартість фактично використаної послуги менша ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість.

Після закінчення опалювального сезону:

- сума невикористаної субсидії на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання) повертається виробником/виконавцем таких послуг до бюджету в повному обсязі;

- частина невикористаної суми субсидії на оплату послуг індивідуального опалення (теплопостачання), що еквівалентна вартості (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВт•г електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), зараховується виконавцем/виробником як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди;

- частина невикористаної суми субсидії на оплату послуг індивідуального опалення (теплопостачання), крім коштів, що залишаються на рахунках домогосподарства, повертаються виробником/виконавцем таких послуг до бюджету

 

Законодавча база

Збірники про субсидію

  Постанова КМУ від 26 квітня 2017 р. N 300 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 14:32:53
81Kb Скачать скачать
  Збірник субсидія
Формат: PDF | Добавлен: 24/08/2020 14:32:51
735Kb Скачать скачать

Буклети та брошури

  Умови припинення призначеної субсидії
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 14:32:51
47Kb Скачать скачать
  Соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 14:32:51
55Kb Скачать скачать
  Житлові субсидії (розрахунки щодо визначення розміру субсидії)
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 14:32:51
45Kb Скачать скачать
  Житлові субсидії (обчислення сукупного доходу)
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 14:32:51
46Kb Скачать скачать
  Житлові субсидії (зміни в порядку призначення)
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 14:32:51
47Kb Скачать скачать
  Житлові субсидії громадянам, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного і громадського житлового фонду, у приватних будинках, квартирах чи кімнатах
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 14:32:51
47Kb Скачать скачать
  Документи та джерела даних для призначення субсидії
Формат: DOC | Добавлен: 24/08/2020 14:32:51
49Kb Скачать скачать

Плакати