Головна Новини Децентралізація влади Доступ до публічної інформації Запобігання проявам корупції Безвізовий режим: запитання та відповіді

Забезпечення санаторно – курортними путівками через органи соціального захисту населення та виплата грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки

Законами України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх  соціального захисту”, „Про жертви нацистських переслідувань” та „Про основи соціальної захищеності  інвалідів в Україні” передбачено, що ветерани війни та інваліди за наявності медичних показань мають право на безкоштовне забезпечення санаторно-курортними путівками.

Порядок та умови забезпечення інвалідів санаторно-курортними путівками визначає Кабінет Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 187 затверджено Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян, яким передбачено, що органи праці та соціального захисту населення забезпечують за рахунок коштів державного бюджету безоплатними путівками до санаторно-курортних закладів таких громадян:

  • інвалідів усіх категорій за рахунок коштів, передбачених Мінсоцполітики;
  • ветеранів війни та осіб, на яких поширюється чинність Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам;

Слід зазначити, що для отримання путівок інваліди повинні за зареєстрованим місцем проживання перебувати на обліку в органах праці та соціального захисту населення для санаторно-курортного лікування.

Працюючі інваліди, які не досягли встановленого законодавством пенсійного віку, забезпечуються путівками за місцем основної роботи або за місцем обліку в органах праці та соціального захисту населення на підставі довідки з місця роботи про те, що їм не видавалася безплатна путівка протягом попереднього року.

Діти - інваліди віком до 18 років забезпечуються путівками органами охорони здоров’я.

Особи, інвалідність яких пов'язана з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, забезпечуються путівками через Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Особи з числа ветеранів війни та інвалідів, які є громадянами України, що переселилися з тимчасово окупованої території чи районів проведення антитерористичної операції та мають право на отримання безоплатних санаторно-курортних путівок повинні за фактичним місцем проживання перебувати на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах міських рад для санаторно-курортного лікування.

Інваліди війни забезпечуються путівками позачергово щороку (із січня по грудень).   Першочергово путівками забезпечуються інваліди війни з числа осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років та війни з Японією

Учасники бойових дій забезпечуються путівками щороку (із січня по грудень). Позачергово щороку забезпечуються путівками учасники бойових дій у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років та війни з Японією, яким виповнилося 85 років і більше.

Учасники війни, особи, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту забезпечуються путівками один раз на два роки.

Інваліди загального захворювання та інваліди з дитинства забезпечуються путівками в порядку черговості в міру надходження путівок.

Щоб стати на облік на одержання санаторно-курортної путівки необхідно подати до управління соціального захисту населення заяву та  медичну  довідку  лікувальної установи за формою № 070/о.

Путівки видаються відповідно до медичних рекомендацій з урахуванням пільг, передбачених законодавством для конкретної категорії осіб в порядку черговості у  міру  надходження  путівок.

Відповідно до Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками ветерани та інваліди мають право вільного вибору санаторно-курортного закладу відповідного профілю лікування, путівки до якого придбані за рахунок коштів державного бюджету.

Оздоровлення інвалідів та ветеранів війни здійснюється у підвідомчих санаторіях Міністерства соціальної політики України, а саме „Перемога” (м. Київ) за профілем-органи кровообігу, „Салют” (м. Одеса) – кістково-м’язова система, „Батьківщина” (м. Трускавець) – органи травлення, „Слава” (м. Миргород) - урологія.

Путівки інвалідам загального захворювання та з дитинства закуповуються централізовано Міністерством соціальної політики України,  перелік санаторіїв щороку змінюється в залежності від того, які санаторії перемагають у тендері.

За рахунок коштів субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам органи соціального захисту населення закуповують путівки для ветеранів війни та  осіб на яких поширюється чинність Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх  соціального  захисту”. Переважно це місцеві санаторії „Інгул”, „Перемога” (м. Миколаїв), „Борісфен” ( м. Очаків).

Крім того законодавством України передбачено якщо ветеран або інвалід багато років перебуває в черзі, а путівку не отримав він право на виплату грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.04 №785 затверджено Порядок виплати грошових компенсацій вартості санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян.

Згідно цього Порядку грошова компенсація виплачується інвалідам війни та інвалідам, зазначених в статті 6-2 Закону України „Про жертви нацистських переслідувань” один раз на два роки, якщо ці особи протягом двох років не  одержували безоплатних санаторно-курортних путівок. Грошова компенсація виплачується через два роки після звернення із заявою про виділення путівки або виплату грошової компенсації.

Грошова компенсація за путівку інвалідам війни нараховується і виплачується в таких розмірах:

  • інвалідам І та ІІ групи – 100 відсотків розміру середньої вартості санаторно-курортної  путівки (2014 року – 360 грн.  );
  • інвалідам ІІІ групи – 75 відсотків розміру середньої вартості санаторно-курортної  путівки (2014 року – 270 грн.)

Постановою Кабінету Міністрів України №150 від 07.02.07 затверджено Порядок виплати деяким категоріям інвалідів грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та вартості самостійного санаторно-курортного лікування, яким визначено механізм виплати грошової компенсації та її розміри.
Виплата грошової компенсації за путівку проводиться органами соціального захисту населення за місцем перебування на обліку  для забезпечення санаторно-курортним лікуванням:
- особам, інвалідність, яких пов’язана з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, що потребують лікування супутніх захворювань відповідно до медичних рекомендацій;
- іншим інвалідам.
Грошова компенсація за путівку виплачується інваліду, якщо він протягом попередніх трьох календарних років не одержував безоплатної санаторно-курортної путівки (не рахуючи рік, коли інвалід звернувся за нею).
Підставою для виплати грошової компенсації за путівку є такі документи:

  • заява інваліда про виплату грошової компенсації;
  • медична довідка за формою 070/о щодо необхідності забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
  • посвідчення інваліда.

Грошова компенсація за путівку нараховується і виплачується в таких розмірах:

  • інвалідам І та ІІ групи – 75 відсотків розміру середньої вартості санаторно-курортної  путівки (2014 рік -270  грн.);
  • інвалідам ІІІ групи – 50 відсотків розміру середньої вартості санаторно-курортної  путівки (2014 року - 180 грн.).

Середня вартість санаторно-курортної путівки визначається Міністерством соціальної політики України за поданням Фонду соціального захисту інвалідів, за погодженням з Міністерством фінансів України в межах обсягу бюджетних коштів, виділених відповідно про Державний бюджет України на поточний рік. На 2014 році  розмір середньої вартості путівки становить 360 грн.